Skocz do zawartości

Zasilacz 600W a realny pobór prądu


Recommended Posts

Witam :)

Mam takie pytanie nie pasujące nigdzie indziej. Jak wiecie niedawno a dokładnie tydzień temu skończyły się ferie zimowe w woj. Wielkopolskim :) Komputer był przez prawie całe ferie włączony ok 16-18h/dziennie. Zwykle jest włączony ok 5-7h. Czy możliwe że rachunek za prąd mógł wzrosnąć prawie o 200 zł z powodu zwiększonego poboru prądu przez mój komputer?

Starałem się obliczyć ale bez miernika poboru ciężko sprawdzić ile mój komputer tak naprawdę bierze.

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

gdybyś używał kompa w skrajnym założeniu 16 godzin codziennie przy obciążeniu 500 W . To wychodzi ci dobowo 8kWh przez 2 tygodnie ferii to jest 122 kWh. Czyli jakies 80 zika :) przy założeniu że grałeś 16 godzin co mi sie zdaje niemożliwe :)

Link to post
Share on other sites

To zależy od tego, jakie masz u siebie stawki na prąd. Ja w Krakowie mam w okolicach 35 groszy za kilowatogodzinę. Z kolei w wioskach daleko od miast stawki potrafią być dwukrotnie wyższe. Czasami nawet trzykrotnie, wszystko zależy od dostawcy energii.

Link to post
Share on other sites

Do ceny kWh należy doliczyć jeszcze opłatę transportową, która jest sprzedawana w tej samej ilości co energia elektryczna. W związku z powyższym kWh prądu z przesyłem to zazwyczaj koszt ca. 60-65 groszy brutto.

 

Jeżeli komp pod obciążeniem brał powiedzmy 400W, więc z gniazdka szło (zakładam sprawność około 80%) 500W. 8h dziennie pod pełnym obciążeniem to na dobę 4kWh (ok. 3zł). 14 dób daje sumę około 45zł.

 

A może podczas grania studziłeś emocje jakimiś ogniwami Peltiera i tyle prądu zeżarło?

 

Pozdr

Link to post
Share on other sites

Intel i5 760 Asus P7P55 D - E Gygabyte Radeon HD6870 1Gb Windforce 3 Dysk jakiś Samsung 250 GB Modelu nie pamiętam, ale standardowo na SATA II Zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W

Taki zestaw w grach nie "zje" więcej jak ok. 320w z gniazdka więc nawet jeśli byłby włączony 24/7 na dodatek z odpaloną grą to i tak jest jest mozliwe aby nabił 200zł rachunku za prąd.
Link to post
Share on other sites

Taki zestaw w grach nie "zje" więcej jak ok. 320w z gniazdka więc nawet jeśli byłby włączony 24/7 na dodatek z odpaloną grą to i tak jest jest mozliwe aby nabił 200zł rachunku za prąd.

Też mnie to bardzo zastanawia. Zazwyczaj rachunki za prąd przychodzą co pół roku i pierwszy rachunek jest razem z wyrównaniem/różnicą za poprzedni okres + prognoza na bieżący miesiąc. Pozostałe pięć rachunków jest prognozowane na podstawie do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Może autor w zeszłym roku miał jakiś remont w mieszkaniu lub inne urządzenia które "zawyżyły" mu obecny rachunek.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...