Skocz do zawartości

Publikacja mini-recki na Benchmark.pl a inne serwisy


Recommended Posts

Mam pytanie dotyczące publikacji mini-recenzji na naszym portalu oraz innych serwisach.

 

Jak wiadomo, tekst mini-recenzji ma być w całości autorski. To nie podlega wątpliwości. Czy jednak można własną mini-recenzję opublikować także w innym miejscu/serwisie/portalu? Pisząc recenzję, wyrażamy zgodę na publikację na naszym portalu. Jednak chyba nie oznacza to, że wyzbywamy się praw autorskich i nie możemy jej umieścić także w innym miejscu? Plagiat to raczej nie będzie, bo przecież to nasze dzieło, więc możemy z nim zrobić co zechcemy.

 

Czy mógłby wypowiedzieć się ktoś z redakcji na ten temat, bo dla mnie sprawa jest niejasna?? Można publikować swoje recenzje także w innym miejscu czy też nie?

 

EDIT: skrócony regulamin głosi tak:

3. Wysyłając mini-recenzje autor oświadcza, że treść nie jest skopiowana. Wyraża także zgodę na publikację swojej recenzji w serwisie benchmark.pl.

4. Mini-recenzje które naruszają prawa autorskie będą usuwane, a wszystkie przyznane punkty kasowane.

Wg mnie nie oznacza to zakazu publikacji recenzji także w innym miejscu niż Benchmark.pl.

Link to post
Share on other sites

Fakt, nie jest jasno określone w regulaminie, zastanawiałem się jeszcze jak ten aspekt rozstrzygnąć.

 

Proponuje więc następujące punkty w regulaminie:

1. w przypadku wypożyczenia sprzętu z redakcji benchmark.pl, tekst można umieścić tylko na łamach serwisu benchmark.pl.

 

2. W przypadku umieszczenia tego samego artykułu w innym serwisie, user nie może zostać nominowany w podsumowaniu miesiąca (mr miesiąca, TOP-10, wyróżnienia), nie otrzymuje dodatkowych punktów (lub zostają skasowane), nie może otrzymać tytułu mr miesiąca (lub zostanie cofnięty)

 

innymi słowy, teksty które są publikowane w MR są własnością autorów, mogą je w każdej chwili skasować, zamieszczać w innych serwisach, ale w tej sytuacji nie będą przysługiwać dodatkowe korzyści w postaci punktów.

Link to post
Share on other sites

Ale to się tyczy tylko sprzętu wypożyczonego, czy wszystkich recek? Jeśli wszystkich to mi się to bardzo nie podoba.

 

 

I jest jeszcze jedna kwestia - jak chcecie wyegzekwować punkty (odjęcie) jeśli ktoś wszystkie wykorzystał?

czemu niby? według mnie prawidłowo

punkty jako, że są przeliczane na złotówki mogą być traktowane jako "zapłata" za tekst - więc logicznym posunięciem jest, że inni nie powinni z tego korzystać

Link to post
Share on other sites

Punkty to bonus a nie zapłata, bo jeśli 20-30zł uważasz jako zapłatę za niezłą reckę to jest to śmieszne. Ja traktuję to jako bonus - recki piszę dla innych.

no jasne, że bonus... nie mniej można przeliczyć na pieniądze (poza tym ile by Ciebie satysfakcjonowało 100zł? 500zł? 1000zł?) ;)

ale czemu benchmark miałby Ci dawać takie "bonusy" żeby inne serwisy z tego korzystały?

jeżeli piszesz dla innych, to czy takie ważne jest że te 20-30 punktów nie dostaniesz??

 

chcąc pisać aby pisać (dla wszystkich) to chyba to nie robi różnicy, prawda?

 

/edit: i czy benchmarkowi ma zależeć na tym aby konkurencja też mogła te teksty mieć?

Link to post
Share on other sites

Punkty to taki miły smaczek do wkładu pracy w vortal ;)

Moim zdaniem powinno być tak, że recenzje sprzętu wypożyczonego mogą być umieszczane wyłącznie na łamach benchmark.pl, a tekstu opisujące własny sprzęt mogłyby być umieszczane także na własnych witrynach internetowych (oczywiście, jeżeli ktoś takową posiada) - co Wy na to?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...