Skocz do zawartości

Skromna recenzja.


Recommended Posts

Witam. Zakupiłem kilka dni temu zestaw widoczny w mojej sygnaturce. Chciałem tu opisać moje wrażenia z jego kilkudniowego użytkowania. Skupię się na omówieniu kwestii monitora, coolera, mobo i dysku SSD.

 

Dell U2312HM - Monitor moim zdaniem jest wspaniały. Zero smużenia (testowałem w fear 3, COD: MW3, Wiedźmin 2), kolory naprawdę spektakularne w porównaniu z 24calową TNką od Samsunga (Samsung T24A 550), którą miesiąc temu kupił mój współlokator. Kąty również ma świetne, kolory z każdego kąta są takie same. Charakterystycznie występuje srebrzenie ekranu, ale tylko, jeśli patrzy się na monitor z góry pod pewnym kątem - rzecz do pominięcia w zasadzie. Kolejna sprawa - ergonomia. Monitor można regulować w trzech płaszczyznach - wysokość, kąt pochylenia i obracana podstawa - super rzecz. Podstawa jest stabilna, nie ma mowy, by monitor się przesunął czy był chybotliwy. Wbudowane 4 huby USB też się sprawdzają, działają świetnie - przetestowane na podłączonych doń dwóch dyskach zewnętrznych i dwóch padach oraz graniu w Dirt 3 na split screen. Oceniam monitor na 10 - zakupiony w Agito.pl - szybka przesyłka, nie ma się na co skarżyć.

 

MSI P67A GD-65 - płyta stabilna. Jedyny problem to wyskakujący przy uruchamianiu komputera błąd o kodzie "98" i "B4" - nie wiem, jak to naprawić, ale nie uprzykrza to życia, poza kwestią, że wydłuża włączanie się PC o 5-8 sekund, co i tak niewiele zmienia, bo z moim SSD Corsair Force 3 120 GB system wstaje w 15 sekund (pomijając opóźnienie przez błędy).

 

Dysk - nie ma z nim absolutnie żadnych problemów. Jest bardzo szybki, dodatkowo zoptymalizowałem go zgodnie z poradnikiem zamieszczonym na benchmark.pl (http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Jak_przyspieszyc_dysk_SSD_w_Windows_7-3230.html).

 

To tyle, gdyby ktoś miał jakieś pytania odnośnie innych podzespołów, czy tych opisanych w tej pseudorecenzji, proszę pisać mi na PW. I Przepraszam, jeśli umieszczam temat w niewłaściwym subforum.

 

Edit: Cooler Zalman CNPS11X EXTREME jest wydajny, temperatury na 3.3 GHZ i5 2500K sięgają maks 44 stopni Celsjusza, wkrótce będę podkręcał procek, wtedy dodam wartości temperatury po podkręceniu. Co do głośności - trochę szumi, ale ten szum rozpływa się w otoczeniu, że po chwili przestajemy go słyszeć. Zupełnie mi nie przeszkadza. Dodatkowo pasta termoprzewodząca dodana do coolera - jest świetna, ale ciężko się rozprowadza :P

Edytowane przez Yuman
Link to post
Share on other sites

Cześć

 

Mógłbyś napisać od jakiego poziomu obrotów wentylatorów TFIII jest suszarą i jakie ma temperatury jeśli ustawisz poniżej tej granicy obroty na sztywno?

 

A bardziej ciekawi mnie jakie napięcia utrzymuje ten zasilacz pod nie pełnym obciążeniem zasilacza. Masz możliwość sprawdzenia multimetrem we wtyczce molex? (trochę prowizorka ale mniej więcej da obraz na to :) ).

Link to post
Share on other sites

Cześć Mógłbyś napisać od jakiego poziomu obrotów wentylatorów TFIII jest suszarą i jakie ma temperatury jeśli ustawisz poniżej tej granicy obroty na sztywno? A bardziej ciekawi mnie jakie napięcia utrzymuje ten zasilacz pod nie pełnym obciążeniem zasilacza. Masz możliwość sprawdzenia multimetrem we wtyczce molex? (trochę prowizorka ale mniej więcej da obraz na to :) ).

Hej, ja Ci odpowiam bo posiadam na karcie TF III.

 

W IDLE jest około 1100rpm. karta jest dosyć cicha chociaż słyszalna jeżeli masz bardzo mocno wyciszony komputer. Te 1100rpm to 30% możliwości wentylatora. Przeskok na 40% nie jest drastyczny ale karta pod obciążeniem chodzi na 50-60% (2580rpm) i to już jest suszarka. Od 60% wzwyż można zacząć się bać tego szumu bo aż dziwne że karta aż ta głośno potrafi pracować. Przy 100% to jest ma-sa-kra Dwa 92mm wentylatory kręcą się z szybkością prawie 4000rpm (GPU 29*C w IDLE)

 

Jeśli chcesz posłuchać mojej karty to zapraszam do recenzji, na samym dole zamieściłem filmik z nagraną głośnością TF III. Poniżej link.

 

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Czy_warto_inwestowac_w_nowa_karte.-4383.html

Edytowane przez Szymon331
Link to post
Share on other sites

@Szymon dzięki :) Czytałem Twój artykuł z TF III jak również do tej pory wzorowałem się na http://forum.benchmark.pl/topic/37161-mega-problem-w-wyborze-karty/page__st__40__p__455183#entry455183 przy ocenianiu tego chłodzenia od MSI jak ktoś się pytał na forum. Jednak mógłbyś wykonać mały teścik jeszcze i zobaczyć jakie temperatury będzie miała karta graficzna jeśli ustawisz wentylatory na 40-45% gdyż jak wnioskuję jest to zachowanie ciszy?

Link to post
Share on other sites

A więc tak: Karta (GTX580) bez OC 775MHz z wentylatorem pracującym na 45% rozgrzała się w Crysis 2 (Max ustawienia Full HD DX11) do 68*C z włączoną synchronizacją. Czyli źle nie jest.

 

Bez synchronizacji to już bardzo dużo bo aż 81*C

 

Automat kręci wentylator na około 60% co sprawia że w Crysis 2 mam przeważnie 58-61*C.

Edytowane przez Szymon331
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma sprawy. Chłodzenie jest naprawdę skuteczne bo przecież GTX580 mało prądu nie żre i jest to jedna z szybszych kart obecnie na TF III jest to aż tak dokuczliwe, natomiast OC lepiej sobie odpuścić bo wentylator daje popalić (chociaż czego innego się spodziewać z GPU na 980MHZ ;) Raczej nie polecam tego chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

Wybacz, że dopiero odpisuję. U mnie suszarka jest powyżej 60% obrotów. Niestety nie posiadam przyrządu do zmierzenia napięć :( Ale po 2 godzinach gry w wiedźmina 2 na full, po sztywnym ustawieniu wentylatorów grafiki na 40%, czyli na najniższą opcję, karta zgrzała się do 65 stopni, więc nie jest źle. :) Niestety mam problem z podkręceniem jej do (miałem nadzieję 950 mhz i pamięci na 2200) - nie wiem, jakie wartości napięcia dać. Inna rzecz - podkręcenie procka do 4.5 ghz. Mógłby mi ktoś pomóc, jak zrobić to na p67a gd65? :)

 

Dalsza część:

 

Poradziłem sobie z płytą - problem błędu i freezowania myszki załatwiło wgranie nowego 'biosu' (1.I0). Procek mam na stabilnych 4.2 GHz - poszedłem na łatwiznę i użyłem OC Genie. Funkcja działa bez zarzutu, napięcie mam 1,33 V, a temperatury w stresie nie przekraczają 55 stopni. Co do monitora - pobawiłem się kalibracją i poczytałem kilka for i znalazłem idealne (dla siebie) ustawienie jasności i kolorów, którego już nie zmieniam i pasuje mi idealnie do każdego zadania. Teraz kolory są naprawdę piękne. Oto, co ustawiłem: R: 79; G: 76; B: 84, jasność 30%, kontrast 99%. Poza tym ustawienia standardowe: Gamma: PC, Input Color format: RGB, Sharpness: 50, Energy smart: Off, DDC/CI: Enable, LCD Conditioning: Disable (warto włączyć, gdy zauważymy jakieś plamki wynikające z wady monitora - dobrze jest to sprawdzić za pomocą małego programiku Eizo test). Karty graficznej nie kręciłem, a mój wynik w 3dmark 11 Performance overall test to 6190 punktów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...