Skocz do zawartości

Storage spaces w Windows 8. Czy się przyjmą?


Recommended Posts

Dla wielu użytkowników znających możliwości macierzy RAID zapewne temat gorący. Jednak czy przyjmie się wśród entuzjastów wydajności własnych "maszyn" i przeciętnego użytkownika?

Biorąc pod uwagę ceny pamięci masowych: HDD i SSD, wydaje się, że umieszczenie funkcjonalnego Drive Extender w nowym systemie Microsoft pozostanie rozwiązaniem dla zasobnych portfeli lub maniaków bezpieczeństwa danych (jakim sam jestem).

 

Otwieram dyskusję, która być może przybliży "benchmarkowcom" technologie znane, choć rzadko wykorzystywane przez użytkowników.

 

Czy się przyjmie?

 

 

http://arstechnica.com/microsoft/news/2012/01/windows-8-storage-spaces-detailed-pooling-redundant-disk-space-for-all.ars

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Jeśli dobrze zrozumiałem to uważa, ze pomysł nie głupi. Sam archiwizuje dane na płytach a jak dyski powrócą do normalnych cen to zakupię dwie sztuki 2TB i o. Natomiast na kompie trzymam tylko niezbędne rzeczy. Jak bym miał z tego korzystać to bym załączył do tej opcji folder Moje Dokumenty z racji cennych danych, których używam na bierząco i sa one na tyle często modyfikowane, ze pod jednej archiwizaji na płytach do drugiej sporo się zmienia. To by było ok :) natomiast żadnych filmów, muzyki czy gier/programów bym w ten sposób nie archiwizował. Poczekamy, zobaczymy. Wg mnie brzmi ciekawie i, jeśli sienie mylę, nie ma konieczności robienia Raidu, do którego nie jestem przekonany.

Link to post
Share on other sites

@Up. Zauważ, że superlatywy dotyczą w zasadzie "udostępnienia" rozwinięcia technologii RAID 5/10. Z kontekstu wynika: "Każdy użytkownik może korzystać z dobrodziejstwa rozwiązań przypisanych profesjonalnym serwerom"... IMO jest to prawdą, aczkolwiek takie implementy znamy już z XP. Tylko... Kto wie co oznacza wolumin dynamiczny? Takie rozwiązanie stosuję od wielu lat nie tylko na serwerach, lecz również na stacjach roboczych, gdzie liczba starych dysków HDD jest liczna (3-8).

Przykład: Posiadasz dysk systemowy, 2 dyski robocze(dane, gry, media...), masz również ileś dysków starszych, choć sprawnych(SATA I, II). Alokujesz w systemie stare dyski uzyskując dynamiczne przydzielenie danych nie martwiąc się o przestrzeń(przepełnienie). W razie dysfunkcji jakiegoś, dane są zachowane na przestrzeni pozostałych a uszkodzony możesz wymienić na nowy i system przypisze rozlokowanie od nowa.

Określiłbym to innym zdaniem... Dynamiczne rozlokowanie danych na dostępnych nośnikach bez utraty tychże...

Przyjmie się? ;)

 

@Up. Nie lepiej archiwizować w chmurze lub na NAS? ;)

Osobiście cały OS wraz z dokumentami "trzymam" w chmurze i na 3-ch serwerach zewnętrznych + wewnętrzny.

Link to post
Share on other sites

dzięki za rozjaśnienie, nie bardzo docierało do mnie po co robić sobie taki wolumin z X dysków

 

czy się przyjmie? zapewne tak, każdy użytkownik PC z kilkuletnim stażem ma przynajmniej jeden stary HDD, który się kurzy na półce, niemniej w dobie tanich dysków o dużej pojemności trzeba by mieć tych staroci kilka, żeby taka zabawa w ogóle zdała egzamin, a nie każdy tyle posiada, druga sprawa to fakt, że w przeciętnej budzie znajdzie się miejsce dla 3-4 HDD i jak mówimy o standardowym "jednodyskowcu" to jak sobie delikwent dołoży te 2-3 nie będzie miał problemu, ale jak ktoś używa różnych hdd/ssd to na takie zabawy zwyczajnie braknie mu miejsca, w końcu nie każdy ma 10-dyskową liankę czy budę serwerową

Edytowane przez drachenfeles
Link to post
Share on other sites

@Up. Nie przyjmie. 93% użytkowników eksploatuje poniżej 2 dysków... Straszne.

Mieszkałem w NJ i NY. Miałem przegląd instytucji i implementacji OS w tamtejszych przedsiębiorstwach. Analfabetyzm doskonały.

Myślę tak: Róbmy swoje, dla własnego komfortu...

 

@drachenfeles. Sama technologia nie byłaby ciekawą poza jednym szczegółem... W desieur kontroli istnieje przypis parzystości danych. Zatem odtworzenie bliskie 100%. To może być clue.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...