Skocz do zawartości

Uwaga na gotowe zestawy komuterowe z Allegro.pl i marketów!


Recommended Posts

http://img244.imageshack.us/img244/831/gotowcezallegrosw1.png

 

 

Czemu odradzamy gotowce z allegro i marketów (marketów tym bardziej)?

 

Przykład:

Procesor: Intel Core 2 Quad Q8200 4x 2,33 Ghz MOC 9,32Ghz!

Płyta główna Gigabyte GA-G31M-S2L,

Karta Graficzna: 9500GT 1024MB DDR2 (128bit)

RAM: 2 x DDRII 512mb 1066 Patriot

Dysk twardy 500GB 7200 Serial ATA/300

Nagrywarka DVD+/-R/RW

Zasilacz: Logic 350W

Obudowa: Logic

 

I to wszystko w "rewelacyjnej" cenie 1500zł

 

A teraz do czego w tym zestawie mamy zastrzeżenia:

1. Procesor

 

Gigaherców się nigdy w żaden sposób nie dzieli, mnoży, dodaje, nie wyciąga pierwiastka.

 

Gigaherce nie są również wyznacznikiem mocy procesora (chyba że porównujemy modele z tej samej serii np Core 2 Duo 2Ghz i Core 2 Duo 3Ghz wtedy oczywiście ten drugi będzie mocniejszy). Częstotliwość taktowania rdzeni jest tylko jednym z wielu czynników wpływających ma wydajność (liczy się jeszcze min.: architektura, ilość cache).

Czemu ich nie mnożymy skoro mam cztery rdzenie a każdy po 2,33Ghz??

To tak jakbyśmy mieli 4 jadące obok siebie samochody, każdy jechałby z prędkością 100 KM/H, razem nie osiągną prędkości 400 Km/h. Wezmą za to razem więcej pasażerów. Jeżeli aplikacja współpracuje z procesorami wielordzeniowymi to każdy z rdzeni zajmie się jednym wątkiem (zadaniem) i będą pracowały równolegle. Kupowanie komputera do gier wyposażonego w procesor 4 rdzeniowy mija się z celem. Obecnie ilość gier wykorzystujących więcej niż 2 rdzenie można policzyć na palcach jednej ręki. Lepiej zainwestować np. w lepszą kartę graficzną, lub mocniejsze 2 rdzenie.

 

2. Płyta główna

 

W naszym przykładzie przynajmniej mamy podany model. Na niektórych aukcjach czasem pisze tylko np. płyta główna renomowanej firmy Asus. Nie mówi nam to o niczym, o jej parametrach. Poza tym właściwie tylko takie znane firmy takie jak np.: Asus, Gigabyte, Intel, MSI itd. są producentami płyt głównych i ciężko podzielić je na DOBRE i ZŁE. Wszystko zależy od konkretnego modelu (którego nie znamy) bo każdy producent wypuszcza gorsze i lepsze modele.

Płyta główna nie jest tragicznie zła, jednak jest to płyta w formacie micro ATX, wiec mniejsza niż standardowa ATX. Dlatego mieści się na niej mniej złączy. 2 x PCI + jedno PCI-Express może nam nie starczyć przy dalszej rozbudowie. Drugim minusem jest to że zastosowany chipset jest to Intel G31. Jest to rozwiązanie dobre w komputerach biurowych w których wykorzystamy zintegrowany układ graficzny. My jednak i tak mamy oddzielną, wydajniejszą grafiki, wobec czego moglibyśmy wybrać płytę z bardziej zaawansowanym chipsetem. Dodatkowo G31 oferuje mniejsze mozliwości Overclockingu. Lepszym wyjściem bezie tu płyta główna oparta na chipsecie Intel P31/P35/P45.

Oprócz tego płyta główna oferuje tylko 3 fazy zasilania procesora co do procesora 4-rdzeniowego i/lub Overclockingu nie jest najlepszym wyborem.

 

3. Karta Graficzna

 

Po pierwsze Pamięć, karta ma 1GB (ona nigdy tyle nie wykorzysta). Rodzaj pamięci

GDDR2. Pamięć GDDR2 jest DUŻO wolniejsza od GDDR3. Obecnie karty graficzne wybieramy tylko z pamięciami GDDR3 lub lepszymi. Po drugie chipset nVidia GeForce 9500 jest to bardzo słaby układ (wydajnością zbliżony do już słabego jak na nasze czasy GF8600) wystarczający jedynie do grania na przyzwoitych parametrach w starsze tytuły. Do najnowszych i najbardziej wymagających gier się nie nadaje.

Również w tym miejscu pragnę wyjaśnić aktualne oznaczenia nVidii:

9400Gt nie będzie wydajniejszy od 8800GT mimo wyższej liczby.

Pierwsza cyfra to model serii, a druga oznacza jak mocny jest to układ z danej serii x400- najsłabsze x800GT najmocniejsze. Ponadto nowsze układy mają oznaczenie trój-cyfrowe np. GTX 260, GTX 280 GTX 295, a starsze (seria 9) niedługo będą miały nowe np. GT100 jednak są to te same stare układy.

W oznaczeniach ATI Radeon taki bałagan nie panuje.

 

4. Ram

 

Brakuje informacji o timingach. Goodram produkuje dosyć dobre pamięci, jednak jeżeli myślimy poważnie nad OC lepiej wziąć specjalnie do tego wyselekcjonowane kości chłodzone radiatorami. Biorąc pod uwagę kupno RAMu bierzmy pod uwagę

 

*producenta: min.: Kingston, OCZ, Corsair, A-Data, Patriot, GoodRAM, Geil, Mushkin - są to uznane układy gwarantujące bezproblemową i wydajną pracę.

Należy unikać modułów nieznanych producentów, lub co gorsza produktów OEMowych.

 

*opóźnienia, inaczej timingi- jest to czas w którym informacje dotrą z kontrolera pamięci do jej poszczególnych komórek, czyli mówiąc w dużym skrócie im są mniejsze tym pamięć szybsza. Głównym podawanym timingiem jest CAS LATENCY (CL). Raczej unikajmy pamięci DDR2 z CL większym niż 5 (CL5), w DDR3 wyższe wartości są do przyjęcia ponieważ są rekompensowane przez wyższe taktowanie.

 

*taktowanie: im wyższe tym szybsza jest pamięć (tak samo jak przy procesorach). Dla większości użytkowników taktowanie DDR2 na poziomie 800 MHZ będzie wystarczające.

 

Jeżeli myślimy o OC wybierzmy pamięci z radiatorami które umożliwią nam lepsze doprowadzenie ciepła z układów.

 

5. Dysk, Nagrywarka

Dysk jest podzespołem który wbrew pozorom ma dosyć duże znaczenie w wydajności systemu. Tutaj nie mamy o nim żadnych informacji (model). Lepiej byłoby mieć coś sprawdzonego, to samo z nagrywarką nie wiemy nic o modelu.

 

6. Zasilacz

 

Ma bardzo duży wpływ na niezawodność, stabilność, życie, możliwości rozbudowy i OC komputera! Często pomijany a to duży błąd.

Tutaj możemy polegać tylko na sprawdzonych modelach jak np. Modecom MC (ale nie Feel, chyba że III), Chieftec, Amacrox, Corsair, Tagan, Antec itd.

STANOWCZO OMIJAJMY ZASILACZE DOŁĄCZANE DO OBUDÓW (zwłaszcza tych tanich). Nie gwarantują one stabilności systemu, w skrajnych przypadkach powodują nieodwracalne uszkodzenia sprzętu, mają małą moc (mniejszą niż na pudełku) zwłaszcza z linii +12v z której czerpią energię najważniejsze podzespoły. Na tym komponencie nie można oszczędzać.

 

7. Obudowa

Tania obudowa, wykonana z kiepskiej jakości materiałów, nie tylko psująca wrażenia estetyczne, ale i mało przewiewna.

 

Podsumowując - dostajemy kiepskie podzespoły, o których nie dostajemy wiele informacji, zestaw zachęca MOCNYM PROCESOREM jednak jest OGRANICZONY przez bardzo SŁABĄ KARTĘ GRAFICZNĄ lub odwrotnie.

 

- Legenda

 

*OC - (ang. overclocking) podkręcanie.

Link to post
Share on other sites

Płyta główna: ASUS Rampage II Extreme

....

RAM: 2 x DDRII 2048MB PC2-6400 (800 MHz) GoodRAM

 

autor tematu dokonał niemożliwego :]

 

przy okazji to Goodram Pro - to są bardzo dobre pamięci, nadające się do OC - więc jak już komentujesz konkretną markę, to może tak spójrz całościowo??

 

i jeszcze uwaga: wsadzenie Feel'a III do takiego zestawu to tak samo fajny pomysł jak to co już tam widac :D trochę przeedytuj ten post :o tak poza tym to jasne, że trzeba uważać co się kupuje - jednak jeśli komuś zależy to będzie wiedział.. a Ci "ignoranci" którym nie zależy na cudach to i tak nie zaglądają na takie fora, kupią najtańszy i też nie będą narzekać

Link to post
Share on other sites

Można zrobić poradnik (mini-recenzję) 'Dlaczego nie warto kupować sprzętu na allegro i w hipermarketach?' :D Chyba się tym zajmę :] W sumie mnogość tego typu artykułów przekona ludzi do nie kupowania sprzętu, który nie nadaje się do pracy (bezpiecznej :o).

Link to post
Share on other sites

ten komp to się nawet nie uruchomi - chyba, że znasz sposób jak zmusić tę płytę do pracy z DDR2 ;-) razem z autorem wątku będziecie pionierami w tej dziedzinie :]

 

PS: ten "zestaw" gdzieś faktycznie znalazłeś? czy sam zmyśliłeś na poczekaniu?

Link to post
Share on other sites

Nie można powiedzieć "STOP gotowym zestawom komputerowym z Allegro.pl i marketów!!" na Allegro można kupować tylko trzeba robić to z głową.Tak samo jest w przypadku marketów należy przeczytać (zapoznać) się z cala specyfikacją komputera i poszczególnych podzespołów. :]

Link to post
Share on other sites

właściwie ciesze się, że temat został poruszony, bo jest dość ciekawy

troszkę nie chce mi się czytać wszystkich postów w całości jednakże pierwszy dość dokładnie przejrzałem

dobrze, że zostało to napisane, może ktoś skorzysta, jednakże zapewne wszyscy wiedzą, że Atlantyda nie została odkryta, aktywniejsze osoby na benchu wszystko to wiedzą

smuci mnie natomiast, że stosowane są na rynku tak prymitywne chwyty, jak np 1 GB pamięci na karcie graficzne pokroju 9500 GT

szkoda, że nie próbuje się w sklepach złożyć w takiej cenie czegoś lepszego, tylko wciska się ludziom to, co zalega na magazynie

niestety, takie są prawa rynku, więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest kompletowanie "bebechów" do kompa samodzielnie lub za poradą, np na forum bencha

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

aktywniejsze osoby na benchu wszystko to wiedzą

No wiedzą, ale no pomyśl o nowych userach lub tych co zaczynają przygodę o komputerach.

 

więc jedynym sensownym rozwiązaniem jest kompletowanie "bebechów" do kompa samodzielnie lub za poradą, np na forum bencha

I tu masz święta rację.

Link to post
Share on other sites

aktywniejsze osoby na benchu wszystko to wiedzą

No wiedzą, ale no pomyśl o nowych userach lub tych co zaczynają przygodę o komputerach.

wszystko się zgadza

dlatego też napisałem, że cieszę się, iż temat ten został poruszony

właśnie to miałem na myśli, ale jakoś mi się to nie wpisało do posta

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Próbowałem znaleźć przyzwoity zestaw na allegro, ale się nie udało. No może był jeden, ale za 44000zł :] Ale takie za 2000zł np., gdzie da radę złożyć super maszynki, wiadomo - procek połowa budżetu, a reszta najtańsza.

Link to post
Share on other sites

przy zasilaczach w przypadku zestawów gotowych podaje się zazwyczaj tylko moc lub w ogóle nie ma o tym wzmianki, nie wiem jak jest np. w komputroniku, bo nigdy nie patrzyłem, ale nie raz przeglądałem gazetki ze sklepów komputerowych itp.

o ile w przypadku np. zestawów biurowych zasiłka nie ma takiego znaczenia (zazwyczaj nic się nie podkręca no i grafa jest integra, więc można pojechać po kosztach i kupić najtańszy i powinien wytrzymać) o tyle w przypadku kompletowanie czegoś mocniejszego pod gaming lub obróbka video w HD i takie tam nie na darmo "funkcjonuje" stwierdzenie, że zasilacz to najważniejszy podzespół w kompie, bo jak wiadomo "dzięki" niemu nie rzadko ciężkie tysiące mogą iść w błoto bo zachciało się nam w kompie No-Name'a

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

przy zasilaczach w przypadku zestawów gotowych podaje się zazwyczaj tylko moc lub w ogóle nie ma o tym wzmianki, nie wiem jak jest np. w komputroniku, bo nigdy nie patrzyłem, ale nie raz przeglądałem gazetki ze sklepów komputerowych itp.

o ile w przypadku np. zestawów biurowych zasiłka nie ma takiego znaczenia (zazwyczaj nic się nie podkręca no i grafa jest integra, więc można pojechać po kosztach i kupić najtańszy i powinien wytrzymać) o tyle w przypadku kompletowanie czegoś mocniejszego pod gaming lub obróbka video w HD i takie tam nie na darmo "funkcjonuje" stwierdzenie, że zasilacz to najważniejszy podzespół w kompie, bo jak wiadomo "dzięki" niemu nie rzadko ciężkie tysiące mogą iść w błoto bo zachciało się nam w kompie No-Name'a

pozdrawiam

nie wytrzyma :] już kilka przypadków widziałem gdzie padały szybko (prokomp/logic/modecom feel itp) a w jednym przypadku nastąpiło bum i poszły też dyski z danymi ;-)

 

ja do biurowych wsadzam minimum modecom mc/chieftec 350W

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu oszczędzać na zasilaczu, żeby potem wymieniać wszystko, albo wsadzać nowy za kolejne 70zł. Jakiś Fortron za 100zł to bezpieczny wybór dla takiego komputera, ale mimo wszystko - jest to 100zł, gdzie te zestawy z allegro za tyle mają całą obudowę z zasilaczem.

Link to post
Share on other sites

wiele można by na ten temat napisać, ale nie wiem czy jest sens się produkować z jednym postem na pół strony, jeśli i tak wszyscy wiedzą o co chodzi, a jak nie wiedzą a z bencha korzystają to są na tyle inteligentni, żeby zapytać o poradę

tak czy inaczej - pozdrawiam :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Mnie denerwuje to np. 2x 2.6ghz (przecież to jest nie do zniesienia.)

Tak, to szczególnie denerwuje. Jednak trudno to ludziom wytłumaczyć. Mój wujaszek, który w komputerach siedzi już trochę czasu, pod biurkiem trzyma 3 UPS'y(te zasilacze dodatkowe) mówi, że będzie miał "12 giga proca".
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...