Skocz do zawartości

Nowy procesor Q6600 i komputer sie zawiesza?


Recommended Posts

Witam

 

Mam problem. Zakupiłem do swojego kompa procesor używany Intel Core Quad Q6600. Wyciągnełem stary Dual Core 2180.. I włożyłem nowy, na to pasta i chłodzenie SilentiumPC Spartan 912. Wszystko ok komp sie uruchomił, ale widział tylko dwa jądra. Włączyłem w BIOSIE pozostałe 2 i wszystko było ok. Zrobiłem test stabilności w nTune, test w 3Dmarku i test wydajności Windowsa. Temperatura ok, napięcie też ok. Sprawdzone w CPU-Z, Coretemp, i w biosie. Włączyłem Battelfielda BC2 by zobaczyć jaka będzie różnica i po chwili komputer sie zawiesił. Nie było żadnej reakci więc go zresetowałem i tu zaczeły się schody. Nie chciał sie uruchomić, zawieszał się na ekranie gdzie nad napisem Starting Windows pojawia się kolorowa flaga i tak w kółko.System to Windows 7 Ultimate x64 Postanowiłem zrobić reinstalkę systemu, ale instalacja także niechce się uruchomić. Postanowiłem więc zainstalować Windowsa XP ale także ta instalacja sie zawiesza, Czy ktoś może mi pomóc? Może to zasilacz bo chłodzenie jest w porządku?

 

Sprzęt to:

Płyta główna eVga Nforce 650i Ultra

Procesor Intel Core Quad Q6600

RAm 2x1GB Goodram i 2x2GB Goodram

Zasilacz Chieftec 450W GPS-450AA-101A

Grafika GeForce 285 GTX

 

Dzięki i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sprawdź lepiej ten procesor w innej płycie. Bardziej wygląda na wadliwy egzemplarz. Zasilacz jest wystarczający.

Bios od wyjścia tej płyty był przystosowany do obsługi serii Quad nawet w nowych rewizjach.

Link to post
Share on other sites

Instalacja wieszała się w różnych momentach. Nie było reguły, ale po wielkich bojach sie zainstalował. Niestety po włożeniu płyty z 7-ką intalacja 7-ki nie rusza. A czy jest może możliwośćprzetestowania tego procesora w BIOSIE? bo niebardzo mam jak go sprawdzić na innej płycie. Niemam nikogo z socketem 775, a jeszcze żeby pozwolił mi rozebrać swojego kompa i zmienić procesora to już całkiem. Spróbuje pożyczyć silniejszy zasilacz, Ale problem nadal nie rozwiązany.

Link to post
Share on other sites

Może to będzie trochę trywialne ale po zrobieniu updatu biosu jak polecał kolega sprawdź wszystkie kable czy są dobrze wpięte, zostaw tylko jedną kość pamięci RAM, zobacz czy przypadkiem gdzieś pasta termoprzewodząca nie "skapła"

zasilacz prawdopodobnie za słaby, ten chief jak pamietam miał coś po 15A na 2 liniach co daje razem 360W

Ma po 18A na 2 liniach 12V co daje razem 396W.
Link to post
Share on other sites

Wczoraj udało się zainstalowaćSP 2 na Xp. Dzisiaj ruszyła z poziomu Xp instalacja 7 i skopiowała 100% plików, lecz po restarcie znowu zwieśił sie na ekranie starting windows. Znowu format i zainstalowałem xp z sp2, podczas której komp zawieszał się kilkakrotnie. Niestaty system wieszał się na jakiejkolwiek działalności. O dziwo Orthos, który testował 2 rdzenie nie znalazł żadnych błędów, także Prime 95 testował procesor przez ponad dwie godziny, najwyższa temperatura jaką osiągał to 52 stopnie i także nie wykazał żadnych błędów, podczas testowania przez te programy komputer sie nie zawiesił. Po testach próbowałem zrobić test pamięci w Memtest lecz nie udało sie go zrobić bo komputer sie zawieszał. Komp pracował z odłączonymi dwoma z 3 dysków. Na koniec zrobiłem upgrade BIOSA ze strony EVGA niestety to nic nie pomogło. W tej chwili włożyłem stary procesor i komputer działa normalnie.

Link to post
Share on other sites

Póki co chce podziękować za każdą pomoc. Wyjąłem kości pamięci i pozostawiłem jedną nową 2GB w skrajne lewym slocie. Xp sie uruchomił, a teraz uruchomiła sie instalacja 7-ki. Póki co jest poprawa. Jaka to może być przyczyna i co to oznacza? Padnięte kości czy coś z płytą nie tak?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

ale to nie jest rozwiązanie problemu, tryb dualchanel rozszerza szerokość magistrali i traktuje tak jakby 2 kości były jedną. Bez tego trybu adresuje kości po kolei ile potrzebuje miejsca, a nie na 2 jednocześnie. Jeżeli ilość potrzebnego miejsca będzie wymagała zaadresowania uszkodzonej kości to ten błąd znowu się pojawi. Będzie tylko rzadziej się pojawiał.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli po przestawieniu z dual na single komputer działa normalnie, to albo coś jest nie tak z pamięciami albo z płytą.

Pamięci w tej konfiguracji należałoby sprawdzić w innym komputerze. Nie zalecane jest używanie pamięci w trybie Dual-Channel o różnych opóźnieniach a w szczególności pojemnościach.

Na płytach z nForce problemy z Dual-Channel to pierwsze oznaki kończącego się SPP (mostka północnego).

W niektórych przypadkach pomaga podniesienie napięcia SPP i pamięci.

Link to post
Share on other sites

może brakować mocy z zasilacza tylko tyle że akurat na jedna kość jeszcze starcza a na więcej już nie

Słów brakuje. Może niech od razu kupi zasilacz 1kW. Mocy będzie miał pod dostatkiem. Ehhh...

Miałem chyba wszystkie możliwe warianty płyt opartych o nForce i Intela i wiem jak się 80% z nich zachowuje. Tutaj albo coś jest nie tak z pamięciami albo SPP (mostkiem północnym).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...