Skocz do zawartości

HTPC i sprzęt do grania, czyli 2 w 1


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam pewną koncepcję i zwracam się do Was o pomoc, czy to, co sobie wymyśliłem ma jakiś sens.

Już wyłuszczam o co chodzi.

Mam dosyć mocny sprzęt, w obudowie HTPC Thermaltake DH202, MoBo GA-P55A-UD3R + i5 1155, Grafika Radeon Asus HD5850, 8 GB RAM, WD 2TB, napęd BR, tuner sat Prof Revolution DVBS-2 7301, zasilacz CoolerMaster 620 W.

 

Sprzęt w założeniu miał służyć do wszystkiego, czyli HTPC, gry i wszystko inne standardowo ciśnięte z PC-ta. Niby wszystko jest OK., ale… Właśnie o to „ale” idzie sprawa. Sprzęt do HTPC z założenia powinien być cichy i jak tylko można „prądooszczędny”, o czym na chwilę obecną nie ma mowy.

 

Wymyśliłem sobie, że zainstaluję dwa systemy. Na gierki i wszystko inne W7 64 bit, natomiast na HTPC W7 32 bit, oraz XBMC.

 

Jak na razie niewiele się zmieniło, ale pomyślałem, aby dokupić jeszcze jedną kartę graficzną, z pasywnym chłodzeniem, wykorzystując drugie złącze PCI EX x16, a kartę 5850 wyłączyć w menadżerze urządzeń, zmienić taktowanie procka (choć tutaj jest problem, bo chcąc grać, musiałbym zmieniać każdorazowo ustawienia w BIOSie), lub ograniczyć jego maksymalny stan w opcjach zasilania (czy to ograniczy jego apetyt na prąd?) i jakoś programowo spowolnić obroty coolera i to wszystko startować z W7 32 bit.

 

Gdy będę chciał pograć, przełączę się na 64 bitowy system, na którym wszystko będzie odblokowane, a w menadżerze urządzeń wyłączona będzie karta z pasywnym chłodzeniem, a załączona HD 5850.

 

Czy to ma sens i ewentualnie co zrobić inaczej.

 

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

wg mnie bez sensu dwa systemu. zostaw sobie tylko x64. system tu nie ma nic do gadania.

ja bym sie pozbyl karty 5850 i nie bawil sie w tamta pasywna. kup dobra 7850 z cichym chlodzeniem, ktora bierze bardzo malo pradu, a w idle ma cos takiego jak 'zero core'. http://pclab.pl/art47997-8.html

rzut oka na ta obudowe http://www.techpowerup.com/reviews/Thermaltake/DH_202/4.html pokazuje, ze mamy tam male i pewnie glosne wentylatory."Fans are quite noisy at 12V" wymien je na cichsze lub skrec je na nizsze napiecie.

do tego jeszcze niskoprofilowe chlodzenie, np. scythe big shuriken.

szkoda, ze do tej obudowy nie wejda wieksze wentylatory.

 

sa na rynku obudowy do HTPC, ktore maja lepsze chlodzenie

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

...rzut oka na ta obudowe http://www.techpowerup.com/reviews/Thermaltake/DH_202/4.html pokazuje, ze mamy tam male i pewnie glosne wentylatory."Fans are quite noisy at 12V" wymien je na cichsze lub skrec je na nizsze napiecie. do tego jeszcze niskoprofilowe chlodzenie, np. scythe big shuriken. szkoda, ze do tej obudowy nie wejda wieksze wentylatory.

Wszystkie wentylatory przepiąłem na 5V, więc jest naprawdę cicho. Głośniej zachowuje się suszarka karty i cooler, i choć to nie jest BOX-owy wentylator, to czasami go słychać, zwłaszcza w nocy, jak TV jest przyciszony.

Może spróbować spowolnić mu obroty (jakiś solidna aplikacja?, znacie?) i na chwilę obecną jakiś programik do zarządzania energią i karty i obrotami jej wiatraka.

Link to post
Share on other sites

wg mnie karta powinna byc nieslyszalna w idle. to na pewno ona halasuje? moze to zasilacz lub dysk? dysk czesto jest najglosniejszy, np. u mnie, gdzie cala reszta jest bardzo cicha i jedyna rzecza jaka slychac to dysk- a w swoim czasie byl najcichszy na rynku.

jakie masz temperatury gpu i cpu. na jakich obrotach chodza te wentylatory. Cool n quiet powinien sobie z prockiem dobrze radzic.

mysle, ze problemem moze byc dosc slaba wentylacja obudowy.

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że to komasacja wszystkich czynników (cooler, karta, zasilacz, dysk[choć to caviar green] i wentylatory obudowy) daje efekt "słyszalności" tego szumu. Nie jest to jakiś głośny warkot, niemniej w nocy to przeszkadza w czasie oglądania jakiegoś filmu.

Co do temperatur, to zarówno CPU, jak i GPU nie są nazbyt obciążane (przede wszystkim HTPC i jakiś Batman, czy Skyrim do grania), więc nie są to warunki szczególnie trudne dla procesorów, a obciążanie jakimiś specjalnymi aplikacjami i tak mija się z celem, bo jak gram, to mi szum nie przeszkadza, tylko w czasie używania jako HTPC:), dlatego pomyślałem o dwóch systemach. Domyślnie praca na 32 bitowym, minimalne wymagania, wszystko poskręcane do minimum, a jak będę chciał zagrać to przełączam się na drugi system, w którym wszystko jest odblokowane, i gdzie mi szum i pobór nie przeszkadzają. Tylko ze względu na wygodę myślę o tym dwusystemowym rozwiązaniu. Cool&Quiet działa. Nie mam zastrzeżeń, ale jednak wszystkie te wiatraki coś tam generują :/ .

Link to post
Share on other sites

32 bit jest bezsensu. on nie obciaza jakos mniej sprzetu niz 64 bit.

moze szumiec bo w idle moze jest mu troche za cieplo w tej obudowie i sie wentylatory rozkrecaja.

w idle procek przechodzi na bardzo niskie napiecie i taktowanie praktycznie z automatu, wiec recznie obnizajac napiecie i takty jeszcze bardziej nie zyskasz czegos co byloby slyszalne.

sprawdz ktory wentylator jest najglosniejszy i go zmien. jezeli to karta, to pomysl nad cichsza konstrukcja lub zmiana chlodzenia. w dwie karty nie ma co sie bawic.

Link to post
Share on other sites

Wiesz wujashek, przekonałeś mnie :D . Posprawdzam sobie temperatury i kWh przy różnych aplikacjach, a wentylatory będę musiał dokładnie rozkminić, bo wczoraj zdjąłem obudowę i wkładałem ucho do środka, ale nie jestem w stanie stwierdzić, który szumi najgłośniej. Spróbuję fizycznie kolejno odłączać wentylatory, wtedy się wyjaśni (obstawiam Cooler CPU, bo mimo, że nie jest boxowy, to nie był szczególnie drogi, prawdopodobnie ARCTIC COOLING ALPINE). W razie czego talary zamiasc na GC polecą na SCYTHE Big Shuriken 2. Testowałeś może osobiście ten cooler? Jak głośno się zachowuje przy max. obrotach?

Link to post
Share on other sites

Kolega ma celerona G530, dwa dyski (brak GPU) i kilka wiatraków. Żre mu to jak dobrze pamiętam jakieś 60W w idlu i kilkanaście wat więcej w stresie.

U mnie podobna konfiguracja, tylko mam jeszcze 4850 i i idlu jest ~75 wat. W stresie to wiadomo, grafika robi swoje i poniżej setki nie schodzi.

 

Jeśli nie przeszkadza Ci hałas to zostaw tak jak jest. Wprowadzając zmiany, oszczędzisz na prądzie może 5 złote miesięcznie (zakładając, że obniżysz zużycie energii o te 30-35W a to dużo jeśli mówimy o pracy w idlu), a koszty modernizacji mogą być sporo wyższe.

No chyba, że od razu chcesz modernizację zrobić (chodzi o wydajność nowego GPU w grach) i faktycznie kupisz nowe, wydajne GPU. Wtedy na pracy w stresie też zaoszczędzisz, ale i ta kto będę groszowe sprawy.

Link to post
Share on other sites

testy tego scythe sa na necie, poczytaj. wg mnie arctic alpine w idle nie powinien byc glosny, jezeli kontrola obrotow przez pwm dziala prawidlowo i nie jest w obudowie za goraco.

posprawdzaj temperatury dokladnie i obroty poszczegolnych wentylatorow, zwlaszcza na procku

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...