Skocz do zawartości

Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.


Recommended Posts

Witam. Bardzo często (nawet co godzinę) pojawia się problem taki jak w tytule tematu. Nagle ekran robi się czarny, dźwięk z głośników jest zacięty, po 3 sekundach wszystko wraca do normy i wyświetla się błąd: "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.". Czasami jednak ekran pozostaje czarny cały czas, a wentylatory karty graficznej pracują na 100%. Wtedy pomaga już tylko restart. Co ciekawe, problem występuje TYLKO podczas przeglądania Internetu (Mozilla Firefox) lub czasem w Windowsie. Nigdy nie zdarzyło mi się to podczas gry. Mój konfig:

MB Asus M4A89GTD Pro

CPU AMD Phenom II X4 955 BE

HDD WD WD5000AAKS-00E4A0

PSU Modecom MC 530 Carbon

GPU Gigabyte GTX 460 OC 1GB DDR5

RAM Kingston 2x 2GB 1600 CL9

OS Windows 7 Ultimate SP1 x86.

Temperatury w normie. Problem dzieje się odkąd tylko komputer został złożony czyli od września, ale ostatnio częściej występuje. Działo się tak przy różnych wersjach Mozilli jak i różnych wersjach sterowników. Żaden podzespół nie jest podkręcony, oprócz fabrycznego podkręcenia na karcie graficznej. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Link to post
Share on other sites

Może być wiele przyczyn. Zacznij jednak od deinstalacji Firefox wraz z oczyszczeniem rejestrów CCleaner-em lub TuneUp Utilities 2012. Zrezygnuj z FF na rzecz innej przeglądarki. Sprawdź zachowanie systemu. Jeśli czynności nie przyniosą efektu będziemy myśleć dalej.

Link to post
Share on other sites

Może być wiele przyczyn. Zacznij jednak od deinstalacji Firefox wraz z oczyszczeniem rejestrów CCleaner-em lub TuneUp Utilities 2012. Zrezygnuj z FF na rzecz innej przeglądarki. Sprawdź zachowanie systemu. Jeśli czynności nie przyniosą efektu będziemy myśleć dalej.

Siostra korzystała z IE i też jej się to działo.
Link to post
Share on other sites

A ja proponuję zakumplować się z serwisem. Miałem ten sam problem i to tylko z kartami NV we wszystkich przypadkach z jakimi się spotkałem była to awaria podzespołów na karcie lub błędy w biosie VGA. Jeśli karta ma 3 miechy to lepiej oddać.

Link to post
Share on other sites

1. Fochy dotyczą na równi nV, jak i AMD(szczególnie aplikacji CCC).

2. Od ponad 10 lat nie miałem kłopotów z kartami nV na czystych sterownikach certyfikowanych (a mam pod opieką kilkaset).

3. Częstym problemem nie są same karty, czy ich driver-y, lecz błędy w rejestrach OS lub wymuszana zgodność podzespołów platformy.

Link to post
Share on other sites

@voxcordi oczywiście problemy zdarzają się i na GF-ach i na Radkach , problemy kart Nvidii dotyczą głównie najnowszych układów czyli tzw. Fermii czyli np. serii gtx 400/500 , trzeba jednak pamiętać że sporo tych układów sprzedano to i problem częściej występuje , gdyby sprzedanych Fermich było niewiele to i problem byłby rzadko spotykany

 

co do tematu to może ten link z oficjalnej strony Nvidii będzie pomocny:

 

The Nvidia 400/500 series lockup club! Have a Fermi based card that's locking up/blackscreens? Welcome!

 

ewentualnie jeszcze ten link - nVidia i nietypowe problemy Fermiego

Edytowane przez rewox
Link to post
Share on other sites

Hah podniosłem napięcia: NB, SB (tak jak kazali), RAMu (przy okazji), zmieniłem częstotliwość PCIE na 110 MHz i na koniec podniosłem napięcie karty programem nVidia Inspector i śmiga aż miło, żadnych problemów od 3h :)

Edytowane przez wiesiors4
Link to post
Share on other sites

1. Fochy dotyczą na równi nV, jak i AMD(szczególnie aplikacji CCC). 2. Od ponad 10 lat nie miałem kłopotów z kartami nV na czystych sterownikach certyfikowanych (a mam pod opieką kilkaset). 3. Częstym problemem nie są same karty, czy ich driver-y, lecz błędy w rejestrach OS lub wymuszana zgodność podzespołów platformy.

Tak jak napisane wyżej,szukacie tam gdzie nie trzeba,często są to błędy systemowe już nie wspomne o gtx285 drugi miał ten sam problem i samo przeszło.

Link to post
Share on other sites

Wg mnie podniesienie napięć będzie zbawienne mam 560 ti od gygabyte podniosłem napięcia do 1.050 i było Ok :D ale to rozwiązanie podnosi tempy i 5-10% jak ci to jest za dużo to zmniejsz taktowanie gpu ;) to jest równie dobre-spadek wydajności mały a brak kłótni z sklepem czy karta działa czy nie - kdpowiedzo że działa - bo działa a to że gygabyte nie umienpodkręcać kart to nie ich problem :/ radze ci podnieść napięcia na gpu mi pomogło 8)

Edytowane przez HubOS
Link to post
Share on other sites
Wiecie jakim programem można podnieść napięcie GPU GTX460? Kiedyś podnosiłem je w MSI AB, ale teraz ściągnąłem kilka wersji i każda ma zablokowany suwak od napięcia, nie pomaga edycja pliku w katalogu aplikacji. A OC w programie nVidia Inspector nie zapisuje się i przy ponownym włączaniu ładują się standardowe ustawienia, nie pomaga zapisanie ustawień do pliku i wrzucenie go do autostartu.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...