Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam w tej chwili 4,5 ustawione, przy offset +0,06 i system się normalnie odpala, ustawienia zgodne z purepc poradnikiem. Tylko się zastanawiam bo dram vol. mam na auta i nie wiem czy to właściwie.

 

Po 3 min przelocie Linxa, mam najwyższą temperature rdzenia 69 stopni, a napięcie jakie widziałem max bylo 1,3680. Aktualnie zapuściłem linx-a na 15min podobno to ok 4h działania innych programów.

 

Przy 6 godzinnym tescie OCCT, po 5,5h dobilo mi do 73 stopni temperatura procesora, ale przyznam ze pokoik mam maly i wsumie duszno w nim trochę :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich. Wiem, że trochę odgrzewam kotleta ale mam pewien problem.

 

Dotychczas mój i5-2500k śmigał na chłodzenia thermalright 120 ultra extreme na 4,8GHz przy 1,4V.

Temperatury jakie osiągał nie przekraczały 70 stopni w stresie na 4 rdzeniach. W związku z faktem, iż dołożyłem drugą gtx480 i obie zwodowałem dołożyłem również i wodę na procka. Jakie było moje zdziwienie gdy zobaczyłem poniższy efekt mojej pracy.

http://www.image-share.com/upload/1876/150m.jpg

Co prawda blok na procka to stary Zalman WB5 http://www.zalmanshop.pl/galerie/b/blok-wodny-zalman-wb5_182_k.jpg

Pasta Zalman STG-2.

Płyta Asrock z77 Fatal1ty profesional-M.

 

Czy tak potężne różnice temperatur w stresie i w idle są normalne?

Dodam, że powyższy blok z powodzeniem chłodził podkręconą Gtx480(dużo większy układ, wychodził sporo poza blok), który bez problemu wyemituje 200W w chłodzenie. Przy czym temperatura w idle i w pełnym stresie wynosiła odpowiednio 39 i 46 stopni.

 

Według pomiaru procek osiąga 70 stopni w ułamku sekundy przy czym dotykając do brzegu dolnej płyty bloku czuję jedynie zimno.

 

 

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Link to post
Share on other sites

1. Jak wyglądają temperatury kart?

2. Jak wygląda cały układ wodny?

3. Blok na CPU na pewno jest zamontowany poprawnie?

4. Jakiej pasty używasz i jak ją rozprowadziłeś?

 

W tym momencie rozmontowałem od nowa cały układ i zmontowałem jak następuje.

 

Jeden blok na procek. Bez chłodnicy. Woda z wiadra 10l. Przepływ ok 300l/h.

Pasta jak w opisie czyli Zalman STG-2.

Pasta rozprowadzona była dwa razy. Pierwszy raz próbnie by zobaczyć jak się rozprowadza drugi raz już finalnie. Tak samo robię na wszystkich chłodzeniach. Na GtX480 blok śmigał doskonale a w końcu dużo więcej mocy musiał odprowadzić. Gdzieś słyszałem, że NVidia lutuje krzem do IHS a intel stosuje jedynie pastę. Może mieć to wpływ na takie zachowanie procesora?.

 

Tak w temacie:

http://pclab.pl/art49727.html

Edytowane przez Wacholek
Link to post
Share on other sites

Ja dodam że na 100% jest lut w SB, zdjęcie czapeczki jest prawie niemozliwe (temperatura topnienia spoiwa to ponad 120 stopni, a rdzeń dostaje nieźle po tyłu przez temperaturę) zwykle przylutowany rdzeń zostaje wyrwany z płytki PCB :D

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

A umnie na Fortisie HE1225 przy 4,5 GHz w pulpicie jest nawet 1,39 V Podkręcam w programie od Asrock Z68 Pro3 Gen3. W sumie nie odważyłem się grać na 4,5 na 4,3 Ghz grałem ale jak dałem mnożnik (bo przez niego zwiększam) na x47 to bluescreen i bios aby zdjąć taktowanie. Jednak aby przekroczyć tą granice trzeba się znać i zwiększać w biosie.Jak tutaj w temacie czytałem to widzę, że większość użytkowników tak ma ;) Rozumiem, że dla i5 2500k maks temp to 98*C ale i tak wolę 70-80 nie przekraczać.Zresztą nawet nigdy jeszcze 60 nie miałem ;)

Link to post
Share on other sites

tyle ze zywotnosc takiego czipu to kilkadziesiat lat ciaglej pracy, jescze nigdy nie wyczytalem zeby komus padl scalak, zawsze padaja luty i kondensatory, a ludzie gadaja ze im karta sie spalila, to mnie rozbraja karta nie odpala to spalona :hahaha: ta temperatura ktora jest podana mowi ze do tej temperatury bedzie stabilny na stockowych ustawieniach

Edytowane przez foxy97
Link to post
Share on other sites

Mój procek stabilnie chodzi na 4.4...

Przy 4,5 w grach co jakiś czas blue screen.

 

Jeśli używasz opcji offset to dla 4.5Ghz masz może za niskie napięcie w idle lub w "mnożnikach" pośrednich gdzie z mnożnika x16 są podbijane wyższe wartości a vcore tak jakby "nie nadąża" i ofset poda napięcie troszeczkę za niskie dla danego mnożnika, przez to się CPU wysypuje.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Mam takie pytanie odnośnie podkręcania i5 2500k na płycie głównej MSI P67A-GD65 B3. Bios zaktualizowany – Click bios 2 v 4.3.

 

Podbijam napięcie do 1.300 V + mnożnik na 40 (4,0 GHz) – na początek. Wszystko jest fajnie, poza jedną rzeczą – w stresie napięcie skacze do 1,355 V, w spoczynku napięcie spada do 1.304 V (w spoczynku taktowanie na poziomie 1,6 GHz).

 

Próbuję i próbuję, ale nie mam pomysłu co zrobić, żeby w stresie napięcie nie było większe niż to ustawione – czyli 1,300 V, a w spoczynku spadło do normalnego poziomu – ok. 1,000 V? Będę wdzięczny za każdą pomoc. :)

 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie. :)

Trochę poczytałem - i udało mi się podkręcić kompa do 4,3 GHz (w trybie Turbo) - napięcie 1.288 V. Niestety przy próbie podkręcenia go do 4,5 GHz wyskakuje blue screen podczas stresu - napięcie maksymalne nadal 1.288 V - za małe. :( Chciałem je zwiększyć, ale nie mam pomysłu jak to zrobić, żeby w stresie dostawał max 3.000 lub 3.050 V, a w spoczynku wracał do normalnego - 0.980 V. :(

 

Screeny z biosu:

1 - http://i39.tinypic.com/ke69hs.jpg

2 - http://i44.tinypic.com/af9aus.jpg - w Vdroop Offser Control jedynie mam do wyboru Auto i Low - nie mam High

3 - http://i40.tinypic.com/15xvias.jpg

4 - http://i39.tinypic.com/5mfz4m.jpg

 

Ewentualnie może ktoś ma pomysł jak lepiej postawiać bios? Ogólnie zależy mi na 4,5 GHz, oraz na minimalnym zużyciu prądu w spoczynku, przeglądaniu internetu itp... Z góry wielkie dziękI! :)

Link to post
Share on other sites

CPU Core Voltage masz na Auto?

Te mobo  dziwnie podbija napięcie... bo masz możliwość ustawienia Offestu tylko na Auto lub Low Vdroop, a do tego dochodzi możliwość ustawienia napięcia jak w Fixed tylko że offset chyba zbija/podbija napięcie z ręcznie ustawionego CPU Voltage?

 

Znalazłem Tutorial podkręcania na tym mobo:

Link to post
Share on other sites

Oglądałem ten poradnik, ale dzięki. :)

Tylko tutaj jest jeden problem - napięcie w spoczynku wynosi tutaj 1.288 V - wg mnie bez sensu - przy x16 napięcie może być spokojnie w granicach 0.95- 0.98 V. :/ Dlatego pytanie - co zmienić, żeby napięcie w spoczynku nie było większe niż potrzeba? 

Link to post
Share on other sites

Cuube, trochę poczytałem o tej płycie, niestety MSI na chipsecie P67 dało du*y bo tak naprawdę nie maja pełnoprawnego offsetu.

 

Cytat użytkownika "Popiół" z innego forum IT:

 

Inne pytanie dotyczące OC i offsetu: Jak wiadomo nie ma takiej opcji. Zmiana napięcia powoduje, że będzie ono zawsze stałe. Dopiero ustawienie vcore na auto oraz kontrola faz na tryb Intel SVID powoduje, że prócz zmiany mnożnika w idle na x16, obniża się także napięcie

 

Na ustawieniu CPU Voltage "Auto", te mobo dość dobrze ustawia napięcie dla procesora...przynajmniej jedno pocieszenie.

Link to post
Share on other sites

Hezen - właśnie też się natknąłem na ten wpis. :) Ale dzięki za przytoczenie. :)

Ok - w takim razie trudno - poprzestanę na 4,3 GHz w trybie turbo, bo w takiej sytuacji napięcie w idlee jest normalne - 0.960 V. :)

 

Dzięki w każdym razie za zainteresowanie się sprawą. :)

Link to post
Share on other sites

Niestety taki urok tej płyty, szkoda że MSi nie przystało na normalne rozwiązanie fukcjii Offest tak jak to zrobili inni producenci.

Przy 4.3GHz jakie napięcie podaje mobo?

 

Ja na Asrocku P67 Pro3 zjechałem w idle do 0.888-0.896v (stock tak jak u Ciebie 0.960v), a na stockowym 3.3GHz 1.192-1.2v (stock 1.25v)

Link to post
Share on other sites

Włącz HWMonitor i pozostaw ten program włączony w tle przez kilka godzin, graj i normalnie użytkuj z komputera, wtedy będziesz na pewno wiedział czy mobo czasami nie zawyża napięcia.

 

1.288v to normalne napięcie dla 4.3GHz, możesz tak zostawić i niczym się nie przejmować :)

Mój na 4.3GHz jest stabilny przy 1.320v, jak widać Tobie trafiła się lepsza sztuka.

 

Ps. z resztą tak jak pisałem, te mobo dobrze dobiera napięcia dla CPU, jeśli podczas wielogodzinnego użytkowania, mobo nie będzie miało żadnych fanaberii z napięciami to tylko się cieszyć :D

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...