Skocz do zawartości

Zestaw do pracy. Rozsądna cena, ale ważniejsza wydajność.


Recommended Posts

Witam,

Chciałbym na początku opisać do czego miałby mi służyć komputer. Otóż pracuje w IT, a konkretnie to w szerokim zakresie technologii. Zaczynając na językach programowania, takich jak Java, C#, PHP (+ skryptowe po stronie przeglądarki), a kończąc na tworzeniu dedykowanego oprogramowania z wykorzystaniem różnych urządzeń w konkretnym środowisku (więc maszyny wirtualne, lub emulatory). Dlatego często potrzebuję dwóch systemów na raz uruchomionych. Do tej różnie takie potrzeby rozwiązywałem, albo poprzez konta shellowe (jak duże obliczenia, lub kontrolowane warunki), albo drugi, lub trzeci komputer odpalony w tym samym czasie. Ważnym jest dla mnie również szybki czas ładowania plików, bo niektóre projekty liczą nawet kilka-kilkanaście GB, a rozruch środowiska programistycznego mi pozwala na zrobienie kawy i nawet jej wypicie zanim będzie gotowe do pracy. Dodatkowo lubię też wieczorami sobie zagrać w jakąś gierkę i lubię jak wszystko śmiga ładnie i jest szybki czas ładowania w grach (jak na xboxie, a jak jest lepiej to jeszcze bardziej się cieszę). To wszystko na jednym komputerze bym chciał móc wykonywać, gdyż większość pracy mogę wykonywać z domu.

Mniej więcej moje wymagania co do tego co robię na komputerze określiłem powyżej. Teraz przejdźmy do tego co wstępnie widzę w komputerze.

 

Płyta główna. W tym miejscu mnie zaciekawiła płyta GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD, która posiada podstawkę 1155 na chipsecie Z68. Konkretnie to mnie zaciekawił fakt, że płyta ma wbudowany dysk SSD, który współpracuje z Intelowym SRT, więc powinno to przyśpieszyć ładowanie plików, lecz nie mam pojęcia jak to się sprawdza w praktyce. Za wszelakie linki do testów, lub własne spostrzeżenia będę dozgonnie wdzięczny. Z drugiej strony jest płyta GIGABYTE GA-Z68XP-UD3, która posiada odpowiedni konektor, lecz szczerze powiedziawszy jest to moje pierwsze spotkanie z technologią SRT i tak wykorzystywanymi dyskami SSD. Niektóre płyty posiadają ten konektor, a niektóre nie, a jednak technologia SRT jest obecna. Jak ktoś może mi to w łopatologiczny sposób wytłumaczyć, to będę wdzięczny.

 

Dalej. Oczywistym jest wyborem procesor i7, lecz który konkretnie model to jeszcze nie wiem. Słyszałem sprzeczne opinie na temat tych procesorów, które stwierdzały, że z jednej strony szybkie, a z drugiej strony mają tendencję do szybkiego przegrzania i zwolnienia pracy. Jestem ciekaw ile w tym prawdy, ponieważ często komputer chodzi przez kilka dni bez wyłączania (tylko uśpienie, gdy ja też śpię).

 

Co do karty/kart graficznych to nie mam pojęcia. Wiem jedynie, że mi potrzeba nVidii, ponieważ jestem związany z technologią CUDA. Jednakże TESLA'i nie chce mieć w domu, bo mam dostęp do wersji serwerowych, a wiec w domu mi nie potrzebna. Jedynie co z tych zagadnień, to chcę mięć szybką kartę na tyle, by odpalić program nad którym pracuje, zobaczyć czy działa i lecieć dalej z programowaniem. Obliczenia raczej małej skali wykonuje na domowym komputerze, większość leci na odpowiedni serwer i tam mieli kilka dni/tygodni. Podejrzewam, że będę wolał wybrać dwie karty, zamiast jednej super. Głównie z względu na ilość rdzeni CUDA, a więc technologia SLI. Oczywiście 2 monitory to jest minimum. Jeden mam (23''), którego nie chce zmieniać, lecz drugi (też mam, ale chce zmienić, bo to laptopowy jest) będzie inaczej zorientowany (pionowo), więc się zastanawiam nad podobnych rozmiarów monitorem.

 

Podejrzewam, że samego RAMu jakieś 8GB, będzie potrzeba. Mam dobre wspomnienia z kostkami firmowanymi przez GAIL, nie wiem jak teraz sprawa stoi.

 

Teraz orzech, którego ugryźć nie mogę. Przechowywanie danych. Często muszę wykonywać kopie zapasowe, itp. Ogólnie dużo miejsca potrzebuję. Roboczo myślę nad dwoma dyskami sieciowymi, jako oddzielne urządzenia. Tak by w całej mojej sieci domowej były dostępne. Dodatkowo w komputerze HDD (1 lub 2 TB) i jakiś dysk SSD, by szybko odpalać konkretne programy itp. Jak do tego urządzenia dobrać?

 

Reszta jest dla mnie sprawą drugorzędną, więc mogą być dowolne wariacje.

 

Niestety, w sprawie sprzętu zatrzymałem się gdzieś w okolicach premiery procesora Intel Core 2 Duo, więc po prostu nie wiem co się teraz dzieje, dlatego zwracam się do ludzi, którzy są mądrzejsi pod tym względem. Wszelakie wariację na temat tego co wyżej wymieniłem mile widziane wraz z uzasadnieniem.

 

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Myślę, że na całość jakieś 9 tysięcy będę mógł przeznaczyć, wiec na sam komputer wypada jakieś 7-8 tysięcy. Tak jak napisałem, rozsądna cena. Budżet jest kwestią drugorzędną prawdę powiedziawszy, ponieważ ważniejsza dla mnie jest wystarczająca dla mnie wydajność. Nie chce też kupować komputera, który będzie posiadał zbyt dużą wydajność (bo i głośniej i mniej energooszczędnie jest, a czasami na UPS się leci te kilkanaście minut i ogólnie środowisko). Inna sprawa, że produktów typu MacPro z dwoma prockami i kijowym systemem też nie chcę. Chcę coś co będzie dobrze śmigało zarówno na Win jak i na Ubuntu/CentOS/Debian bez dodatkowej zabawy z sterami, choć Linuxy/unixy na takiej maszynie pewnie postawię na virtualBoxie, lub czymś podobnym, wiec problem z sterami odpada.

 

@voxcordi Ten zestaw, co masz w stopce budzi zastrzeżenia, ale mam nadzieje, że się rozwiniesz na ich temat. chip set x79 podobno jeszcze nie jest dobrze dopracowany (chodzi o jakieś technologie) i lepiej jest czekać na nowe płyty, które w tym roku mają się pojawić z stopką 2011. Jak dokładnie sprawa się ma w tym względzie?

 

Widzę, że masz Quadro 6000, ale prawdę powiedziawszy to jak się sprawuje w porównaniu do normalnych kart? Chciałbym usłyszeć opinie na temat sprawowania w grach/programach, które renderują 2D (ot np. Gimp)/oraz rendering 3D. Czy są problemy jakieś? Bo już miałem swoje przeżycia w pracy z maszyną wyposażoną w podobne urządzenie wraz z inną kartą i występowały śmieszne problemy, np. zmiana aktywnego monitora przy renderowaniu (fizycznie to chyba nawet zmiana karty, na której renderowanie odbywało się). Problem polega też na tym, że maszyna była eksploatowana przez więcej osób, ponieważ pełniła rolę stanowiska graficznego dla programistów.

Link to post
Share on other sites

Wszystki Z68 posiadaja SRT, lecz tenmodel Gigabyte me maly SSD wbudowany na plyte.

Zreszta, zapomnij o tym GIGABYTE GA-Z68XP-UD3-iSSD, SRT wydaje sie byc fajne na papierze, ale ludzie maja duzo problemow z ta plyta i wbudowanym SSD.

Lepiej sie skus sie na ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 i do tego jakis 64gb SSD, np Crucial M4. Jak mozesz poczekac kilka dni, to zrelacjonuje Ci jak to u mnie smiga, bo wlasnie czekam na przesylki, powinny dojsc jakos we wtorek. Przetestuje co i jak.

Mam porownanie jak mi system chodzil na czystym SSD Crucial c300 64GB, i jak teraz chodzi na Corsair F115GB.

Link to post
Share on other sites

To ciekawa informacja. Oczywiście poczekam na relacje. Z wymianą mi się nie spieszy, na razie to przymierzam się do tego, więc finalizacja gdzieś po nowym roku, bo w czasie świąt na pewno nie będę miał czasu, by jeszcze coś zamawiać itp.

 

To SRT nie jest warte zachodu? Czy po prostu na tej płycie występują problemy? I czy dyski pod SRT wymagają jakiegoś specjalnego wejścia (mSATA, czy coś podobnego)?

Link to post
Share on other sites

Nie mam zastrzeżeń do X79. Wątpliwości budzi proces wirtualizacji CPU, które przy wydaniu nowej linii XEON z pewnością zmienię.

Quadro trudno porównać. Zupełnie inne przeznaczenie co widać choćby przy rozszerzeniu sterowników i aplikacji, które korzystają z CUDA. Na potrzeby Polibudy Gdańskiej wystarcza, choć zamierzam wzbogacić drugim egzemplarzem.

Niefortunną sytuacją jest używanie stacji obliczeniowej/graficznej przez kilku użytkowników. Monopol jest atrybutem braku kłopotów.

W grach... Poziom GTX 570 z mniejszym apetytem na energię.

Nie pytaj, jakie programy używa TVP. Są zadowoleni i dobrze płacą.

Z pewnością do większości popularnych aplikacji wystarczy GPU "normalne". Przy CAD/CAM/VEGAS i podobnych mogą nie wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

SRT jest warte zachodu, najprawdopodobniej. :-).

We wszystkich testach, bardzo sobie to chwala.

 

Po prostu na tej plycie Gigabyte wystepuja problemy.

 

Wejscia sa absolutnie takie same, normalne S-ATA.

Na normalnym "talerzowym" hdd instalujemy Win7, a pozniej podlaczamy SDD, i poprzez oprogramowanie dolaczone do plyty laczymy oba dyski. Podobno ma to byc bezproblemowe rozwiazanie, za kilka dni bede wiedzial.

 

Link to post
Share on other sites

Hmm... Quadro 6000 nie udało mi się znaleźć, by sprawdzić cenę, lecz Quadro 4000 widziałem gdzieś za około 4 tysiące, wiec 6k będzie o wiele wyższa, a nie jestem pewien czy potrzebuję takiej wydajności. Mocniejsze problemy wysyłam tak czy siak na serwer, a tam jest odpowiednia ilość Tesli... A jakiś GeForce, który byłby dobry do moich potrzeb? Wiele słyszałem dobrego o MSI HAWK (to bodajże jest 560 Ti), podoła pod obliczenia mniejsze i pod nowsze gry? Nie chce też go zmieniać po pół roku, bo się przegrzewa czy coś, wiec jak sprawa wygląda pod tym względem?

 

@Ivan jak będziesz mógł opisać wrażenia z takiego podłączenia to będę wdzięczny.

 

Panowie, a jaki procek? Rozważam i7 2600K (jak dobrze pamiętam jest on pod 1155, więc pewnie płyta z Z68, a X79 pójdzie w odstawkę), płyty Gigabita wymienione powyżej dobrze się prezentują razem z tym prockiem, czy może na Asusa jakiegoś zmienić, bo sporo dobrego na temat płyt ASUSa słyszałem. (choć przeżycia z ich serwisem tragiczne miałem...)

 

Jakiś czas temu natknąłem się na płytę główną EVGA Classified SR-2. Obsługuje ona 2 procki, lecz prawdę powiedziawszy to jestem sceptycznie do niej nastawiony... Niby jest możliwość rozbudowy, ale jakoś technologie na niej zawarte mi nic nie mówią... Sądzicie, że to dobry wybór, czy lepiej trzymać się myślenia o jednym, dobrym procku?

Link to post
Share on other sites

Od razu uprzedzam. Q 4000 jest przeznaczone do innych zadań. Dopiero Q 5000 będzie adekwatny:

http://www.balta.pl/karty-graficzne-pci-e,6,119,17469,YTowOnt9,YToxOntpOjA7czozOiJQTlkiO30=,3,12,2

Miast i7 proponuję XEON : http://www.balta.pl/procesor-intel-xeon-e31240-3-30-ghz-cache-8mb,o47792.html

MB: http://www.balta.pl/plyta-socket-lga1155-asus-p8p67-deluxe-rev-3-0,o47103.html

EVGA - X58. Będzie wycofana.

Edytowane przez voxcordi
Link to post
Share on other sites

hmm... Muszę się zainteresować różnicą po między i7 a Xeonem... MB jakoś dziwnie tania mi się wydaje. Sądziłem, że koszt MB będzie coś koło 1,5 tysiąca. Inna sprawa, że na P67, a SRT mnie kusi, które jest tylko na Z68? To szybsze ładowanie plików mi szczególnie leży na sercu. Szczególnie przy pobieraniu całej gałęzi z SVN... później wczytanie takiego końcowego listka jest trochę irytujące, bo trwa dość długo.

 

Kartę graficzną podałeś MSI 570, teraz spojrzałem, ale ona niby jest "jednordzeniowa", natomiast 590 jest "dwurdzeniowa". Nie bardzo rozumiem, ponieważ jak dobrze pamiętam zagadnienia architektury komputerów, to karty graficzne składają się z dość niezależnych jednostek obliczeniowych, co może sugerować wielordzeniowość rzędu kilku setek. Może to jest jakiś skrót myślowy, jeżeli wiesz jaka różnica to proszę powiedz. Podejrzewam, że chodzi o to, że są dwa układy graficzne na jednej płytce (podobne rozwiązanie do serii nVidii x2 kilka lat temu gdzie to się zaczęło pierwszy raz sprzedawać karty na zajmujące objętością dwa slotu PCI-E). Spojrzałem na porównanie obu kart i wydaje się, że 590 jest dwa razy szybsza niż 570, co sugeruje, że równie dobrze mógłbym później w SLI zainwestować i w ostateczność wyjść na to samo.

Link to post
Share on other sites

Procesor:

Intel Core i7-2600k /3.4GHz, 8MB, LGA 1155, BOX/

1339 zł

 

Płyta główna:

Asus P8Z68-V PRO Gen3 /intel Z68/

830 zł

 

Pamięć RAM:

Corsair 8GB (4x2GB) 1600MHz CL9 XMS3

190 zł

 

Druga pamięć RAM:

Corsair 8GB (4x2GB) 1600MHz CL9 XMS3

190 zł

 

Dysk twardy:

Crucial M4 64GB (415/95MB/s)

459 zł

 

Karta graficzna:

MSI GeForce GTX 560 Ti TwinFrozr II/OC 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI

999 zł

OPCJA!!!

 

Nagrywarka DVD:

Plextor PX-L890SA SATA Black

140 zł

 

Obudowa:

Corsair Carbide Series 500R (black)

439 zł

 

Zasilacz:

Corsair 650W [CMPSU-650HXEU] modularny

499 zł

Cena niecale 5k, ponadto ceny spadnaw okolicach lutego.

 

Taki zestaw zlozony na szybko, ale ja bym podazal w tym kierunku.

 

Co do dysku HDD, to cos z serii WD Black, ale bym wybral jak juz ceny spadna do rozsadnego poziomu.

I spinal bym w SRT jak zda egzamin. A jak nie to wtedy czysty SSD na S-ATA 3 w okolicach 200GB pojemnosci.

 

Co do procka poszedl bym w i72600k i podkrecil delikatnie tak do ok 4,2-4,3GHz, zeby nie bylo zadnych problemow ze stabilnoscia.

Co do ew problemow z przegrzewaniem to na procka zakladamy cos takiego

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835181017

i problem znika.

 

Dalej, w platforme X79 i LGA2011 jeszcze bym nie szedl, raz ze pierunsko drogie, dwa, po co byc mysza doswiadczalna, zobaczymy za kilka miesiecy czy tej platformie nic nie dolega.

Jezeli sie sprawdzi, to bez problemu mozna sprzedac plyte i procka, i kupic nowa plyte i nowego proca. Ram bedzie pasowal, tak samo jak chlodzenie.

 

A wtedy mozna dobiec do 32gb ramu, i zaczac uzywac RAM Cache / RAM Disk. SSD lub SRT moze byc wspierany przez ta technologie. Praca na duzych plikach bedzie jak marzenie.

 

A wiadomo ze dopiero za kilka miesiecy beda wychodzic drugie, poprawione generacje plyt gl.

 

 

Co do Xeonow, jak najbardziej lecz juz sie z nimi bawic to isc w 2 fizyczne CPU.

 

Nvidia Quadro Ci sie nie przyda.

Co do grafiki poszedl bym w uzywana GTX460 po taniosci, i poczekal na nowe wydajne modele z serii 600

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Nvidia_GeForce_600_specyfikacja_kart_graficznych-38013.html

 

Na razie tyle,

Pozdr

 

 

PS, jak chcesz isc w SLI, to bierz ASUS-a z Z68, ale w wersji Delux, lepiej sobie radzie z konfiguracjami SLI.

Edytowane przez Ivan911
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z. Podpórka kulawego. Jeśli chcesz górną półkę MB: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=115_375&products_id=37594

W każdym przypadku XEON będzie adekwatniejszy do zastosowań pro i nie tylko.

Niezależny od MB SSD. 240 GB. Docenisz w "praniu". Czy PCI-E, czy SATAIII, Twój wybór.

Omijając Quadro właściwie wyboru nie ma. Czy 570,580,590...

Kwestia oczekiwanej wydajności. Lecz na obsługę zaawansowanych aplikacji liczyć nie można.

Link to post
Share on other sites

Po co brac P67, jak juz jest Z68, a od ASUA-a w wersji Delux jest dodatkowy chip ktory pomaga przy pracy w konfiguracjach SLI.

 

A Xeon ma racje bytu, ale w konfiguracjach 2 lub 4 CPU, od normalnej i7 rozni sie tylko tym ze jest wybierany ze srodka wafla podczas produkcji CPU.

 

To jest komp do obliczen na mala skale, od reszty sa stacje robocze.

 

Co do gafiki, jezeli juz teraz to 580, ale nadal ja bym kupil cos uzywanego, np 470, i czekal na nowe GPU on Nvidii.

Link to post
Share on other sites

Trochę przetrawiłem informacje. Jak dobrze pamiętam, to po miedzy i7 a XEONem była stosunkowo mała różnica. Jednakże XEON miał mniejszą tolerancję na temperaturę, dlatego też lepsze chłodzenie. Choć mogę się mylić. Też nie ma wbudowanego układu graficznego, więc grafika będzie włączona nawet podczas pracy bez trybu 3d. Choć nie wiem, czy faktycznie grafika jest wyłączana podczas pracy desktopowej. Pamiętam, też, że XEON jest wyposażony w technologię, która wspiera więcej niż jeden procek na płycie głównej (QPI ?), lecz jakoś nie widziałem ciekawych płyt na 2 procki. Znowu XEONowi brakuje jakichś instrukcji... Choć w pracy nigdy nie zauważyłem braku tych technologii. Pracowałem na XEONach przez jakiś czas i muszę powiedzieć, że całkiem nieźle sobie radziły.

 

@Ivan Bardzo mi się podoba technologia RAM Cache/ RAM Drive. Ale w to faktycznie trzeba będzie zainwestować 32GB, bo na więcej chyba nie ma co liczyć... Już słyszałem, że przewidywane są spadki cen koło lutego, więc pewnie jeszcze raz się zapytam w tym czasie.

 

@voxcordi Quadro sobie odpuszczę, bo programowaniem głównie się zajmuję. Tworzenie grafiki nieczęsto należy do moich obowiązków. Ale ciekaw jestem czy można jakąś akceleracje dla grafiki zafundować (coś jak rozwiązanie z VooDoo x lat temu), dedykowane do renderowania. Podejrzewam, że Quadro jest dedykowanym urządzeniem, lecz nie wiem czy istnieje jakiś akcelerator.

Link to post
Share on other sites

Prosze

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813131373

do tego 2 xeony

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819117234

i pamieci ECC R kolejne 300-400$

 

Wiec nadal wole i7 na 1155 jak chcemy taniej. Dotego duzy SDD lub SRT.

 

Lub i7 na 2011 na X79 i RAM Cache/ RAM Drive z 32GB, do tego duzy SSD, lub SRT.

Teraz 32GB kosztuje 800zl.

 

Mozna tez pojsc w Revo Drive, a SRT zrobic na dysku na ktorym przechowujemy dane, tez bedzie szybszy dostep.

 

Do twoich zastosowan nie widze usprawiedliwienia w uzywaniu pojedynczego Xeona, oraz tanich grafik Quadro. Sczegolnie jak glownym zalozeniem nie jest praca w 3d.

Link to post
Share on other sites

Rozmowa mi dużo rozjaśniła w kwestii zakupu. Dziękuję za wypowiedzi. Jeszcze muszę spojrzeć na testy tego i7 w porównaniu do XEONa, lub 2 XEONów. Jak się okaże, że jest znaczna różnica w wydajności to będę musiał rozważyć taki zakup.

 

Muszę przyznać, że spodziewałem się, że zakup będzie oscylował w granicach 8 tysięcy, a tu zestaw za 5 tysięcy. Też dobrze, bo zostanie na inne urządzenia więcej kasy.

 

@Dementor tą płytę podawałem, to już mi powiedzieli, że będzie wycofana, bo na x58 jest. Ale fajnie wygląda. nawet obudowy bym nie zamykał :)

 

Jeszcze mam następne pytanie. Czy w moim przypadku SLI od razu jest wskazane skoro 2 monitory to jest praktycznie konieczność? Tak by każdy monitor miał swoją kartę graficzną? W takim wypadku pewnie bym się zdecydował na 560/570 lub odpowiedniki z następnej serii. Teraz się jeszcze zastanawiam, ile te karty mają rdzeni CUDA...

 

@Ivan911 Revo Drive. Szybsze to jest od dysków SSD podpinanych na SATA? A inna sprawa to czy mogę z SRT zrobić tak, by jeden dysk HDD był buforowany przez SSD, a drugi podobnie, tylko na innym SSD? Czy może są ograniczenia w tym względzie?

Link to post
Share on other sites

GTX 570 ma 480 rdzeni

http://www.nvidia.pl/object/product-geforce-gtx-570-pl.html

 

a Nowy GTX 560 TI 448 cores(sama nazwa wskazuję)

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Zotac_GeForce_GTX_560_Ti_z_448_rdzeniami_CUDA_-_wydajnosc_w_rozsadnej_cenie-37771.html

 

A tu taki fajny zestawik:

http://www.ddr2.pl/Zestaw_OC_PRO_EVGA_SR2_Xeon_5606_27GHz-585.html?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-12&utm_content=585#nclid=5e5f44018c877ae7043e1aebddab6195

 

i w jego cenie :

1.EVGA Classified SR-2 270-WS-W555 E1

2.Intel Xeon E5606 2,7ghz x2 szt

3.Gskill F3-12800CL9T-6GBNQ 2szt

4.Prolimatech Megahalems rev.B x2 szt

 

Edytowane przez Dementor
Link to post
Share on other sites

Hmm. Nie znalazłem za bardzo za bardzo testów i7 2600K vs. 2x Xeon E5606.

Dwa w sumie jakieś konkretne:

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=[Dual+CPU]+Intel+Xeon+E5606+%40+2.13GHz

http://www.solidmuse.com/2011/06/core-i7-2600-vs-dual-socket-xeon-x5690/

 

Wynika z tego, że jedna i7 jest szybsza niż 2 Xeony E5606. Wiec nie wiem czy rozsądny jest zakup a takiego zestawu skoro raz, że drożej to jeszcze wolniej... Jak się mylę to proszę poprawić moje myślenie.

 

Modyfikacje do zestawu:

 

RAM:

http://www.komputronik.pl/product/121662/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Corsair_DDR3_2x_4GB_1600MHz_CL9_Vengeance.html lub http://www.komputronik.pl/product/121650/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Corsair_DDR3_4x_4GB_1600MHz_CL9_Vengeance_Blue.html bo i tak pewnie dokupię tak by mieć 16GB

 

Chciałbym jednak te 32GB osiągnąć, ale jeszcze nie znalazłem dobrej oferty cenowo. Na razie jedne na morele.net i koszt powyżej 2 tysięcy. Płyta ma 4 gniazda na pamięć, więc pułap 32GB ciężko będzie osiągnąć.

 

Płyta główna zostaje ASUSA, bo PCI-E 3.0 jest, więc nawet nowsze generacje kart podepnę. Lecz myślę, że wersja DELUXE, jak dobrze pamiętam, to lepsze wsparcie SLI + coś co jest dla mnie super, a mianowicie dual LAN :) (xboxa sobie podepnę pod jeden i już szybciej będzie mi się ładowały projekty na x, bo teraz leci przez wifi, a drugi kabel na sieć :)).

 

Nie wiem czy nawet nagrywarkę wezmę, bo napędu CD/DVD raczej mało używam, wiec pewnie sobie stary podepnę z jakąś przejściówką ATA-SATA. Swoją drogą mam napęd blue-ray (sam nie wiem po co mi on był), lecz w wersji laptopowej, wiec slim. Jak rozumiem do tej obudowy nie wejdzie? Można go jakoś podłączyć czy coś?

 

Jeszcze mi doradźcie, czy jakieś dodatkowe chłodzenie mam brać pod uwagę, czy standard z BOXów wystarczy?

 

Czyli zestaw wygląda mniej wiecej tak:

1. Asus P8Z68 DELUXE 1x 1 149 zł

2. Intel Core i7 2600K 3,40 GHz BOX 1x 1 369 zł

3. Corsair DDR3 4x 4GB 1600MHz CL9 Vengeance Blue 1x 429 zł

4. Kingston 2.5'' SSD Now V200 64GB (Serial ATA3) Upgrade Bundle Kit 1x 439 zł

5. Corsair Carbide 500R Czarna - bez zasilacza 1x 469 zł

6. Corsair CMPSU-650HXEU - 650W 1x 519 zł

7. GeForce with CUDA GTX 560Ti MSI TWINFROZ OC 2048MB (PCI-E) TWINFROZ OC 2x 1 099 zł = 2 198zł (z tym się okaże jeszcze, bo pewnie na razie poczekam tak czy siak na spadek cen, to może zmienię to na jakiś odpowiednik z serii 6xx)

8. WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III 1x 589 zł (choć może na dwa się zdecyduje...)

razem: 7 161 zł ( 7 750zł gdy dwa dyski WD).

Budżet rozsądny. Jeszcze jakiś tysiąc na dodatkowy monitor trzeba będzie dodać.

Edytowane przez neosatan
Link to post
Share on other sites

@Ivan911 Revo Drive. Szybsze to jest od dysków SSD podpinanych na SATA? A inna sprawa to czy mogę z SRT zrobić tak, by jeden dysk HDD był buforowany przez SSD, a drugi podobnie, tylko na innym SSD? Czy może są ograniczenia w tym względzie?

Revo Drive maja ta przewage nad SSD na S-ATA ze maja wbudowane wiecej kantrolerow na plycie PCB, dysk SSD ma jeden kontroler, a Revo ma np 4, pozwala im to szybciej kapresowac dane co przenosie sie bezposrednio na wydajnosc, rzecz warta uwagi.

 

Idelnym dla Ciebie rozwiazanie wydaje sie byc Revo Drive 240Gb jako dysk systemowy,

a jako dysk z danymi np 2 TB WD Black, sparowac jako SRT z dyskiem SSD 64GB.

Oczywiscie mowie o Z68.

Da Ci to superszybki dysk systemowy, I ogromny przyrost predkosci przy dostepie do najczesciej uzywanych danych na dysku talerzowym.

Stosunkowe niedrogie rozwiazanie, jak za wydajnosc ktora sie dostaje.

Link to post
Share on other sites

Revo Drive to koszt 1700 zł... Rzecz warta uwagi, choć stosunkowo droga jak na 240GB. choć 540MB/s odczyt... Kuszące...

 

Powiedzcie jeszcze co z tym chłodzeniem, czy będzie trzeba coś dokupywać, czy to co jest w standardzie wystarczy?

 

Oraz jak wygląda sytuacja z SLI pod dwa monitory, czy jest jakaś różnica, czy może wszystko jedno czy po jedną kartę czy pod dwie podłączać? Bo jeżeli nie ma spadków wydajności dużych to kupię jedną dużą kartę zamiast dwóch mniejszych.

Link to post
Share on other sites

Chciałbym jednak te 32GB osiągnąć, ale jeszcze nie znalazłem dobrej oferty cenowo. Na razie jedne na morele.net i koszt powyżej 2 tysięcy. Płyta ma 4 gniazda na pamięć, więc pułap 32GB ciężko będzie osiągnąć.

 

 

Jeszcze mi doradźcie, czy jakieś dodatkowe chłodzenie mam brać pod uwagę, czy standard z BOXów wystarczy? Czyli zestaw wygląda mniej wiecej tak: 1. Asus P8Z68 DELUXE 1x 1 149 zł 2. Intel Core i7 2600K 3,40 GHz BOX 1x 1 369 zł 3. Corsair DDR3 4x 4GB 1600MHz CL9 Vengeance Blue 1x 429 zł 4. Kingston 2.5'' SSD Now V200 64GB (Serial ATA3) Upgrade Bundle Kit 1x 439 zł 5. Corsair Carbide 500R Czarna - bez zasilacza 1x 469 zł 6. Corsair CMPSU-650HXEU - 650W 1x 519 zł 7. GeForce with CUDA GTX 560Ti MSI TWINFROZ OC 2048MB (PCI-E) TWINFROZ OC 2x 1 099 zł = 2 198zł (z tym się okaże jeszcze, bo pewnie na razie poczekam tak czy siak na spadek cen, to może zmienię to na jakiś odpowiednik z serii 6xx) 8. WD Caviar Black 1TB WD1002FAEX 64MB cache SATA III 1x 589 zł (choć może na dwa się zdecyduje...) razem: 7 161 zł ( 7 750zł gdy dwa dyski WD). Budżet rozsądny. Jeszcze jakiś tysiąc na dodatkowy monitor trzeba będzie dodać.

 

32GB maja dla Ciebie zastosowanie, jezeli pujdziesz w X79, i uzyjesz RAM Cash/RAm Drive, na Z68 16GB wystarczy.

 

 

Zestaw w porzadku, SSD bym wziol Crucial M4, jako SRT,

I do tego Revo Drive.

 

Chlodzenie zdecydowanie http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835181017

 

No i oczywiscie zakupy w marcu.

 

 

Ew cos tanszego na poczatek, zamiast Revo Drive

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820233211

 

Edytowane przez Ivan911
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...