Skocz do zawartości

Gigabyte GTX 580 OC (3fan) - problem z przegrzewaniem


Recommended Posts

Od jakiegoś czasu mam duży problem z tytułową kartą. W spoczynku temperatura dochodzi nawet od 65 stopni, a w czasie stresu do 85-86 stopni po czym komputer sie restartuje. Sporadycznie dostanę BSOD, ale nie jest to regułą. Zazwyczaj po prostu nagły reset. Wymieniłem pastę na GPU, oczyscilem z kurzu heatsink ale sytuacja nadal taka sama :/ Wcześniej (przez ostatnie 4-5 miesięcy) temperatura w spoczynku wynosiła około 56-57 stopni (tez za wysoka według mnie) i karta wykrzaczała się tylko przy każdej próbie podkręcenia, natomiast w stocku było bez większych problemów. Problem zaczął się po wymianie płyty głównej z gigabyte p67-ud3 na asusa p8z68 pro/gen3 i formacie. Pozostała konfiguracja:

 

- i5 2500k @ 4,7 ghz (OC)

- 4 x 4 gb patriot ddr3 sector 5 1600 mhz

- zasilacz Chieftec (CFT-750-14CS) 750W

- system win 7 64 bit

 

Obudowa Thermaltake v9.

 

Temperatury na płycie głównej i procesorze są przyzwoite (odpowiednio 28/31 w spoczynku). Problemem jest sama grafika. Czy jest to mozliwe ze cos sie fizycznie popsulo? Wina oprogramowania po formacie???

 

Z góry dziękuję za jakieś sugestie,

PS

Link to post
Share on other sites

Gigabyte niestety (częste przypadki szczelin między właściwym rdzeniem karty a tą aluminiową pokrywką...) spróbuj delikatnie to docisnąć moja w stresie ma 64- 67 stopni ( msi 580 extreme edition ) 832 MHz na rdzeniu. Jeżeli nie da nic dociśnięcie heatspreadera to looknij na napięcia karty, jak to nie pomoże reklamuj ten szajs:/ przykro mi bo pozostaje coraz mniej zaufanych producentów...

Link to post
Share on other sites

Niestety na reklamowanie w tej chwili nie mogę sobie pozwolić, gdyż karta służy mi do pracy nonstop (12h na dobę) (a czas oczekiwania na wymianę podejrzewam że trwałby dłużej niż jestem w stanie zarobić na nową :P). Napięcia na GPU v12 11.922V według AidA64.

Link to post
Share on other sites

Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy jest, jak już kolega Ralphie zauważył, brak docisku podstawy radiatora do rdzenia. Spotkałem się z tym już kilka razy, za każdym razem symptomy były właśnie takie. Proponowane rozwiązania:

 

1. Jeżeli nie boisz się utraty gwarancji (oraz jesteś w miarę zręczny), kup dobrą pastę termoprzewodzącą, rozbierz kartę, nałóż nową pastę i zadbaj o dobry docisk chłodzenia do rdzenia.

 

2. Druga opcja to odesłanie karty do reklamacji, ale to może zająć do 14 dni roboczych, więc w praktyce 3 tygodnie

Link to post
Share on other sites

Zarabiasz wykorzystując moc obliczeniową karty czy służy Ci ona tylko do wyświetlania obrazu a zarabia reszta komputera?

Jeśli ta druga opcja to polecam zakup: http://allegro.pl/gf-7600gt-w-100-sprawny-i2227715996.html

 

Albo coś w ten deseń. I gdy karta przyjdzie wysłać tego GTXa na reklamację. On musi być "niedorobiony", ja na swoim GTX580 mam 32*C w idle i około 65*C w stresie.

 

Co do starych art to można nawet kupić nowe za śmieszne pieniądze. Dwa miesiące temu kupiłem nowego 8400GS za 45zł a koleś miał jeszcze z 70 sztuk do sprzedania.

Link to post
Share on other sites

U mnie na GB HD5870 też w idle temperatury dochodziły do 60*C, rozwiązaniem okazało się ręczne ustawienie prędkości obrotowej wentylatorów na 40% bo na auto obroty wentylatorów spadały do 200 RPM i się wszystko smażyło.

 

Sprawdź czy u ciebie też prędkość obrotowa nie wariuje

Edytowane przez IronFe
Link to post
Share on other sites

Obroty ok są. Nawet przy 100% temperatura w idle nie spada poniżej 55 stopni.

 

Po długim dłubaniu i majstrowaniu udało mik się zbić temperaturę w Idle do 61 stopni i dodatkowo dokręcić trochę:

gpu core 1.05v

gpu clock: 900 mhz

memory clock: 2100 mhz

 

Daje radę w MSI Kombustorze (preset extreme - max 87 stopni, okolo 6000 wynik).

 

Jeśli ktoś ma podobny problem to poniżej kroki które poczyniłem:

 

1. Kupiłem nową pastę zalman stg2 i nałożyłem na GPU.

2. wszystkie śruby dokręcone na full i jeszcze trochę na karcie.

3. dodatkowy wiatrak 200 mm wiejący z boku obudowy (zbiera tyle niewiele powietrza -> thermaltake v9 wersja z oknem)

4. Pozmieniane ustawienie kabli w modularnym zasilaczu (PCI-e v4 obsługuje wtyk 8 pinowy, PCI-e v3 obsługuje wtyk 6 pinowy - jaka jest różnica proszę mnie nie pytać bo nie mam pojęcia, ale najwyraźniej pomogło trochę).

 

Podejrzewam ze rzeczywiscie karta ma jakąś wewnętrzną wadę, ale najprawdopodobniej przeczekam do lepszych rozwiązań GTX680.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...