Skocz do zawartości

Zestaw do pracy. Rozsądna cena, ale ważniejsza wydajność.


Recommended Posts

No właśnie Cruciala nie znalazłem w polskich sklepach, ale jeszcze poszukam. Zresztą z tym pewnie pójdę do dobrego salonu w Wrocku lub warszawie. Ewentualnie pogadam z technikiem w firmie, to może mi poradzi gdzie kupić itp. Bo szczerze powiedziawszy to najchętniej bym zakupił części, a później sam składał. Zawsze lubiłem w takie klocki się bawić.

 

Chłodzenie wodne? Ciekawe rozwiązanie. Nie brałem tego pod uwagę, lecz jakieś może heatpipe dodatkowe i dodatkowo pasywne chłodzenie, lecz podejrzewam, że wodne lepsze.

 

I uświadomiłem sobie, że nawet system 64 bit będzie trzeba sobie kupić, ale to inna sprawa.

Link to post
Share on other sites

Wodne zdecydowanie lepsze, i jest bezobslugowe.

Podrecisz i7 do jakis 4,2-4,3GHz, do tego ten Corsair, i masz super maszyne.

 

A za 6-12 miesiecy jezeli X79 sie sprawdzi, i wyjda kolejne rewizje plyt, i zapewne 8 a moze i wiecej rdzeniowe procki od Intela, to mozne latwo przeskoczyc na 2011, nie wydajac fortuny, bo wtedy tylko pl.gl i CPU trzeba wymienic, i dobic do 32GB RAM.

Link to post
Share on other sites

Też bym chciał zobaczyć dokładniejsze testy. Ale po prostu jakoś ciężko znaleźć. Prawdopodobnie dlatego, że 2 x Xeon to dość nietypowa konfiguracja. Jestem też ciekaw różnic w architekturze po miedzy XEON a i7. Podejrzewam, że jednak są różnice w konstrukcji.

Jednakże podejrzewam, że Intel raczej by nie robił dwóch procków o tej samej architekturze, a odpowiednio modyfikował architekturę, pod dane zastosowania. Podejrzewam, że same rdzenie są w podobny sposób realizowane, ale jeszcze inne kontrolery są na nich zaimplementowane wraz z sprzętowymi routerami dla technologii HyperTransport (choć dokładne działanie tej technologii jest dla mnie owiane tajemnicą...).

Link to post
Share on other sites

2 Xeony sa jak najbardziej wskazane, wydajnosc, skalowalnosc. Generalnie fajna zabawa.

Kiedys zbudowalem sobie taka zabawke.

Jeszcze na Xeonach na gniazdo 604.

Jednak na dzien dzisiejszy nie jest to rozwiazanie az tak atrakcyjne, po pierwsze bardzo fajna wydajnosc jaka mozna osiagnac na i7 na 1155, czy super wydajnosc platformy X79.

obejrzyj od 46 minuty.

 

Zestaw 2xXeon bedzie znow atrakcyjny, ale jak nowa generacja procesorow wyjdzie na gniazdo 2011, razem z nowymi plytami obslugujacymi 2 CPU, wtedy konstrukcja zlozona np z 2 procesorow po 8 rdzeni kazdy do tego HT. W sumie bedzie obrabialo 32 watki. To jest to co tygryski lubia najbardziej.

Obecna platforma dla 2 Xeonow to 1366, a ta platforma ma juz z 3,5 roku.

Link to post
Share on other sites

A powiedz mi jeszcze, kiedy (mniej więcej) kupować płytkę i procki pod chipset x79? Kiedy będzie coś wiadomo? Czy też jakieś nowe revizje płyt głównych? Poczytałem sobie na temat tego x79 i muszę powiedzieć, że albo maszyna propagandy działa lepiej niż w komunistycznej rosji, albo to faktycznie dobre płytki. Problem tylko polega na tym, że jeszcze nie wiem jakie technologie towarzyszą chipsetowi x79.

 

O z68 wiem więcej. Wydaje się być dobrym chipsetem dla mnie, choć wolałbym kupić raz coś dobrego i na kilka lat mieć spokój, a co najwyżej modernizować w razie potrzeb komputer. Choć na 2 Xeony to raczej czekać nie będę. Pooglądałem testy i7 i muszę stwierdzić, że jak na moje potrzeby to mi w zupełności wystarcza. Projektowanie/programowanie oprogramowania aż tyle rdzeni nie zużywa. A gotowe projekty, albo nie są na tyle wymagające, albo lecą na serwer, gdzie są Tesle.

Link to post
Share on other sites

Co do kupna platformy X79, to poczekal bym jakies 6 miesiecy, albo najlepiej jak wyjdzie wiekszy wybor procesorow, najlepiej 8 rdzeniowych z HT. Ma to miec miejsce gdzies w pierwszej polowie 2012 roku.

Bo teraz jest jedynie dostepny jeden procesor pod ta platforme to i7-3930K. No dwa, ale wersji EE za ponad tysiac zielonych papierow nie stawiam jaka realna alternatywe dla nikogo.

Druga wazniejsza sprawa, Ivy Bridge ma wyjsc na platforme 2011, i ma miec 8 rdzeni. To jest to co Ciebie docelowo interesuje.

I pewnie jak wyjdzie Ivy Bridge, wyjda nowe poprawione rewizje plyt glownych.

Technologi jaka dla Ciebie jest korzystna na X79, Ram Cashe/Ram Drive, i SRT na pl.gl Asus-a.

 

Wiec teraz spokojnie sobie spraw Z68 Delux zebys mogl normalnie pracowac na i7 na 1155, a jak przyjdzie czas, to wymienisz pl.gl i CPU, reszta przeciez bedzie pasowala, i przejdziesz sobie na 8 rdzeniowego Ivy Bridge. I to jest sprzet ktory starczy Ci na kilka lat.

Link to post
Share on other sites

Hmm.Więc Ivy Bridge to jest to co mnie interesuje? W sumie na razie nie muszę na gwałt kupować nowego komputera. Na razie mój komputer jeszcze działa, choć upgrade jest potrzebny i podejrzewam, że za niedługo to będę potrzebował nowego, ponieważ ten po prostu padnie... Będę musiał się zastanowić czy nie zakupić teraz zestawu z Z68, czy też dopiero w marcu...

Niestety popełniłem błąd przed laty i zakupiłem dużego laptopa zamiast stacjonarki do pracy. Akurat miałem taki okres, że dużo podróżowałem, a dodatkowo nie było sensownych małych komputerków.

Link to post
Share on other sites

Ja zrobilem podobnie, sprawilem sobie kiedys poteznego laptopa Lenovo z serii T z nVidia Quadro na pokladzie, a jak przyszlo co do czego, to i tak pracowalem na stacjonarce :-).

 

Wiesz, na pewno nie kupuj przynajmiej przed lutym, ceny musza spasc.

Chociaz to twoja decyzja, zalezy jak bardzo potrzebujesz sprzetu do pracy.

 

Wszystko na to wskazuje, ze Ivy Bridge na podstawce 2011 bedzie oblednie szybke,i zapewne troche lepiej sie bedzie krecilo.

Powinno tez miec lepsze temperatury pracy.

Link to post
Share on other sites

Muszę jeszcze poczytać o tym Ivy Bridge, bardzo mnie to zaciekawiło. Dopiero niedawno się dowiedziałem o Sandy Bridge, wiec nie w temacie jestem.

 

Poszukałem trochę, ale nigdzie nie znalazłem żadnej wzmianki na temat 8 rdzeniowych Ivy Bridge. Najwyższy model ma mieć 4 rdzenie. Choć wychodzi na to, że zapotrzebowanie na energie IB będzie miało małe w porównaniu do SB, więc pewnie lepsza tolerancja temperatury... Są informacje na temat jednostek graficznych w nowych prockach, dobrym podkręcaniu itp, ale o 8 rdzeniach nic nie wyczytałem.

 

Dodatkowo poszukałem też informacje na temat kart nVidii nowych, więc wychodzi na to, że będą jakieś 2 razy szybsze, więc można też się zastanowić na kupnem 670 zamiast 570 w pewnym czasie.

 

Teraz to jeszcze zależy od cen jakie nowe urządzenia będą miały, lecz jeżeli porównywalne, to faktycznie będę musiał się zastanowić czy nie poczekać do premier, lub nie sprawić sobie czegoś mniejszego, a później odstąpienie żonie... Choć przeraża mnie wizja kolorowego i designerskiego komputera, co to świeci i błyszczy...

 

W wymianę sprzętu po pół roku nie chce się bawić, bo pewnie za ten czas zapomnę i będę się głowił co tam miałem kupić/wymienić... lub co gorzej stwierdzę, że na inną architekturę się przerzucę i wszystko wymienię...

 

No nic, na razie nie mam co się głowić. Poczekam do lutego/marca i zdecyduje czy przy z68 zostanę, czy może jednak poczekam dłużej i sprawię sobie wszystko high-end.

Edytowane przez neosatan
Link to post
Share on other sites

Poczytaj, Ivy jest to architektura SB, tylko w mniejszym rozmiarze produkcyjnym. Moze byc bardzo ciekawe.

Ja bym poszedl w i7 na 1155, i juz mial na czym pracowac, i bym obserwowal rynek, co bedzie wychodzilo na podstawke 2011, i ktory z procesorow bedzie najbardziej atrakcyjny.

I wtedy kupil, czy SB lub IB.

 

A i7 na 1155 mozesz przekazac zonie.

 

Nie kazdy komputer budowany samodzielnie swieci i blyszczy, ladna obudowa Corsair, wyglada bardzo klasycznie.

 

Wydaje sie rozsadnie pojsc w relatywnie niedroga 560Ti, a jak wyjdzie nowa seria to udezyc w odpowiednik 570 lub 580.

 

Obejrzy ta obudowe, podobno jest super, sam chce sobie jakupic

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811352018

Co do dyskow, testowalem kilka dni SRT. Jest to ciekawe rozwiazanie, naprawde przyspiesza reakcje komputera.

Jednak niemoze sie rownac z dobrym szybkim ssd.

Ostatecznie ustawilem swoja konfiguracje na

Crucial M4 64GB na system i mniejsze programy, Corsair F115GB na Steam, Origin i wieksze programy.

I komputer po prostu chodzi niesamowicie. A BF3, loguje sie niemal natychmiastowo.

Chodzi lepiej niz np jak mialem Win 7 i BF3 na jednym dysku SSD.

Wiec tobie polecam pojsc Albo w konfiguracje 2 dyski SSD, 1 OS, 2 Programy.

Albo jak potrzebujesz wiecej miejsca to 1 dysk SSD z OS, a drugi HDD ale taki

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822136555

jest to jeden z najszybszych HDD.

Ale nie bierz mniej pojemnych modeli, bo sa tez wolniejsze.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Nie chce zakładać nowego tematu, ponieważ mam w sumie jedno pytanie.

 

Sytuacja się trochę zmieniła, ponieważ chciałem z zakupami zaczekać do marca/kwietnia, ale moja stacja robocza się po prostu spaliła, a cena naprawy jest mniej więcej równa zakupowi nowego komputera.

 

Z tego względu, że Ivy jeszcze nie ma, a potrzebuję trochę mocy obliczeniowej, to zestaw na dzień dzisiejszy mniej więcej tak się plasuje:

 

Intel i7 3930K (bo ma bardzo ładne wyniki + 6 rdzeni)

ASUS P9X79 DELUXE

Ram od Corsair 4x4GB (choć może od razu zakupie dwa takie zestawy)

MSI GeForce 560 Ti

obudowa, zasilacz, dyski jak wyżej + chłodzenie wodne Corsair H100

choć może dojdzie jeszcze jeden większy SSD, ale to jeszcze jest kwestia co mi zaproponują przy składaniu.

 

I teraz mam ciekawy dylemat.

Otóż zastanawiam się nad wymianą płyty głównej na ASUS sabertooth X79, głównie z względu na aktywne chłodzenie na płycie głównej, co może być przydatne, gdy będę wykonywał symulacje na procku, ponieważ boję się, że mogą potrwać np. z 12 godzin (wiec jak nic noc), a dodatkowo praca w dzień, wiec pewnie nawet nie będę wyłączał komputer na ten czas.

Nie wiem czy sabertooth daje jakieś większą stabilność pracy, czy może to tylko taki chwyt marketingowy? Jak dobrze rozumiem, to on obsługuje SLI na poziomie dwóch kart działających z pełną prędkością, a trzeci slot tylko x8, więc pewnie na jakieś drobniejszą maszynkę pod obliczenia sobie tam zamontuje (może jakiś starszy GeForce z kilkoma rdzeniami CUDA i to wystarczy na poboczne obliczenia), natomiast kartę na razie 560 zakupię i jak wyjdzie nowa seria to może jakiś 2x 590 pod SLI? Choć to jeszcze zależy od tego czy mi zabiorą węzeł na maszynie obliczeniowej z Teslami, czy nie. Jak zabiorą to albo te 2x 590, albo sobie naskładam gdzieś maszynę z własnymi Teslami.

 

W podstawkę LGA 1155 nie będę się bawił, bo to będzie kompatybilne z prockami z mainstreamu, a nie z extreme, w które celuję. Natomiast Ivy pod podstawkę LGA 2011 będę dopiero na jesień, a do tego czasu, to zwariuję na zastępczym lapku... Dlatego na razie 6 rdzeni powinno mi starczyć, a z tego co tam sobie wyczytałem, to nowe XEON oraz procki z serii EXTREME będą na 2011, wiec jak zajdzie potrzeba wymiany/budowy bardziej zaawansowanego sprzętu to może na EVGA RS-3 się przerzucę i już jeden procek będę miał, a drugi się dokupi i nie będę miał kwestii sprzedaży jednego, kupka drugiego... Natomiast przyszłościowa konfiguracja z dwoma prockami powinna mi starczyć na długie lata, do tego ewentualnie dokupić kilka kart pod SLI i jestem szczęśliwy. Tylko można żałować, że RS-3 nie ma wsparcia dla ECC dla pamięci ram. Ewentualnie można się jeszcze zastanowić nad konstrukją ASUSa, gdzie to jest jedno LGA 2011, a drugie LGA 1366, gdyby oferowali jakieś ciekawsze rozwiązania.

 

Tak czy siak... Która płytka lepiej się sprawdza w długiej pracy P9X79 DELUXE czy SABERTOOTH X79? Ważne jest dla mnie, czy już są jakieś rewizje płyt, czy mają jakieś defekty, czy nie, oraz, oczywiście jak się sprawdzają w pracy. Reszta pozostanie taka, bo na Ivy nie mogę czekać, a podstawka z LGA 2011 niby bardziej rozwojowa jest niż LGA 1155, bo na LGA 2011 mają wyjść lepsze procki, więc w razie czego zmiana będzie dotyczyła tylko procka, co jest wygodne, bo nie będę musiał całego kompa demontować.

Edytowane przez neosatan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...