Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam !

Powiem szczerze, że jestem zielony i dlatego pytam. Mam zamiar kupić monitor 20-22", do gier i filmów. No i tu pojawiaj się pytanie:

1. Co to jest kontrast ?

2. Jaka wartość jest najlepsza, mniejsza czy większa,dlaczego ?

3. Co to jest kontrast dynamiczny ?

4. Możecie mi jakieś polecić, bo ja się wacham między Samsungiem, a NEC'em ?

 

Wiem, że jest google ale ja potrzebuje tłumaczenia jak "krowie na rowie" ;)

Z góry thx !

Link to post
Share on other sites

1. Co to jest kontrast ?

Stosunek intensywności (luminancji) światła w jasnym miejscu do intensywności światła w ciemnym miejscu. Parametr opisuje jak dużą rozpiętość luminancji w obrazie może przedstawić monitor w jednym obrazie.

Ogólnie im więcej tym lepiej (duża wartość oznacza dużą ilość możliwych przejśc pomiędzy bielą i czernią) ale dzisiaj tak jak wszędzie najważniejszy jest marketing no i wymyślono kontrast dynamiczny czyli liczony nie dla jednego obrazu ale dla sekwencji. Monitory sterując swoją jasnościa "oszukują" udając większy kontrast niż mają w rzeczywistości. Stąd np. kontrasty 1000000:1 ;)

Dlatego też zwykle lepszy będzie monitor który ma "zwykły" kontrast większy. No ale do tegp dochodzi jeszcze całkiem sporo innych parametrów.

Link to post
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio

 

Kontrast dynamiczny nie ma wlasciwie znaczenia gdyz nie istnieje norma okreslajaca metode jego pomiaru - kazdy producent mierzy jak mu sie podoba i wpisuje dane z ksiezyca. Jedyna sluszna wartosc to kontrast statyczny, wszystko masz wyjasnione w linku, jak nie speakasz to uzyj tlumaczenia:

http://translate.google.com/translate?j ... ry_state0=

Link to post
Share on other sites
Samsunga możesz sobie odpuścić chyba że interesuje Cie opcja oglądania telewizji, ale przez to jest droższy. Tak więc lepiej wybrać NECa....który ma z ważniejszych rzeczy DVI, odpowiednią rozdzielczość i kontrast statyczny na wysokim poziomie.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...