Skocz do zawartości

Wpływ taktowania na wydajność Radeona 7970 (testy)


Recommended Posts

Kiedyś obiecałem że zrobię taki test, pismak ze mnie żaden więc łapcie czyste wykresy. Na starcie tylko wbudowany benchmark w FurMark - przy okazji można wyciągnąć kilka bardzo ciekawych wniosków nt. powyższego. Stopniowo będę dodawał kolejne gry/programy (również benchmarki GPGPU). Jeśli wam się spodoba, a chcecie jakiś konkretny test - walcie śmiało. Postaram się go wykonać w miarę możliwości.

 

Platformę testową mam w sygnaturce (z różnicą że na czas testów procesor @ 4,5GHz). Pierwsze 3 częstotliwości osiągnięte na standardowym napięciu, w następnych dwóch przypadkach podniesione kolejno do 1,274V i 1,299V. Karta to referencyjny HIS z blokiem od EKWB.

============================================================================================

Upload'owany przeze mnie bios "Xtreme" dla 7970 (powinien też działać na 7950) ze zniesionymi limitami podkręcania w Catalyst Control Center. Bios autorstwa AMD!

Download: http://www.techpowerup.com/vgabios/116539/ATI.HD7970.3072.111220.html

 

Uwaga istnieje też wersja, która podbija limit napięcia. Zainteresowani linkiem - PW - ekstremalnie na waszą odpowiedzialność!

============================================================================================

 

http://s14.postimage.org/khktd1q5t/Fur_Mark192_Bench_Preset1080.jpg

Tutaj bardzo ciekawy wniosek karta po podkręceniu do maksymalnej możliwej wartości osiąga przyrost mocy rzędu 65% Jednak po osiągnięciu pewnego pułapu taktowania wydajność rośnie raczej śladowo. Podkręcanie samych pamięci nie daje zupełnie nic.

 

http://s17.postimage.org/odboj9gjz/3dmark11_perf.jpg

Combined Score i ponad 26% przyrostu po maksymalnym OC. Wynik godny odnotowania. Warto też wspomnieć, że o ile przy zegarach fabrycznych (925/1375) zdarzały się spadki płynności animacji w niektórych momentach, o tyle po OC wszystko hula nadzwyczaj płynnie. Podkręcenie samej pamięci wpływa na pracę układu w sposób znikomy i zostanie pominięte przy kolejnych testach (do czasu GPGPU - tam może być ciekawie).

 

http://s8.postimage.org/4tvsg39hx/tlad_1080maxed.jpg

The Lost and Damned, czyli temat rzeka w kwestii wydajności kart graficznych. Gra z najnowszym dostępnym patch'em. Tym razem nieco ponad 15% przyrost wydajności (tylko), chociaż warto zaznaczyć że silnik GTAIV większy nacisk kładzie na procesor aniżeli kartę graficzną i prawdopodobnie lepsze efekty osiągnąłbym podnosząc dodatkowo taktowanie CPU. Przepraszam za głupawo wyskalowany wykres, ale to "fochy Excela". Aha, warto zaznaczyć że ustawienia graficzne są totalnie "wymaksowane", a więc pełne AF, pola widzenia na 100, etc.

Edytowane przez gtxxor
  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites

Eh.. Tak to już jest, że nie zawsze podniesienie o kolejne np. 100 MHz zapewni taki przyrost mocy jak poprzednio. Bardzo fajny pomysł, podaj jeszcze jakbyś mógł jakie masz temperaturki przy takim chłodzeniu, bo mnie to wielce ciekawi ^^ oczywiście leci + za fajny temat.

Link to post
Share on other sites

Mogłeś podać taktowania stock'owe, bo ja na przykład wszystkich kart nie spamiętam, jedynie mojego GTX'a znam, wersję OC od Gigaszrota (bo mam) i moje OC. Dla ułatwienia, byłoby łatwiej. A teścik spoko, zawsze się przyda kupującym. Powinien być jakiś temat, gdzie ludzie robiliby testy swoim GPU przed OC i po, a później jak ktoś będzie się wahał to zarzucić wykresik z własnego "podwórka".

Link to post
Share on other sites

Eh.. Tak to już jest, że nie zawsze podniesienie o kolejne np. 100 MHz zapewni taki przyrost mocy jak poprzednio. Bardzo fajny pomysł, podaj jeszcze jakbyś mógł jakie masz temperaturki przy takim chłodzeniu, bo mnie to wielce ciekawi ^^ oczywiście leci + za fajny temat.

1125/1575MHz (stock voltage + 20% power control)

W idle: 29C

Pod obciążeniem (15 min "grzania" w Furmarku): 51C

 

Co do temp. to też dokładniej je opiszę... ale póki co fps'y :P

Edytowane przez gtxxor
Link to post
Share on other sites

Niezłe wyniki, jak na ten sprzęt co masz. Temp max 51*C? To gz. I to przy takim taktowaniu. Jednak te karty mają w sobie to coś.

 

Mój GTX560 non ti z ACC Twin Turbo II osiąga około 60*C, ale na 1030MHz dla core, memki 2250, shader 2060MHz, ale to już chyba jest max, a HD7970 to dopiero 3/4 mocy na tych 1300MHz. W Furmarku znikoma przewaga 1300 nad 1200, ale w 3DMarku to już 5k pkt różnicy między 1200. a 1300. Wgl nie ma co porównywać ciepłego Fermiego do zimnego Tahiti. GPGPU nie musisz robić, bo i tak w tej części króluję 7970. Ja to wiem, ty to wiesz, Ave20 to wie.

Link to post
Share on other sites

To jest cieczą chłodzone, to nie ma co porównywać do powietrznego... GPGPU chcę zrobić nie dlatego by tutaj udowadniać wyższość 7970, tylko sprawdzić ile "darmowej" wydajności zyskujemy dzięki OC w poszczególnych aspektach użytkowania karty.

Link to post
Share on other sites

Siema... ładnie ładnie... mogłeś na ten temat zrobić m-r, zawsze punkty, no i bardziej widoczne i chyba lepsze miejsce :). Ale ode mnie kilka słów: super ten Radzio reaguje na podkręcanie, ja jak kiedyś wymienię chłodziwo na swoim ref. 5870, i procka zmienię albo platformę, to też pewnie pobawię się w OC. Ale to nie ten temat :), chciałem poprosić o benchmarki w Heavenie, i jak możesz to konwersję wideo - ArcSoft chyba miał konwerter korzystający z OCL i AMD Stream :). Chciałbym po prostu zobaczyć różnicę w długości konwersji filmu załóżmy 2h, takiego zwykłego avi co ma 700MB, do na przykład mp4, albo 3gp :). Da radę wykombinować?

Link to post
Share on other sites

Konwersję zrobię potem z okazji GPGPU.

 

http://s7.postimage.org/rc60d5ssb/heaven30_1080p_N.jpg

Unigine Heaven 3.0. Tym razem bez testu z podkręcaniem samych pamięci. FullHD, teselacja na poziomie normalnym - pozostałe ustawienia standardowo. Ponad 33% wzrostu wydajności w najbardziej wymagającym z wykonanych do tej pory testów, stosującym wszystkie najnowsze "myki" graficzne. Imponujący wynik.

Edytowane przez gtxxor
Link to post
Share on other sites

Dzięki... ponad 100 klatek, ładnie. Nie spieszy mi się, jestem ciekaw, czy u Ciebie w karcie po podkręceniu dalej przy konwersji będą stosowane zegary low-2d... bo takie mi się robią na 5870 przy konwersji, chyba, że coś się zmieniło z sterownikami, bo ostatnio konwertowałem coś hmm... na 11.x jeszcze sterach chyba :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...