Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie funkcji TM1 CPU Throttling w procesorze Intel P4 Prescott HT 3.20GHz


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez maxskills,

Recommended Posts

Dziwne zachowanie funkcji TM1 CPU Throttling w procesorze Intel P4 Prescott HT 3.20GHz FSB 800MHz 1MB L2

 

Witam wszystkich zainteresowanych tym problemem. Procesor ten posiadam już od paru lat, ale dopiero teraz zaniepokoiło mnie jego zachowanie, ponieważ zacząłem interesować się tematyką chłodzenia komputerów. Opisywany procesor posiada funkcję TM1 (Thermal Monitor 1), która steruje tzw. CPU Throttling i która z założenia ma wprowadzać chwilowo procesor w stan bezczynności by uniemożliwić nadmierne przegrzewanie się rdzenia procesora.

 

Problem polega na tym, że także przy niskiej temperaturze obudowy procesora włącza się funkcja CPU Throttling, kiedy tylko procesor zacznie wykonywać pracę, która trwa w przybliżeniu dłużej niż pół sekundy. Ciągłe włączanie się tej funkcji skutkuje zmniejszoną wydajnością procesora. Występuje jeszcze drugi problem związany z funkcją TM1. Wyłączenie tej funkcji zwiększa wydajność procesora, ale już po paru sekundach system zabezpieczeń procesora powoduje natychmiastowe wyłączenie komputera, co jest bardzo denerwujące, ponieważ samodzielne zmierzenie temperatury obudowy procesora wykazało, że przy pełnym obciążeniu był on lekko ciepły, czyli miał około od 40°C do 45°C.

 

Rysunek nr 1 przedstawia parametry opisywanego procesora. Rysunek nr 2 przedstawia test stabilności wykonany w programie EVEREST Ultimate Edition v3.50.761. Widać na nim, że zarówno temperatura układu płyty głównej jak i obudowy procesora przy pełnym obciążeniu jest bardzo niska, a przez cały czas i od samego początku testu jest włączona funkcja CPU Throttling. Komputer użyty do testu jest bardzo dobrze wentylowany, obudowa została zdjęta, a procesor jest chłodzony zestawem Scythe Grand Kama Cross SCKC-2000. Czujniki temperatury pokazują prawidłową temperaturę, skontrolowałem to manualnie, poprzez trzymanie palców na płytce przylegającej bezpośrednio do obudowy procesora, ten zestaw chłodzący dał mi taką możliwość. Chłodzenie jest na pewno założone poprawnie i bardzo mocno dociśnięte do procesora, oczywiście jest też pasta termoprzewodząca. Temperatura pokoju to 20°C. Maksymalna dozwolona przez producenta temperatura obudowy procesora to 69,1°C.

 

http://img804.imageshack.us/img804/7673/p4prescott320ghzspec.png

Rysunek 1

http://img215.imageshack.us/img215/2489/p4prescott320ghzstabili.png

Rysunek 2

Rysunek nr 3 przedstawia ten sam test co poprzednio z tą różnicą, że jako dodatkowe chłodzenie został wykorzystany nawiew z wentylatora pokojowego. Spowodowało to spadek temperatury zarówno na procesorze jak i na układzie płyty głównej, a także nieznaczne zmniejszenie wykorzystania funkcji CPU Throttling z 80% do około 75%.

 

http://img6.imageshack.us/img6/2489/p4prescott320ghzstabili.png

Rysunek 3

Dla porównania przetestowałem na innym komputerze nieco nowszy procesor Intel Celeron D 2.66GHz, który również posiada funkcję TM1. Parametry tego procesora przedstawia rysunek nr 4. Test stabilności tego procesora jest przedstawiony na rysunku nr 5. Procesor ten został maksymalnie obciążony do czasu, aż temperatura obudowy procesora przestała rosnąć i wynosiła 61°C. Jak widać z rysunku ani przez chwilę nie została włączona funkcja CPU Throttling. Stąd uświadomiłem sobie, że taka różnica temperatur i działania obu procesorów nie może być normalna.

 

http://img825.imageshack.us/img825/677/celerond266ghzspec.png

Rysunek 4

http://img840.imageshack.us/img840/3263/celerond266ghzstability.png

Rysunek 5

Chciałbym prosić wszystkich czytelników tego tematu, którzy posiadają procesor Intel P4 Prescott o taktowaniu powyżej 3.00GHz, aby przedstawili swoje wyniki testu stabilności wykonanego programem EVEREST, a także o informacje o podobnych problemach.

Edytowane przez maxskills
Link to post
Share on other sites

Dla mnie jest to kwestia ustawienia w BIOS-ie ustawień chłodzenia i maksymalnej temperatury. Zresztą z twojego tekstu wynika że zdjąłeś chłodzenie i próbowałeś sprawdzać temperaturę "ręcznie". Więc tak, nałóż pastę termoprzewodzącą na procek, załóż chłodzonko i ustaw BIOS.

Wtedy zdaj sprawozdanie czy pomogło.

 

P.S. Ja mam opcje wyłączania przy temp. w zakładce HW Monitor

Link to post
Share on other sites

Dla mnie jest to kwestia ustawienia w BIOS-ie ustawień chłodzenia i maksymalnej temperatury.

oraz

P.S. Ja mam opcje wyłączania przy temp. w zakładce HW Monitor

Płyta główna to Asus P4P800-VM. Sprawdziłem wszystkie możliwe konfiguracje ustawień dostępnych w BIOS, jednakże działanie funkcji TM1 procesora jest niezależne od ustawień płyty głównej, tak jak wynika to ze specyfikacji funkcji TM1. Poza tym przeprowadzałem inne testy polegające na zmniejszeniu wewnętrznego taktowania procesora programem SpeedFan i mierzyłem temperaturę obudowy procesora programem EVEREST podczas pełnego obciążenia procesora. Rezultat był następujący, temperatura obudowy procesora wskazywana przez czujnik płyty głównej wynosiła 44°C a funkcja CPU Throttling osiągała średnią wartość 10%, a więc wartość ta jest znacznie niższa niż wartość 80% osiągana przy temperaturze 41°C w teście przedstawionym na rysunku 2, co dowodzi, że odczyty z czujnika znajdującego się pod procesorem nie mają wpływu na działanie funkcji TM1 procesora. Procesor samodzielnie decyduje o wyłączeniu komputera, płyta główna nie ma na to wpływu.

 

Zresztą z twojego tekstu wynika że zdjąłeś chłodzenie i próbowałeś sprawdzać temperaturę ręcznie.

Jasno napisałem, że

 

Czujniki temperatury pokazują prawidłową temperaturę, skontrolowałem to manualnie, poprzez trzymanie palców na płytce przylegającej bezpośrednio do obudowy procesora, ten zestaw chłodzący dał mi taką możliwość.

skoro "dał mi taką możliwość" i ani razu nie wspomniałem o zdejmowaniu radiatora ani też wentylatora to znaczy, że go nie zdejmowałem.

 

Mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Edytowane przez maxskills
Link to post
Share on other sites

Jak masz ustawione CPU temperature warning (lub coś w tym stylu) w biosie? Może jest za nisko i przez to tm1 reaguje przy niższych temp."

Jak już napisałem wcześniej, jest bez znaczenia jak ustawi się opcje dostępne w BIOS, procesor w ogóle nie reaguje na zmiany ustawień tych opcji a funkcja procesora TM1 jest niezależna od płyty głównej. Poza tym funkcja o której wspominasz dotyczy odczytów z czujnika temperatury zamocowanego na płycie głównej, pod procesorem, a tą samą sprawę poruszył czytelnik "ziolopalacz", któremu udowodniłem, że procesor ma własny system detekcji temperatury, zupełnie niezależny od płyty głównej (opis w moim poprzednim poście).

Edytowane przez maxskills
Link to post
Share on other sites

Jaki masz zasilacz w komp z P4?

Sprawdź jak kształtuje się napięcie na procesorze podczas obciążenia. Możliwe, że zasilacz nie trzyma napięć.

Zasilacz posiada wystarczający zapas mocy, by nie pracować na granicy swoich maksymalnych dopuszczalnych prądów. Poza tym liniowy spadek napięcia zasilającego spowoduje liniowy spadek mocy zgodnie ze wzorem P = U * I a w związku z tym i temperatury. Mimo wszystko wykonałem test stabilności napięć zasilających przy pełnym obciążeniu i zakończył się on pomyślnie.

 

Dla zainteresowanych przedstawiam tabelę tolerancji napięć ze specyfikacji standardu ATX v2.1:

Voltage Rail_______Tolerance

+5VDC___________± 5 %

-5VDC (if used)____± 10 %

+12VDC__________± 5 %

-12VDC__________± 10 %

+3.3VDC_________± 4 %

+5VSB___________± 5 %

 

Napięcie zasilające rdzeń procesora mieściło się w dopuszczalnym przez producenta zakresie <1,250 V; 1,4V>.

 

Zainteresowanych tematem odsyłam do dokumentacji technicznej procesorów Intel P4 Prescott:

Intel Pentium 4 Processor on 90 nm Process Datasheet:

ftp://download.intel...ts/30056103.pdf

Intel Pentium 4 Processor on 90 nm Process Thermal and Mechanical Design Guidelines:

ftp://download.intel...es/30056401.pdf

 

Poprosiłem kilku sprzedawców sprzedających na Allegro, by przedstawili mi wyniki testu stabilności wykonanego programem EVEREST. Otrzymałem wyniki od jednego z nich i potwierdziły się moje przypuszczenia. Testowany procesor to Intel P4 Prescott HT 3.00GHz FSB 800MHz 1MB L2. Obudowa procesora osiągnęła temperaturę ponad 60°C, a funkcja CPU Throttling nie została włączona w ciągu całego testu.

 

Swój procesor kupiłem na Allegro kilka lat temu, miał on dziwne ślady na obudowie a także przebarwienie na jednej połowie miedzianego rdzenia radiatora od zestawu chłodzącego Intela. Od samego początku podejrzewałem, że procesor ten został przegrzany i nastąpiło jego uszkodzenie, a dokładnie znajdującej się na matrycy procesora diody mierzącej temperaturę rdzenia procesora (nie mam na myśli czujnika leżącego w centrum podstawki procesora na płycie głównej).

Edytowane przez maxskills
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Kupiłem procesor Intel P4 Prescott HT 3.00GHz FSB 800MHz 1MB L2, ten, o którym napisałem wcześniej, że otrzymałem od jednego ze sprzedawców sprzedających na Allegro wyniki testu jego stabilności wykonanego programem EVEREST. Przetestowałem ten procesor na własnej płycie głównej. Wyniki przeprowadzonego przeze mnie testu stabilności (rys. 6) dowodzą, że mój wcześniejszy procesor faktycznie miał uszkodzoną diodę mierzącą temperaturę rdzenia procesora.

 

http://img859.imageshack.us/img859/8426/p4prescott300ghzstabili.png

Rysunek 6

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

40 do 45 stopni przy pełnym obciążeniu Pentiuma 4 (dla ciekawych - najgorętszy procesor intela) ? Nawet na Scythe Grand Kama Cross SCKC-2000 Pentiuma 4 do tylu nie schłodzisz przy pełnym obciążeniu. Gdy na kompie klienta zamontowałem podobne wielkościowo chłodzenie to temperatura nie spadała poniżej 48 stopni w idle'u (ok. 65 przy obciążeniu). Masz stuprocentowo walnięty czujnik temperatury...

 

Wysłane z mojego GT-P5110 za pomocą Tapatalk 4

 

Edytowane przez erystr
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Napisałem co zrobiłem z obudową i jak skontrolowałem poprawność wskazań czujników temperatury. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie cały wątek, a wszystko Ci się wyjaśni. Posiadam również termometr od pieca CO ze skalą do 130°C, którym również kontrolowałem wskazania.

 

Jest także wyjaśnione, który czujnik był uszkodzony, czyli dioda wbudowana w matrycę procesora. Czujnik ten steruje funkcją procesora TM1, która jest ściśle zależna od wyników jakie pojawiają się na wyjściu komparatora, a na jego wejściach znajduje się prąd wzorcowy i prąd z tej diody.

 

Tak wysokie temperatury, które podajesz miałem przy standardowym chłodzeniu Intela dołączonym do tego procesora, a szczególnie kiedy miałem zamkniętą obudowę. Stąd od samego początku posiadam rozkręconą obudowę. Komputer jest wyciszony, używam innego wentylatora niż ten z zestawu Scythe Grand Kama Cross SCKC-2000, a radiator z tego zestawu jest bardzo wydajny. Poszukaj testów tego zestawu w Internecie, a zobaczysz takie same oceny. O temperatury nie muszę się martwić, przy takim zapasie temperatury mógłbym go podkręcać ile tylko się da, ale procesor ma małe możliwości podkręcania.

 

Pozdrawiam

 

Aktualne odnośniki do rysunków z pierwszego posta:

 

Rysunek 1

Rysunek 2

Rysunek 3

Rysunek 4

Rysunek 5

Rysunek 6

Edytowane przez maxskills
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...