Skocz do zawartości

Podświetlany cd-rom


Recommended Posts

<p>Nie myśląc za długo ;) Zasilanie wziąłbym z poza cd-romu, a włączenie odbywało by się za pomocą przełącznika krańcowego jak kieszeń się całkiem wysunie i go zamknie.np. taki http://www.soselectronic.pl/novinky/obr/obr671_uvod.jpg

Edytowane przez wormadam
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Doprowadź dodatkowe napięcie, potem przekaźnik np od napędu silniczka dodatkowo może być timer i tyle. Diody smd lub poprostu pasek led i tyle. Jeżeli chcesz coś bardziej bajeranckiego możesz pokombinować z efektami świetlnymi. np. Dodatkowe podświetlenie budy po wysunięciu się tacki a potem przy zamykaniu zmiana barwy i lekkie przygaszenie. Jak byś miał problemy ze schematem to mogę coś wykombinować ;] Tylko na jakim etapie elektroniki jesteś

Edytowane przez jarossisek
Link to post
Share on other sites

To co zaproponował ci wormadam można wykonać w 10 minut. Wystarczy ci dioda/diody, przewód i switch no i jeżeli chcesz zachować estetykę to wtyczka molex. Wykonanie : Rozbierasz napęd wkładasz diody umiejscawiasz gdzieś ( nie wiem w jaki sposób chciałby to zrobić warmadam) switcha który po wciśnięciu przez tackę napędu zamyka obwód i tyle ;] Tylko pozostaje ci kwestia estetyki. Jeżeli udało by ci się w jakiś sposób umieścić switcha w środku napędu co nie jest takie łatwe, było by ok. Kiedyś rozbierałem napęd dvd i widziałem tam napęd ślimakowy który porusza taką małą tulejką. Tam można by umiejscowić switcha. Jednak jeżeli ci się nie uda musisz umocować switcha na zewnątrz obudowy co nie będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście do ciebie należy wybór co chcesz zrobić i jak to zrobić. Jednak gdybym ja się za to zabrał propozycja wormadam'a w żaden sposób by mnie nie satysfakcjonowała. Oczywiście jeżeli chciał byś można wymyślić o dużo ciekawsze jednak trochę droższe bajerki. Właśnie wymyśliłem że można by zrobić otwieranie i zamykanie stacji za pomocą kart zbliżeniowych RFID ;] Albo na przykład z kluczyka. co jest tańszym rozwiązaniem. Oczywiście można połączyć z tym oświetlenie. hmmm a może otwieranie i zamykanie za pomocą klaśnięcia ? 8) Dzięki tobie przyszły mi do głowy takie pomysły że chyba sam się zabiorę za modding mojego napędu ;]

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

southsidedriver jutro zaczniemy już coś kombinować. Bo dziś niestety nie mam już czasu. Ustalimy czy PCB robisz sam czy kupujesz gotowe

 

Witam ponownie

To tak Poszukałem trochę w necie i znalazłem ciekawą propozycję http://sklep.avt.pl/p/pl/485698/zdalny+wlacznik+radiowy+-+plytki+drukowane+i+zaprogramowany+uklad.html Są to dwie płytki drukowane + zaprogramowany układ. Do tego dokupujesz

do nadajnka :

Rezystory (0805)

R1, R5: 10 kV

R2…R4: 1 kV

R6, R7: nie montować

Kondensatory

C1, C2: 100 nF (0805)

C3: 10 mF tantalowy (SMD)

PÓłprzewodniki

US1: Attiny13 (SOIC8)

US2: TX433

US3: 78M05 (SMD DPACK)

LED1: LED 3 mm R/G wsp. katoda

Inne

SW1: Microswitch 5

BATT+, BATT–: styki baterii

Obudowa KM14N

Odbiornik

Rezystory (0805)

R1, R2: 470 kV

R4: 10 V

R5, R10: 10 kV

R6: PR 10 kV

R7…R9: 1 kV

R3: 100 V/2 W (nie 0805!)

Kondensatory

C1, C2: 470 nF/400 V KCM

C3, C6: 220 mF/25 V

C4, C5, C8: 100 nF (0805)

PÓłprzewodniki

US1: 78M05 (SMD DPACK)

US2: Attiny13 (SOIC8)

US3: RX433

Q1: BC849 (SOT23)

LED1: LED 3 mm R/G wsp. katoda

B1: Mostek prostowniczy 1 A/600 V (SMD)

D1: 1N4148 (MINIMELF)

D2: Dioda Zenera 12…15 V 1,3 W

Inne

SW1: Microswitch 17

SW2: goldpin 1×3 + zworka

CON1…4: ARK2/500

K1: Przekaźnik 012 2ZS

ANT: DNE 0,5 ok. 20 cm

 

I masz super odbiornik i nadajnik. Jest oczywiście już gotowa wersja za 70 zł jednak jeżeli sam kupisz części wyjdzie ci to o dużo dużo dużo taniej.

Oczywiście mogę ci zrobić podobną płytkę i wysłać projekt w Eagle. Tylko jeżeli nie masz wszystkich potrzebnych rzeczy do wykonania płytki to bardziej korzystne będzie kupno gotowego pcb. Jeżeli jednak zdecydujesz się na własnoręczne zrobienie płytki to przygotuj : drukarkę LASEROWĄ, laminat z miedzią, żelazko, kwas azotowy lub trÓjchlorek żelaza i drobnostki typu papier ścierny itp. Oczywiście jak się zdecydujesz to zrobię ci projekt płytki (będziesz potrzebował specjalnego programu).

Drugą opcją jednak o dużo gorszą jest : zaprojektowanie przezemnie układu opartego na podczerwieni. Jednak od razu zaznaczam, że jeżeli użyjesz byle jakiego pilota otworzy ci się DVD ;] więc przy nagrywaniu płytki oglądanie telewizji lub przełączanie utwÓrÓw w wieży odpada ;] . No i teraz decyzję pozostawiam tobie. Co robimy ? ;]

Edytowane przez jarossisek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do oświetlenia :

T1 BC547

C1 100nF

R1 100k

R2 5,1k

D1,D2 1N4007

U1-CD4017

Podstawka pod U1

Przekaźnik 12v

Oświetlenie 12v - diody, paski diodowe

 

Wszystko będzie podłączone pod switcha cdromu. Zastanowiłem się i podłączenie pod silniczek będzie gorszym rozwązaniem. Zrobimy troche bardziej zaawansowany układzik. Będzie to przełącznik bistabilny. Nie będziemy się bawić w partyzantkę i robienie włącznika krańcowego. W przełączniku bistabilnym chodzi o to że po wciśnięciu switcha układ się zamyka natomiast po ponownym jego wciśnięciu otwiera się

Edytowane przez jarossisek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...