Skocz do zawartości

Grafika Radeon 5770 - problemy, migotanie ekranu


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Może ktoś spotkał się już z podobnymi problemami i będzie mi nieco mógł podpowiedzieć bądź pomóc.

 

Od jakiegoś czasu podczas grania ekran zaczyna mi migotać, tak jakby ktoś potrząsał ekranem góra-dół :)

Po jakimś czasie to mija, albo pojawia się ekran jednolitego koloru i komputer jest zawieszony.

 

Niestety, dzieje się to w dość losowych momentach. Jedyną regularność jaką ostatnio zaobserwowałem to jak grałem w Deus Exa - w samej grze było ok, ale jak wcisnąłem Esc, żeby wejść do Menu wtedy ekran zaczynał migotać. Na zimnym kompie jednak tak się nie dzieje.

 

Puszczam aktualnie jakieś benchmarki, żeby sprawdzić, czy może uda mi się powtórzyć objaw, ale na razie nic.

 

Dodam, że w samym Windowsie, na pulpicie jest ok.

 

Karta nie jest podkręcona, ale procesor Phenom II 955 ma zegar podciągnięty na 3,7GHz)

 

Na szczęście mam jeszcze gwarancję na kartę, tylko zastanawiam się jak to dobrze opisać, żeby wada została uznana? Jak w serwisie puszczą kompa na parę godzin, może odpalą jakiegoś benchmarka i problem się nie pojawi - to mi karty nie wymienią. Dlatego wolałbym znaleźć jakiś przykład, który niezbicie pokaże wadę.

Macie może jakieś doświadczenie w tym temacie?

Link to post
Share on other sites

Niebieski to akurat nie, raczej po zawieszeniu mam czarny/szary.

Zasilacz mam OCZ ModXStream Pro 600W, więc spokojnie wystarczy, nie sądzę, że tu leży problem.

 

Wczoraj puściłem OCCT - po godzinie testu żadnych objawów, więc 10 min grania raczej nic nie zmieni. Ale zrobię taki test, nie zaszkodzi mi.

Co uzyskam resetując bios?

Link to post
Share on other sites

Załadowałem Fail-Safe w BIOSie, tak więc wszystko jest na minimum.

Migotanie nadal jest, chciałem więc nagrać filmik jak to wygląda - i podczas próby uruchomienia takiego programu do nagrywania filmików z pulpitu ekran zaczyna gwałtownie migać i wyskakuje jednobarwny ekran. Wtedy nic już nie mogę zrobić, filmiku na razie nie udało mi się nagrać.

 

Co do HWMonitora i temapratur - wyglądają normalnie - procesor to max 55C, a grafika 51C.

 

Kolejna obserwacja - jak złapię jakieś okno za róg i próbuję zwiększać/zmniejszać to też coś miga, jakieś linie poziome mrugają na ekranie, często kończy się zwiechą.

Edytowane przez BishopLocke
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Ech... problemów ciąg dalszy.

Karta została zwrócona do sklepu z opisem problemu, ale wróciła (ponoć od producenta) po 2 tyg. z adnotacją, że wszystko jest w porządku. Oczywiście problem migotania nadal występuje.

Co teraz radzilibyście mi zrobić? Ponownie oddać do sklepu? Czy to coś da?

 

Już nawet pokusiłem się o nagranie filmików aparatem jak to jest z tym migotaniem, jakby ktoś był chętny to może sobie spojrzeć:

- migotanie na pulpicie:

 

- migotanie w grze (wiedźmin 2)

 

Może oddać ponownie kartę z tymi filmikami nagranymi na płytkę jako dowód?

Link to post
Share on other sites

nie pomyślałeś o jednym.... monitor, albo kabel albo jakaś grubsza sprawa, więc albo sprawdź go na innym kompie lub pod tę kartę podepnij inny

 

jaka wersja catalystów? próbowałeś zaktualizować?

Edytowane przez Janke5
Link to post
Share on other sites

O monitorze jak najbardziej pomyślałem - przytargałem jakiegoś starego CRT - migotanie nadal występowało.

Kabel w tym momencie też odpada, bo CRT był podłączony przez zwykłe złącze VGA, a LCDka mam podłączonego przez DVI.

 

Catalysty jak najbardziej aktualizowałem, wracałem również do starszych które miałem na dysku, a na których długo działałem bez problemu. Też nic nie pomogało.

 

A jaką masz na myśli grubszą sprawę? Jakiś inny komponent może nawalać? Tylko co by to mogło być? Hmm, warto więc byłoby sprawdzić z inną grafiką, ale to trochę ciężka sprawa ...

 

Tak sobie jeszcze myślę, że może nie w każdej rozdzielczości są takie problemy i może dlatego serwis nic nie znalazł, bo testował np przy innej rozdziałce? Co więcej, to migotanie jest specyficzne, w trybie 3D działa, ale jak się przełącze na jakieś menu, ekwipunek, czy coś w tym stylu (2D) to wtedy się objawia.

Link to post
Share on other sites

załóżmy, że serwis podszedł do sprawy profesjonalnie i takiej dolegliwości nie stwierdził, karta jest faktycznie sprawna

więc "grubsza sprawa" to by była może płyta główna, brak kompatybilności albo coś uszkodzone

aby to zdiagnozować to należałoby zrobić 2 rzeczy, podpiąć inną kartę oraz sprawdzić obecną na innym kompie

 

zakładając, że serwis źle zabrał się do sprawy dlatego też nie stwierdził wady

wysłać do nich materiał wideo, opisać w jakich warunkach tak się dzieje, zapytać się jak testowali kartę

 

PS. daj zrzut z GPU Caps Viewer

Edytowane przez Janke5
Link to post
Share on other sites

Zrzuty z GPU Caps Viewer:

http://imageshack.us/photo/my-images/269/gpucapsviewer1.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/696/gpucapsviewer2.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/18/gpucapsviewer3.png/

 

Inną kartę to chyba tylko będę mógł podpiąć jak sobie kupię nową :) Przez neta zawsze można w ciągu 10 dni zwrócić, więc to może byś sposób, jedynie koszt przesyłki bym poniósł.

Edytowane przez BishopLocke
Link to post
Share on other sites

ok, to jest dokładnie screen po migotaniu na głównym menu wiedźmina 2

 

http://gpuz.techpowerup.com/12/02/04/bmy.png

 

czyli widać, że dzieje się to jak karta jest w trybie 2D.

 

w 3D, czyli jak już włączę grę zrzut wygląda tak, ale zaznaczam, że wtedy nic nie miga:

 

http://gpuz.techpowerup.com/12/02/04/acc.png

 

Zastanawia mnie też nazwa karty we właściowościach ... Czy te krzaczki są prawidłowe?

http://img37.imageshack.us/img37/5319/wlasciwosci5770.png

Uploaded with ImageShack.us

 

Zmieniłem Drivery na najnowsze i nazwę mam już ok, oczywiście migotanie nadal wystęuje.

 

---- 2 dni później ----

 

Wyczytałem gdzieś na zagranicznych forach, że takie migotanie czasem występowało na kartach AMD, jeśli były podpięte 2 monitory. Ludzie podciągali zegary w domyślnym ustawieniu (2D) na wyższe i pomagało i zrobiłem to samo.

 

Zamiast domyślnych 157/500MHz najpierw ustawiłem 200/600, ale napięcie zostało domyślne. Nic nie pomogło.

Potem ustawiłem 500/1200 i podbiłem nieco napięcie (tak naprawdę w pliku są 3 grupy ustawień, przepisałem wartości z grupy drugiej do pierwszej).

 

Plik Profiles.xml wygląda u mnie teraz tak:

 

- <feature name="CoreClockTarget_0">

<property name="Want_0" value="50000">

<property name="Want_1" value="50000">

<property name="Want_2" value="85000">

</property></property></property></feature>

- <feature name="PowerControl_0">

<property name="Want" value="0">

</property></feature>

- <feature name="MemoryClockTarget_0">

<property name="Want_0" value="120000">

<property name="Want_1" value="120000">

<property name="Want_2" value="120000">

</property></property></property></feature>

- <feature name="CoreVoltageTarget_0">

<property name="Want_0" value="1100">

<property name="Want_1" value="1100">

<property name="Want_2" value="1200">

</property></property></property></feature>

 

Czyli tak naprawdę z Want_1 przepisałem do Want_0.

 

I wiecie co? POMOGŁO!

Wiem, karta bardziej się teraz grzeje, pewnie ciągnie więcej prądu (ale czy na pewno, jak jest obciążana na pulpicie np tylko 1% ?), ale działa bez migotania!

Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, dlaczego w domyślnych ustawieniach występuje migotanie, ale tą chwilę przynajmniej w jakiś sposób problem został rozwiązany.

 

A może ktoś coś słyszał, czytał, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Edytowane przez BishopLocke
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...