Skocz do zawartości

AMD E-350 - Projekt: Eco kompuper :)


Gość Kotecek

Recommended Posts

Gość Kotecek

Witam :)

 

Od dłuższego czasu dojrzewa we mnie koncepcja złożenia Eko komputerka do Internetu (malutkie zużycie prądu). Obecnie wygląda to tak, z jak przyjdę po pracy to włączam go i często chodzi do póki nie pójdę spać. A że mam dwa komputerki, drugi mocniejszy do bardziej skomplikowanych zadań to chodzą czasem dwa na raz. Staram się ograniczać coś takiego ale czasem trzeba. Jeśli się zdecyduję to w 2012 się projekt zrealizuje. Być może nie zrealizuję go wgl…

 

Obecnie wygląda to tak:

- ten do neta – Athlon 64 X2 4400+ (2,3GHz), GF 6600GT, 5GB DDR2, 250GB HDD, DVD, Chieftec GPS 500W, LCD 19”

- ten drugi – Phenom II X4 955 (3,2GHz), GF GTX 470, 16GB DDR3, 2xHDD, SSD, DVD, Blu-Ray, Pentagram 620W, CRT 17”, LCD 24”

 

Eko Projekt:

- platforma: Myślę nad AMD Zocate E-350 – 1,6 GHz (2 rdzenie). Jest jeszcze Intel Atom D525 – 1,8GHz (2 rdzenie). Za takie cos ok. 400 PLN trzeba dać. Przykładowe:

http://www.skapiec.p...0901_techniczne

http://www.skapiec.p...2716_techniczne

http://www.skapiec.p...8092_techniczne

Bardziej w stronę AMD się skłaniam. Nowsza konstrukcja i mniejsze zużycie prądy od Atoma… Chyba… Natomiast ładowanie się w platformy za 220PLN z jednym rdzeniem chyba nie ma sensu. No i chyba najlepiej chłodzenie pasywne.

- Ram. Dokupię ze 2GB lub 4GB najtańsze jakieś.

- HDD. Wezmę ten WD 250GB

- DVD. Mam jakiegoś LG na SATA

- Obudowa. Nowej bym nie chciał kupować bo mam jakiegoś starego MoceComa midi ATX

- Zasilator… Patrz pytanie nr 2 :)

- Monitor: LCD 19” z 1280x1024

 

Zastosowanie:

- szeroko rozumiane korzystanie z Internetu – najwięcej przeglądania stron, obejrzenie filmiku YouTube (240p, 360p), pobranie jakiegoś pliku, wrzucenie jakiejś informacji czy zdjęcia na stronę www, rozmowy na Gadu Gadu ver. 8. Korzystam z Firefoxa.

- Odłuchanie czasem jakiejś muzyki w MP3 – Winamp albo Aimp

- Napisanie dokumentu w WS Word

- zgranie coś z pendrive

- zmiana rozdzielczości zdjęcia – VSO

- Skompresowanie czegoś w Winrar – najczęściej upakowanie czegoś bez kompresji.

I to są WSZYSTKIE zastosowanie tego sprzętu. Do bardziej zaawansowanych mam ten drugi.

 

PYTANIA:

 

1. jaką ten procesor ma wydajność w porównaniu do CPU stacjonarnych? Nie mogę żadnego porównania znaleźć. Czy dużo słabszy od mojego obecnego? Będzie miał wydajność starego Athlona XP 2500+, na którym net działał spoko na Win 2000?? Do jakiego stacjonarnego CPU można porównać tego E-350??

 

2. Jaki do tego zasilacz?? Obudowa ATX by była. Mam starego Rubicona 300W, który działa bez problemu i mocy ma aż nadto ale chyba nie ma co takiego szrota o małej sprawności tam ładować. Po za tym w jakimś teście na Nvision napisali, że musi być kompatybilny z tą platformą. Nie każdy daje radę. W takim razie jaki?? Czy taki by się nadał?

http://www.proline.pl/?p=BQT+L7+300W

Czy coś z niższej półki można brać?

http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/441689

Może coś co jest ewidentnie pod tego typu komputerki ale czy w formacie ATX by było?

 

3. OS… Ja bym do tego zapodał Win XP 32bit i było by git ale… jeśli by nie było obsługi XP to bym zapodał Win 7 32bit. Nie obciążał by za bardzo kompa przy zastosowaniach wymienionych wyżej? Zawsze robię konfigurację OS’a i wyłączam zbędne usługi i pierdoły z których nie korzystam.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

PS: Przepraszam za kolejnego wypasionego posta :) Pozdro dla tych co go całego przeczytają.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Dzieki :) plus leci.

 

Fajne porównanie :)

 

Słabsze to mniej więcej od Athlona 64 X2 3600+ i Pentium D 3,2 Ghz ale szybsze od Pentium D 2,66Ghz i jednordzeniowych Pentiumów 3,75 GHz i Athlona 64 3000+ a nawet 3800+ więc by starczyło wydajności :)

 

To jaki zasilacz do tego?? Jakiś markowy 300W. Taki BeQuiet??

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

No pociagnąć pociągnie oczywiście ale jakiś problem z kompatybilnośicą jest. ten Be Quiet chyba jest dość nowa konstrukcją i spełnia nowsze normy ATX...

 

A czy któraś płyta główna jest szczególnie warta polecenie? jeśli duże różnicy nie ma to bym wziął tego Gigabyte GA-E350N-USB3. Używałem kilak płyt tego producenta i wszystko było ok. Z innymi coś się czasem działo niestety. Przemyslę tę koncepcję i jesli się zdecyduję to może na ferie (początek lutego) bym się zakupiło, to będzie czas na zmontowanie i konfigurację systemu.

 

Całość by wyniosła 350 PLN w Morele.

- Gigabyte GA-E350N-USB3 - 444 PLN

- 2 GB DDR3 - 39 PLN

- Be quiet! Pure Power L7-300W BN103 - 166 PLN.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Dzisiaj doszedł do mnie watomierz. Pomierzyłem swoje sprzęty. I wyszło mi, że mój komp od neta w idlu je 69-75W. W czasie właczania programu 85W. Dalej znowu 75W. A jako, ze on w zasadzie tylko do neta to ciągle te 75W. najwyższa szczytowa wartość to było chyba 120W (chwilo). Może jak by grę włączył to by było więcej ale nie gram na nim wg. A spodziewałem się co najmniej 150W w idlu dla niego.... Monitor 19" (26W) zmieniłem na 15" (15W) więc cały zestaw 85W-100W będzie jadł w przy przeglądaniu neta. Nie wiem czy jest sens w takim razie pakować 650 PLN w tego Eco AMD jak to chodzi ok 5h-6h dziennie (średnio tak jakoś). te 50W by się chyba latami zwracało. Chyba było by to przeinwestowanie. Może jedynie tego GF 6600GT zmienić na jakiegoś pasywnego używanego Radka 5450 jeśli się trafi za grosze. Chyba, ze źle myślę.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Pozwolę sobie pokibicować. Sam chciałbym zrealizować taki projekt ale ja podszedłem do sprawy inaczej. Kupiłem lapciaka z HD3000 i I3 na pokładzie. Nie żre dużo. :)

 

W każdym bądź razie zawsze chciałem złożyć taka hybrydę. Z jednej strony b. wydajna gdy potrzeba a z drugiej ekologiczna gdy komp służy jako odtwarzacz czy przeglądarka. A może ktoś podejmie się takiego zadania i wymyśli taki konfig? Dajmy na to - komp na którym da się zagrać w BF3 w 1600x1050 w medium płynnie a w trybie spoczynku nie przekracza 40-50W.

Da się?

Edytowane przez majster-b
Link to post
Share on other sites

@majster-b

 

to zostaje tylko llano (a8-3850)

 

dile-ok45W

film br - ok 55w

no i powinien dać rade uciągnać BF3

 

każdy inna konfiguracja z SB + dedyk (hd5570 bo odpowiednik hd6550d) która jest w stanie pociągnąc bf3 na takich samych ustawieniach to dodatkowe 10-15W w spoczynku i przy filmie 1080i i 20-30 w bf3

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Widzę, ze temat się rozwinął :) Z racji kaca, który trwał ponad 1,5 doby po sylwestrze zapomniałem o tym :)

 

Potestowałem watomierzem i komputer je ponad dwukrotnie mniej prądu niż się spodziewałem:

- idle, muzyka MP3 - 66-67W

- uruchamianie FF, GG czy Worda - 70-85W

- mocniejsze obciążenie - chwilowo (parę sek.) ok 100W

- największe zużycie prądu (chwilowe) - 115W

 

Spodziewałem się ok. 150W w idlu a tu 66,5 :) Być może w grach by obciążył tak aby jadł znacznie więcej ale tam nawet jednej gry nie mam zainstalowanej.

 

Brat mi obliczył, ze jeśli zainwestuje 650 PLN w maszynę co będzie jadła 30W to zaoszczędzę ok. 3 PLN (jeśli dobrze pamiętam) miesięcznie przy założeniu, ze będzie chodził 6 godz/dzień. tak więc chyba tyle kasy nie ma sensu wydawać... chyba, ze taki sprzęt by staniał. Można ewentualnie zakupić takie cudo ale jednordzeniowe. taka płytka kosztuje ok. 220-250 PLN ale nie wiem jak z wydajnością.

 

Przed sylwestrem zamówiłem na allegro używanego GeForce 7300LE za ok. 50PLN (z KW). Ma miec max 16W. Zastąpi "aktywnego" GeForce 6600GT, który na dzień dzisiejszy jest jedynym bardziej słyszalnym elementem kompa. Jak mi dojdzie, to powinno być mniej Watów i praktycznie nie powinienem słyszę kompa, bo w idlu CPU bardzo mało słychać a zasilacza praktycznie wgl (Chieftec GPS 500W). No a potem pomyślę i pokalkuluję. Jeśli bym dalej działał to kierunek max oszczędność prądu ale tak aby wydajność nie była niższa niż w Athlonie XP 2500+

 

Wgl ten watomierz to fajna sprawa. Pomierzyłem parę sprzętów. Większość je dużo mniej prądu niż się spodziewałem. Ale mój drugi komp (Phenom II X4 955 + GeForce GTX 470) jak gram na CRT to je w mało obciążającej grze ok. 215-250W a obciążającej (Crysis 2) 224-285W. Jak przełączyłem na 24" LCD 1920x1200 to zużycie prądu dzięki wyższej rozdzielczości zaowocowało poborem rzędu 325-365W :) W idle 95-103W.

 

Sam CRT je mi średnio (gra) 47W. Minimum (czarny pulpit) 43W a max (biały pulpit) 56W. Na stałe jest czarna tapeta :)

 

Ale ten akurat mało chodzi to nie musi być oszczędny :)

 

A ile jedzą komputery przenośne w takim przeglądaniu netu (nie gry)?

- laptop 15,6", taki za 1300-1500 PLN z ułamkiem (low-end). Sa takie z AMD E-350 i C-50. Starczające by były

- nettop 10", te bez napędów DVD.

może takie coś bym kupił kiedy. Nie mam laptopa a zawsze można to "uzywilizować" (czyt. podłączyć normalnej wielkosci myszkę, klawiaturę i ten LCD co je 15W prądu a ma normalna plamkę).

 

EDIT:

Już wiem co zorbię. teraz niech stacjonrany pochodzi jeszcze a docelowo kupię laptopa z C-50. Są Asusy serii K53U i X53U w okolicach 1.300 PLN z C-50, 2Gb ram, 320GB HDD, 16'6 1366x768 i DVD. Takie coś wystarczające do netu i Worda by było w pełni a i można by to gdzieś przenieść :)

 

W Selgrosie jest Asus X53U-SX101 za 1.291 PLN + koszt myszki + koszt dojazdu na LPG. Może jutro pojadę po to.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość Kotecek

A więc zakupiłem tego Asusa X53U-SX101 z myszką Logitech M90. Ma to AND C-50 1GHz i pod Win 7 32bit chodzi dobrze. Demon prędkości to to nie jest ale do neta i Woda spokojnie starcza. A zużycie prądu od 12W do 20W. Zazwyczaj tak 13,5-15 W. W idle 12W. Jeszcze nie testowałem jak na baterii trzyma. A do ambitniejszych zadań będzie wydajna stacjonarka.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...