Skocz do zawartości

dwa dyski, dwa systemy, jeden niewidoczny z drugiego


Recommended Posts

Witam!

Z samego początku odcinam się od komentarzy typu: 'szukaj w google', albo 'temat był już 100 razy' :P

Ponieważ tematu nie było. Przynajmniej nie w wersji o której będę pisał.

Na komputerach znam się dobrze i gdyby to było proste to bym nie pytał.

 

Otóż sprawa wygląda następująco:

W komputerze mam dwa dyski- Maxtor i Segate (parametry nieważne, a nazwy to tak żeby się połapać później o którym aktualnie mowa). Na obu chcę mieć dwa osobne systemy i mieć możliwość wyboru systemu przy uruchamianiu komputera. Tak, żeby Maxtor był dla mnie, a Segate dla reszty świata. Na obu dyskach win XP. Dotąd wszystko jest bardzo proste.

Ale chcę, żeby Maxtor był dla mnie i tylko dla mnie. Żeby w ogóle nie był widoczny z poziomu win uruchomionego z dysku Segate'a. Natomiast w drugą stronę odwrotnie. Jeśli załaduję system z Maxtora, to chcę mieć dostęp do danych wrzuconych na dysk Segate.

Dla uzupełnienia. Dyski są na archaicznym złączu ATA wpięte w jedną taśmę. W tej chwili Segate na master, a Maxtor na slave.

 

Jakieś pomysły Mądrzy Ludzie? ;)

Link to post
Share on other sites

Zależy co masz bootowane w biosie, ale ustaw na tym głównym dysku w boocie aby była możliwość również uruchomienia drugiego systemu, a na dysku "dla reszty" albo ustaw przydziały (win xp pro) lub jakimś programem ukryj/odetnij czy jeszcze całkowicie coś innego dostęp do dysku głównego (chyba zrozumiale napisane ;))

Link to post
Share on other sites

Nie wyda bezpośrednio i to z więcej niż jednej przyczyny.

Po pierwsze jeżeli oba dyski mają być w użyciu to nie przeskoczysz położenia boot.ini i jego "wspólności" - pierwsza partycja pierwszego dysku i - w konsekwencji - wspólny rozruch (wybór systemu).

Z racji wspólnej taśmy można kombinować z zezworkowaniem dysków nie master/slave, a cable select - postawić osobne systemy przy "rozpięciu" taśmy (ew. zasilania) najpierw od jednego, a potem drugiego i męczyć się z "wtyczkologią" w zależnosci od tego którego dysku chcesz użyć lub - prościej - zmieniając sekwencję bootowania w BIOS-ie.

Ew. można zainstalować jakiegoś boot/disk managera i w nim taki układ zastosować.

Cały czas jednak nie przeskoczysz - przy obu wpiętych równocześnie - sprawy ukrycia (pewnie jakieś tweakery by to załatwiły, ale skoro można to zrobić w jedną to zmyślny Użytkownik poradzi sobie w drugą stronę).

Może więc rozważ sprawę EFS-a na "swoim" dysku, ew. zabawę z uprawnieniami - typ konta dla Użytkonika tego drugiego inny niż Administrator + zabronienie mu dostepu do Twojego.

 

Przepraszam za chaos, ale powinieneś się połapać o co chodzi co do zasady.

Link to post
Share on other sites

a jakby tak zrobic nieco inaczej;-)

 

zrobic pstryczek elektryczek, ktory w jednej pozycji bedzie dawal zasilanie tylko Maxtorowi a w drugiej tylko Seagatowi a w Biosie ustawic zeby za kazdym ladowaniem szukal dysku z bootsectorem i w zaleznosci od ustawienia pstryczka tam by znajdowal.

dyski by byly calkowicie niezalezne, mozliwosc przelaczania by byla tylko po wylaczeniu komputera. na obydwu oczywiscie musisz zainstalowac system.

 

rozwiazanie moim zdaniem banalne i skuteczne gdyz ten switch potrzebuje jedynie 4 przewodow wejsciowych i 2x4 wyjsciowych (raz wejscie zwiera z wyjsciem A np dyskiem Maxtor, drugi raz z wyjsciem B np Seagate).

 

moim zdaniem to bedzie dzialac.

Link to post
Share on other sites

hmmmm... Pomysły ciekawe ;)

A jakby tak zainstalować linuksa na Maxtorze? Wtedy będę miał chyba dostęp do muzyki/filmów wrzuconych na dysk z systemem NTFS, natomiast spod windowsa nikt linuksowych partycji nie zobaczy. Nie jestem tego pewien, wiec moze jeszcze jakies sugestie?

I jak z wyborem systemu wtedy? Jakis program?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

nie no oczywiscie ze da sie spod windowsa odczytac partycje linuxowa;-)

tylko to wymaga jak zauwazyl Matuzalem osobnego programu.

 

a jesli chcesz postawic linuxa i miec mozliwosc ladowania roznych systemow to najpierw musisz skorzystac z LiLo.

http://pl.wikipedia.org/wiki/LILO

 

hhhmmm chyba pomyliłeś lilo z grup. Co to montowanie partycji w linux to banał. Trzeba zmodyfikować odpowienio plik fstab w /etc. I system będzie odczytywał podane tam partycje czy wczytywaniu systemu.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy sie dobrze zrozumieliśmy. Chdzi mi o to, czy np Ubuntu będzie mi widzał partycje Windowsowe? Jak odpale komputer z Linuksa, to czy będę mógł włączyć sobie film, który będzie na partycji z NTFS'em?

 

Spoko da się zrobić ja tam mam w domu mam vistę i ubuntu. jak byś miał problem z podmotowaniem systemów plików to pisz napisze Ci jak to zrobić. Z resztą ubuntu 8.10 ma już zainstalowane wszystkie rzeczy do otwarzanie filmów i muzyki.

 

Taka uwaga jak się zdecydujesz na linux to weź sobie sam stwórz partycje pod linux-ksa przed instalacją.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli zainstalujesz Ubuntu i pod montujesz systemy plików to będziesz miał dostęp do całego dysku.

 

Co to twojego problemu to możesz zrobić banalny numer bootini

ustaw wartość timeaut na 3 sek. Zamiast wpisu że z nazwą twojego systemy wpisz np ( spacje). lub kropkę w ten sposób mało doświadczony użytkownik nie kapnie się co ma na ekranie. Jeśli nawet to ekran przeskoczy w miarę szybko.

To jest jakieś rozwiązanie ale co z tego jak i tak dostęp do plików masz z pod jedego i drugiego systemu

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...