Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich, mam kilka pytań w związku z napędem DVD... Mój BenQ ma już 6-7 lat, więc się wysłużył. Ostatnio podczas próby nagrania plików na płytę zaczęły wyskakiwać błędy i nie dało się nagrać płyty (nie były to błędy po nagraniu, bo na płytę w ogóle nic się nie chciało nagrać. Po ok. minucie pracy przed nagrywaniem dysk po prostu się uciszał, pojawiał się komunikat z programu do nagrywania, że nie da się nagrać i koniec). Próbowałem różnych płyt, różnych programów do nagrywania, różnych plików, które miały być nagrane, wyczyściłem napęd płytą czyszczącą (zresztą i tak robię to regularnie co ok. 2 - 3 miesiące) - za każdym razem to samo. Najciekawsze jest jednak to, że płyty odczytuje bez problemu - odtwarzałem filmy, instalowałem gry etc (gdyby nie to, że pierwszy raz od 3 miesięcy chciałem coś nagrać w ogóle bym nie wiedział, że się zepsuł).

 

Nie liczę na to, że coś się uda z tego dysku zrobić, bo miał prawo się zepsuć. Mam jednak kilka pytań...

 

1) czy laser do odczytywania płyt i nagrywania w napędach jest ten sam? Czy służą temu dwa oddzielne lasery?

2) bez względu na odp. w 1) - czy cokolwiek złego mogło się stać z tymi płytami, które w tym uszkodzonym napędzie były odczytywane? Boję się głównie o te gry, które instalowałem i których płyty później wkładałem do napędu, żeby sobie pograć... Mogło się cokolwiek z nimi stać?

3) myślę nad kupnem tego napędu - http://pl.asus.com/Optical_Storage/Internal_DVD_Drive/DRW24B3ST/ - dobry wybór?

4) z racji tego, że obecny napęd mam podłączony pod ATA (szeroką taśmę) a większość nowych napędów jest pod S-ATA zastanawiam się jak go podłączyć? Wystarczy kabelek S-ATA podłączyć do dysku i do mobo + jakiś osobny kabelek zasilający do zasilacza? Powinienem się w nie uzbroić czy powinny być dodawane do napędu?

5) pytanie poza konkursem - czy po tych 6-7 latach napęd sam z siebie mógł rysować płyty? Mogłem tego nie zauważyć/usłyszeć, czy raczej gdyby tak się działo to od razu bym to zauważył i usłyszał jak płyta trze o coś w napędzie (ma w ogóle o co trzeć?) ?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi na moje pytania

Edytowane przez barth89
Link to post
Share on other sites

1 tak Płyta czyszcząca mogła spowodować uszkodzenie soczewki. Nowy napęp podpinasz bezpośrednio pod płytę kabelkiem Sata i pod zasilanie.

A pod zasilanie jakim?

 

Co do płyty czyszczącej - to w takim razie używać jej czy nie?

 

A co byś powiedział o możliwości uszkodzenia odczytywanych płyt?

Link to post
Share on other sites

To ja podepnę się pod temat...

Ostatnimi czasy instalowałem na nowo Wina 7, wszystko było okej, zainstalowałem parę rzeczy, napęd chodził bez zarzutów. Kilka dni temu chciałem coś nagrać na płytę DVD, i podczas zapisu wyskoczył błąd (Nero 9). Od tamtego czasu zauważyłem, że napęd nic nie czyta. Płytka pochodzi przez chwilę, niby coś tam próbuje, ale po chwili wszystko staje i du*a, komputer twierdzi, że w dysku nie ma żadnej płyty... Nie wiem o co chodzi, bo na napędach znam się raczej kiepsko... (napęd to ATAPI iHAS124 B)

Pytanie jest następujące - wie ktoś może, co z tym się stało? I czy da się to jakoś naprawić?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Przyspałem trochę z tematem... xd

Firmware zaktualizowałem w pierwszej kolejności, menedżer uważa, że wszystko jest okej... Zastanawiam się, czy nie jest to wina lasera. Spróbuję go rozkręcic, przeczyszczę go w środku, zwłaszcza laser i zobaczymy.

 

Dalej nie działa, tak jak nie działał... Czy podczas nagrywania mogło się coś uszkodzić?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...