Skocz do zawartości

Pamięć do płyty AsRock 880G Pro3 AM3+


Recommended Posts

Witam posiadam M/B taką jak w temacie i chciałbym kupić do niej pamięci z maksymalnie dużym taktowaniem. Czy ta płytka poradzi sobie z pamięciami 2x2Gb 2000MHz kingstona?. W specyfikacji płyty pisze że max 2000Mhz lecz na stronie widnieje napis "The mainboard supports DDR3-2000 Mhz DIMMs only when you install a 6-core cpu to the mainboard.", a ja posiadam phenoma x4.

Link to post
Share on other sites

Już było wiele takich tematów. Problem polega na tym, że zintegrowany w procesorze Phenom II kontroler pamięci potrafi obsłużyć moduły do 1333 MHz. To że płyta obsłuży modele powyżej, to zasługa jej producenta, który zaimplementował w niej odpowiednie dzielniki pamięci względem domyślnego taktowania kontrolera pamięci. Jednak bez podkręcania owego kontrolera różnica w wydajności pomiędzy 1333 i 1600 albo nawet 2000 jest znikoma. Po oc kontrolera (tj. cpu/nb frequency) wydajność pamięci na pewno się polepszy, nie wiem z jakim skutkiem na AM3+, ale na AM3 wszystkie ram'y dostają sporego kopa po takim zabiegu. Ot cała historia.

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites

Kontroler na standardowym taktowaniu radzi max 1333 MHz. Płyta obsługuje moduły o max taktowaniu tak jak ma w specyfikacji wypisane. Czyli spokojnie możesz kupić szybsze pamięci, ręcznie ustawić taktowanie i one będą działać na tym wyższym taktowaniu, tylko że nie odczujesz większej różnicy w wydajności. Jak planujesz przesiadkę na fx'a to możesz wziąć szybsze ram'y - nie ma problemu. Jeżeli pragniesz poczuć wzrost wydajności to podkręcenie kontrolera pamięci pomoże. Domyśle taktowanie cbu/nb frequency to 2000 MHz (taktowanie cpu/nb frequency to nie taktowanie pamięci jaką domyślnie obsługuje kontroler - to tak dla jasności). Phenomy II z niewielkim podniesieniem napięcia na cpu/nb osiagają nawet 2600 MHz na kontrolerze (osobiście widziałem 3000 MHz na kontrolerze, ale już przy dużym podniesieniu napięcia). Należy jednak pamiętać o tym, że HT frequency musi mieć wartość identyczną jak cpu/nb frequency lub o 1 stopień niższe, bo inaczej wywala błędy.

To takie oc kontrolera w pigułce, radzę jednak poczytać stosowne poradniki na ten temat. W internecie jest tego mnóstwo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...