Skocz do zawartości

Wysokotonowy pisk - problem, dyskusja


Recommended Posts

Witam

 

Odkąd zmieniłem obudowe... podczas pracy odnotowuje moim uchem cichutki pisk wydobywający się gdzieś z obudowy.

Znam całą teorię na temat piszczących cewek bardzo dobrze i jak się tego pozbyć etc... chociaz 100% pewnosci jeszcze nie mam, z któego miejsca się to wydobywa. Podejrzewam zasilacz, chociaz w poprzedniej obudowie była w ogóle cisza jak makiem zasiał. Nie jest to aż tak bardzo irytujące żebym nie mógł wytrzymać stąd moja opieszałość w lokalizacji zródła aczkolwiek bardziej zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje biorąc pod uwagę poniższe fakty:

 

- w biosie i podczas uruchomienia jest kompletna cisza, dzwiek pojawia się w momencie pojawienia się ekranu logowania do win7

- jeśli obciąże procesor np primem jakkolwiek (czy to 6 rdzeni czy 1) czyli wygeneruje jakiekolwiek obciązenie następuje kompletna cisza

- jeśli wystartuje komputer z linuxem (ubuntu)... jest kompletna cisza

- speaker wykluczam bo ogłączyłem

- wifi mam coprawda obok kompa jakieś 0,5m ale też wyłączałem w ogóle router i nic to nie zmieniło

 

Macie jakieś teorie na ten temat dlaczego to tak akurat jest, myślałem, że jak cewka piszczy to poprostu piszczy i tyle.

Link to post
Share on other sites

też miałem takie cuda w starym sprzęcie, któregoś pięknego dnia zaczął piszczeć i to nie tak leciutko, że dało się go ignorować, momentami w uszach wierciło, co to było? nie mam pojęcia i nie udało mi się dojść, niemniej podejrzewałem nie jedną cewkę tylko całą ekipę plus wiek zestawu

 

spróbuj pobawić się zarządzaniem energią pod windą, wybierz z listy wysoka wydajność, wyłącz mu w ogóle opcje wyłączania hdd i zobacz czy coś się zmieni

Link to post
Share on other sites

@mszark

Energy Saver nie mam zainstalowanego. Dodam jeszcze, że C1E mam wyłączone w biosie ale przy włączonym jest tak samo bo sprawdzałem. Wyłączone mam też C'n'Q.

 

@nissky

Karta graficzna nigdy mi nie piszczała, fakt mogła zacząć ale... podczas gry jak karta wchodzi na większe taktowania to wzmaga się tylko większy hałas z racji zwiększenia obrotów wentylatora, piszczenia nie słyszę jako takiego. Głowy też tak totalnie do środka też nie wkładałem

 

@drachenfeles

Wiek zestawu można chyba wykluczyć, z tego co czytałem to i nowy sprzęt potrafi po wyjściu z fabryki piszczeć. Bawiłem się zarządzaniem energią tzn. napewno brak wyłączania dysków mam ustawione a czy ustawiałem wysoka wydajność to nie pamiętam ale chyba tak i też to specjalnie nic nie dało.

Link to post
Share on other sites

sprawdź monitor, może on piszczy, może też być dysk lub zasilacz, mi wszystkie te części piszczą :D

 

PS: sprawdź czy ci lekko ucho nie piszczy w jakimś cichym miejscu, ja tak niestety mam że niektóre dźwięki słyszę jako mocny pisk, w tym przypadku np. lekkie piski/szumy z komputera dość dotkliwie odczuwam (może mam super słup:P), nie zaszkodzi sprawdzić nie ? :D

Edytowane przez makaveli91
Link to post
Share on other sites

Monitor lekko piszczy ale prawie nie słychać, trzeba ucho przystawiać, a jak go wyłącze to jest dalej to samo. Dyski magnetyczne wyłączałem, a SSD to raczej z urzędu nie piszczy.

Ja podejrzewam zasilacz osobiście.

 

Ale bardziej mnie zastanawia dlaczego pod linuxem jest cisza a pod windowsem piszczy, przeciez w sprzęcie płynie taki sam prąd niezależnie od systemu.

Wykluczam też wiatraki w obudowie bo kręca się stałą prędkością, a jak się pojawia obciążenie to pisk ustaje jak pisałem w pierwszym poscie.

Edytowane przez _MoonLight_
Link to post
Share on other sites

linux inaczej zarządza zasobami, w tym energią nie ma idiotycznych systemów eko, która kosztem niestabilności pozwalają zaoszczędzić miliwaty, dzięki którym z pewnością uratujemy planetę, podłub głębiej w tych opcjach zarządzania energią, może coś się poprawi

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...