Skocz do zawartości

Graficzne problemy (EVGA GForce GTX 280 SSC)


Recommended Posts

Witam ...

 

Od kilkunastu dni borykam się z takim oto problemem. Zaraz po włączeniu komputera i uruchomieniu systemu, wszystko pracuje bez zarzutu w operacjach 2D (odtwarzanie filmów, przeglądanie internetu itp - jest ok). Jednak odpalenie jakiejkolwiek aplikacji lub gry wykorzystującej funkcje 3D powoduje natychmiastowe zawieszenie komputera i pojawienie się różnokolorowych wzorków na ekranie monitora (za każdym razem innych), wtedy jedyne co mogę zrobić to przytrzymać dłużej przycisk "Power", tak aby wyłączyć komputer. Jedynym programem wykorzystującym operacje 3D który mogę zawsze "bezkarnie" odpalić jest dxdiag.exe (z pakietu DirectX), a w nim "Testuj moduł Direct3D". Ten test (z wirującym sześcianem) przechodzi bez zarzutu. Biorąc pod uwagę fakt że nie wszystko jest tym na co nieraz wygląda, pomyślałem że wcale nie musi być to karta graficzna, ale może to być też wina zasilacza, albo pamięci RAM lub też procesora (żaden element komputera nie jest podkręcony), zacząłem więc "męczyć" różne podzespoły.

 

Odpalałem 24-ro godzinne testy Prime95 ("grzeje" procesor i pamięć RAM) w różnej konfiguracji - wszystko ok, następnie Video Memory Stress Test - bez efektu, wszystko ok, 24-ro godzinne męczenie filmami Full HD - wszystko ok. Jednak po tych różnych męczarniach i "wygrzewaniu" elementów kompa (ten kto odpali trzy filmy Full HD w pętli, Prime95 i Video Stress Test z opcją CUDA(nvidia) jednocześnie na 24h, będzie wiedział co mam na myśli mówiąc o "wygrzewaniu"), następnie próba uruchomienia czegokolwiek w 3D i ... następuje natychmiast zawieszenie komputera (nie mogę nawet odpalić ekranu logowania w Word of Warcraft, bo odrazu widzę kolorowe wzorki ). Wszystkie moje teorie o uszkodzonych kondensatorach czy innych elementach (które muszą się nagrzać aby prawidłowo pracować - o czym poniżej) upadły, bo po tylu godzinach testów wszystko było naprawdę "ciepłe" ...

 

Najbardziej z tego wszystkiego dziwne jest to że po kilku (lub kilkunastu) próbach odpalenia czegokolwiek w 3D (nawet przy "zimnym" kompie, nie nagrzanym testami, zaraz po jego uruchomieniu) i przymusowym wyłączaniu/włączaniu (wzorki ), nagle za którymś razem wszystko "załapuje" i zaczyna działać prawidłowo ! (i działa aż do momentu wyłączenia komputera na 3-4 godziny).

 

Przykład: po udanej serii włącz/wyłącz, odpalam Crysis-Warhead (1920x1200 - full detale) na ponad 48h - wszystko bez zarzutu, wyłączam kompa na 4h, włączam ponownie i ... wzorki na planszy logowania WoW (nawet jej nie zdążyłem zobaczyć ! ), wszystko inne w 3D - też wzorki (nawet gry 3D pracujące w okienku dają natychmiast "full-screenowe" wzorki i zawieszają kompletnie maszynę), ponownie seria włączenia i wyłączenia kompa - za którymś razem "łapie" i wszystkie gry/aplikacje 3D chodzą normalnie ...

 

Czy ktokolwiek ma pojęcie do czego można się przyczepić ?, Czy można przyjąć że to karta graficzna ?.

 

PS1.

100% dobrze działający system WinXP przywracany Norton Ghostem (jest to "goły" system z driverami, na którym kiedyś wszystko działało dobrze), odpięte wszystkie "zbędne" elementy jak karta dźwiękowa, nagrywarka DVD itp. (żeby wyeliminować poszczególne podzespoły jak również odciążyć zasilacz, wyjmowane i przekładane poszczególne kostki RAM, zmiana karty grafiki w slotach - wszystko to na nic ... za każdym razem po 3-4 godzinach bezczynności komputera, gdy go włącze to wszystko w 3D ma postać wzorków.

 

Konfiguracja:

----------------

Grafika: EVGA GeForce GTX 280 1GB SSC / 27" Dell 2709W

Płyta główna: Gigabyte X48-DQ6

Procesor: Core2 Duo E8500

Pamięć: 2x2GB RAM (OCZ Reaper 1066MHz Heatpipe)

HDD: 2x750GB Seagate Barracuda ES2 (RAID0)

DVD: PIONEER DVD-RW DVR-215-D

Dźwięk: Creative X-Fi Elite Pro

Zasilacz: Corsair CMPSU-620HXEU 620W

 

PS2.

Niestety nie mam skąd wziąść podobnej nawet karty na chwilową wymianę i test, jak również nie mam komu podrzucić mojej karty, aby przetestować ją na innym sprzęcie (a sama karta nie ma już gwarancji), także czeka mnie poważny ruch ...

Link to post
Share on other sites

-->>DIXON:Próbowałem już wszystkich możliwych kombinacji z opuszczeniem taktowania, nie tylko dla karty, ale również dla proca i pamięci (wcześniej cały czas na default) i nic - odpalenie czegokolwiek w 3D zaraz po włączeniu kompa kończy się zwisem z wzorkami (karta nie zdąży się nawet rozgrzać). Ale jak już się jej uda (po kolejnych włączeniach/wyłączeniach) "załapać", to mogę kompa zarzynać przez kilka dni i żadnego błędu/zwisu.

Link to post
Share on other sites

Wybacz kolego ale jednego nie widzę :) mianowicie jakie masz temperatury.

Wersje SSC są dość mocno wykręcane i mocno się grzeją, sam mam EVGA9800 GX2 SSC.

Może wystarczy wyczyścić chłodzonko i będzie git, ja mam taki problem średnio dwa razy do roku :) i właśnie z tąd jest ten temat viewtopic.php?f=30&t=4715.

Jeżeli pamięci będą się przegrzewać notorycznie to zostaną trwale uszkodzone :!: a wtedy to już nic nie pomoże.

Link to post
Share on other sites

Jak nie masz na gwarancji to sprawdz temperatury, pragramem i na dotyk (radiator + ew. płytka). Albo karta jest uszkodzona albo przegrzewa sie. Jak masz gware to oddaj ją i niech wymienią.

 

Evga po rejestracji na swojej stronie daje bodajże 9 lat gwarancji, więc mocno wątpliwe żeby się już skończyła.

Link to post
Share on other sites

-->>TheBIG, kowdipapo: Problem temperatury definitywnie odpada. Tak jak napisałem w moim pierwszym poście, gdy karta po kilku włączeniach i wyłączeniach kompa już "załapie", to można ją męczyć bez przerwy kilka dni i żadnych artefaktów czy zwisów kompa nie ma. Wystarczy zaś wyłączyć komputer na 3-4 godzinki, aby powrócił temat "wzorków" po uruchomieniu czegokolwiek w 3D. Wygląda to tak że zaraz po uruchomieniu systemu, włączam cokolwiek w 3D i gdy tylko ma się to "cokolwiek" pokazać to zamiast tego widzę wzorki (nie zdąże nawet nic zobaczyć, a od momentu włączenia komputera minęło może z 30 sekund, więc karta ani nic innego nawet nie zdążyło się rozgrzać ;)). Myślałem że może to jakiś kondensator, ale jak włączyłem różne testy (o których pisałem) na 24h, a zaraz po nich odpaliłem WoW'a i zamiast ekranu logowania (ma sporo elementów 3D) zobaczyłem wzorki to teoria o kondensatorach padła :P

 

W środku "budy" jest czyściuteńko (wszystkie wentyle, radiatory są "wolne" od kurzu). Max. temperatura dla graficznego core, jaką kiedykolwiek zanotował EVGA Precision to 79 stopni (przy nominalnych zegarach, zresztą karta jak i pozostałe podzespoły nigdy nie była podkręcona). Problem nie znika gdy opuszczę zegary na karcie (core/shader/memory), jak również gdy zmniejsze zegar magistrali co ma oczywiście wpływ na taktowanie procesora i pamięci RAM ...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...