Skocz do zawartości

Recommended Posts

Możemy jeszcze tak długo dywagować jednak coby nie mówić numeracja tej karty powinna być 7950 i cena referenta w okolicach referenta gtx580 wtedy było by naprawdę świetnie :D Ilość pamięci vram na karcie ma małe znaczenie zwłaszcza, że gtx580 ma domyślnie 1,5GB a jeśli są jakieś modele 3GB to jest to wymysł firmy która sobie pofantazjowała zwiększając ilość pamięci na kostkach a zapominając o szynie etc. Ale nie zapomnieli o zwiększonej przesadnie cenie :P

Czy ja wiem czy vram ma takie małe znaczenie... W kartach pokroju hd6950 czy gtx560ti lub niżej to i owszem nie ma sensu pakować tam nawet 2gb - żeby wykorzystać dużo pamięci na karcie trzeba odpalać tytuły w wyższych rozdzielczościach i do tego w maksymalnych ustawieniach, a jak wiemy wspomiane przeze mnie karty to nazwijmy to umownie "średniaki". Na mocniejszych kartach pamięć może się jednak przydać - gdzieś nawet w sieci są testy z bf3, gdzie przy ustawieniach ultra i "tylko" fullhd gra pożera maksymalnie niecałe 1,8gb - średnio 1,65gb. Do tego jakbyś chciał takie karty łączyć w sli/crossa to w przypadku "zwykłego" gtxa 580 jesteś ograniczony przez 1,5gb - do grania na kilku monitorach to może być mało. Wersje 3gb może i nie są przez to dla Kowalskiego, ale na pewno nie są to jakieś fantazyjne wymysły firm...

Link to post
Share on other sites

Mając taki budżet nie szukałbym kompromisów i polował na HD6990,rozumiem iż pobór prądu bez znaczenia,była jedna ostatnio poniżej 2k klik .

A ja nadal wolałbym kartę jedroprocesorową. Takie kanapki fajnie wyglądają na słupkach w wykresach testowych ale w użytkowaniu codziennym już niekoniecznie. Nawet na takiej topowe karcie trafiają się mikroprzycięcia (choć rzadziej niż na "słabszych" crossach) czy niespodziewane spadki klatek. Więc po co mi np 20% wydajności więcej na papierze, która może okazać się złudna. Do tego nieraz po premierze gier trzeba czekać na sterowniki lub łatki, które pozwolą poprawnie obsługiwać cross/sli. Jako najprostrzy i najbardziej rodzimy przykład można podać premierę Wiedźmina 2. Na początku wielu przecierało oczy ze zdziwienia, że "Wiesiek" osiągał więcej klatek (zarówno maksymalnych jak i minimalnych) na pojedynczym hd6970 czy gtx580 - ba, wynik hd6990 był zbliżony do osiągów... gtx560ti :). Dlatego wolałbym pojedynczą kartę - hd7970(7950?) lub jeśli ktoś lubi zielone to gtx580 - można spokojnie i płynnie pograć bez "ułomności" multigpu.

 

Zmieniając lekko temat - tutaj macie wyniki hd7970 black edition i gtx580 w bf3 na monitorach :)

http://www.hardwareheaven.com/reviews/1373/pg5/xfx-r7970-black-edition-vs-gtx-580-overclocked-vs-radeon-6970-overclocked-battlefield-3.html

Link to post
Share on other sites

Patrze i patrze i jakoś nie widzę tej zupełnie innej sytuacji - nawet w bf3 580tka ma mniej minimalnych fpsów... Owszem są tytuły, w których minimalny fs jest niewiele większy niż karcie zielonych, ale są też tytuły takie jak np Shogun 2, w których minialny framerate "Radka" jest na poziomie maksymalnego 580tki :). Więc nie wiem po co te "G." - karty pewnie na oczy nie widziałeś, ale już wiesz, że jest "G." warta.

Podkręć gtx580 to role się odwrócą w min.fps Teraz sobie odp. za co chcesz wydać tyle kasy,dla różnicy 2 fps-ów czy dla cyfr 7970 :P

Link to post
Share on other sites

Podkręć gtx580 to role się odwrócą w min.fps Teraz sobie odp. za co chcesz wydać tyle kasy,dla różnicy 2 fps-ów czy dla cyfr 7970 :P

Wiesz w życiu nie miałem Radeona - można by mnie nawet kiedyś nazwać fanbojem nv (choć m.in problemy z fermim nadwyrężyły lekko moje zaufanie), ale Twój tekst lepiej byłoby chyba zostawić bez komentarza :). Piszesz tak jakby tylko 580tka się podkręcała - a hd7970 już nie...

A co do ceny - najtańszego hd7970 widziałem dziś po 2250zł. Kto wie ile będzie kosztował pod koniec miesiąca. Gtx580 to koszt od 2k zł w górę. Czy opłaca się dopłacać 250zł do tych Twoich "2fps" (chyba nie będziesz grał tylko w te gry, w których ta różnica tylko tyle wynosi - wszystkie powyżej tej różnicy odpuścisz)? Ano nie opłaca się. Ale czy ktoś pisał w ogóle, że opłaca się kupować kartę za 2k zł? Wspominałem w tym wątku, że sam nie wybrałbym obecnie 580tki - bo czy opłaca się dopłacać ok 800zł dla ok 10-12% wydajności więcej? Podkręcona 570tka, którą idzie kupić już za niewiele ponad 1200zł byłaby najodpowiedniejszym wyborem w stosunku cena/wydajność. Jednak jeśli miałbym do wydania lekką ręką 2k złotych (notabene co śmieszne nawet mam :) ) to pewnie nie byłoby dla mnie problemem dołożyć te 250zł więcej i nawet dodatkowo na chłodzenie jeśli przeszkadzałby mi referent. Jeśli jednak "ciułałbym" te 2k złotych to raczej bezsensem byłoby je wydawać na kartę, która jest zupełnie nieopłacalna - czy to byłałaby 580tka czy hd7970. Pytanie teraz czy autor wątku "uciułał" te 2k złotych, czy tylko tyle założył na wstępie do wydania...? Bo jak wspominałem od tego zależy co chce kupić :). Obecnie kursy walut szaleją i zakup czym droższej karty jest zupełnie nieopłacalny. Kiedyś takie sytuacje byłyby nie do pomyślenia - sprzęt komputerowy ma to do siebie, że ze względu na postęp szybko tanieje - tymczasem obecnie jest zupełnie inaczej. W lipcu kupiłem i5 2500k za bodaj 749zł (jak mnie pamieć nie myli po tyle był w techplanet)- teraz można pomarzyć o tej cenie... Dodatkowy hdd 1,5tb kupiłem za 189zł - teraz to już w ogóle kosmos (swoją drogą ciekawe ile na zalaniu Tajlandii i okolic zarobili nasi rodzimi sprzedawcy - dziwnym trafem zapewne zaraz po owym "zalaniu" skończyły im się zapasy magazynowe i musieli kupić sprzęt po nowej cenie :) ). We wrześniu mogłem nabyć gtx570 za 1049zł ale stwierdziłem, że poczekam - teraz za tyle chcą powoli sprzedawać 560ti :). Gtxa 580 też można było "wyhaczyć" w cenie ok 1,5k zł. Niestety wszystko poszło do góry. Czemu o tym wspominam? Ano temu, żeby autor wątku przemyślał sobie sprawę zakupu - jeśli liczy się z każdym groszem to niech lepiej odpuści sobie obecnie zakup karty za 2k zł. Jeśli jednak taka kwota dla niego to żaden problem - niech rozważy dołożenie tych 2-3 stówek do hd7970.

Żeby było śmieszniej - jak wspominałem sam przeznaczyłem sobie na zakup gpu kwotę 2k złotych - początkowo nawet chciałem dołożyć i kupić hd7970, tylko zacząłem się zastanawiać, czy taka karta (580 czy 7970) jest mi w ogóle potrzebna - większość gier w 1080p można odpalić już nawet na wysokich detalach na takim 560ti czy hd6950 - o prawie połowę tańszych od wspomnianych topowych kart... Czy zatem warto wydać pieniążki na coś, z czego może nie do końca skorzystam? Choć czasem jestem w tych sprawach niepoczytalny - np kupiłem ps3 i grywam na nim z kumplem raz w tygodniu (a nieraz i co 2 tygodnie) w black opsa, następnie kupiłem xboxa360 i grałem na nim kilka razy - ostatni raz chyba we wrześniu - częściej i tak grywam na pc :). Były to bardzo opłacalne zakupy z mojej strony - pytanie więc czy równie opłacalnego zakupu nie dokonam na karcie za 2k zł... To oczywiście takie moje "wewnętrzne" pytanie, ale może autor wątku sam zada sobie podobne. Ja czekam już długo i chyba jeszcze doczekam do premiery hd7950 i 78xx - zobaczę co z tego wyniknie. Może jednak stracę poczytalność i wydam całą kwotę na kartę, a może zdecycuję się na tańsze rozwiązanie (swoją droga nie wykluczam zakupu używki - po premierze nowych kart pewnie trafią się jakieś dość okazyjnie do kupienia - obecnie siędzę na gtxie 460 768mb więc nawet przeskok na hd6950/560ti jest dla mnie możliwy - tylko zastanawiam się, czy nie będzie "za mały" - w każdym razie do fullhd moja obecna karta jest zciut za słaba).

Kończąc ten jakże przydługawy i nudny wywód (wróciłem z super ciekawych wykładów i mam niepoczytalność twórczą) pozdrawiam wszystkich i zapraszam na zimne piwko (oczywiście tych co skończyli 18 lat :) ).

Edytowane przez JaffaKree
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...