Skocz do zawartości

Oszustwo w opiniach (ocenach) na komputroniku


Recommended Posts

Jakiś czas temu zauważyłem, że na w większości ofert w sklepie jest zawyżona średnia ocen kupujących.

 

Oto przykład: http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _200S.html

 

Produkt ma dwie opinie i tym samym sumę ocen 18 pkt (10 i :). Nawet polonista (nie wspominając o matematyku) wie że średnia arytmetyczna z dwóch ocen 10 i 8 równa jest 9, jednak mechanizm komputronika tworzy nową matematykę i jemu wychodzi 9,08. Niby jest to znikoma różnica ale to tylko oparte jest na dwóch ocenach. A teraz wystarczy się domyśleć jak kupujący oszukiwany jest na średniej ocenie produktu jak opinii jest 100 lub 500? Wyjdzie wtedy na to, że przy średniej ocen 8 wyjdzie nagle "nowa" średnia 9 ?! Wiadomo, na dwóch ocenach człowiek jest w stanie zauważyć niezgodność ale jak jest ich dużo więcej to już mało komu chciałoby się liczyć średnią ręcznie a jak spojrzy na średnią ocen obliczoną przez mechanizm sklepu to jest dosłownie oszukiwany!

 

Mógłby to ktoś wyjaśnic?

Link to post
Share on other sites

Od zawsze tak było na komputronie. A btw, można oddać głos bez opinii? Może kiedyś tak było i stąd taka średnia.

Właśnie nie ma możliwości oddania głosu bez opinii, poza tym jest na stronie wyraźnie napisane 9.08 (z 2 opinii). Według mnie to dziwne jakieś.
Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu zauważyłem, że na w większości ofert w sklepie jest zawyżona średnia ocen kupujących.

Wiadomo, na dwóch ocenach człowiek jest w stanie zauważyć niezgodność ale jak jest ich dużo więcej to już mało komu chciałoby się liczyć średnią ręcznie a jak spojrzy na średnią ocen obliczoną przez mechanizm sklepu to jest dosłownie oszukiwany!

No nie przesadzajmy :P To już wygląda jak polowanie na czarownice.

Przez te 0,08 punkta w skali 10 czujesz się oszukiwany? :bicz:

Faktycznie podejmiesz decyzje czy coś kupić lub nie na podstawie jednej dziesiątej punkta?

 

Aż z ciekawości dowiem się dlaczego tak jest, ale podejrzewam że jest na to logiczne wyjaśnienie.

Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu zauważyłem, że na w większości ofert w sklepie jest zawyżona średnia ocen kupujących.

Wiadomo, na dwóch ocenach człowiek jest w stanie zauważyć niezgodność ale jak jest ich dużo więcej to już mało komu chciałoby się liczyć średnią ręcznie a jak spojrzy na średnią ocen obliczoną przez mechanizm sklepu to jest dosłownie oszukiwany!

No nie przesadzajmy :P To już wygląda jak polowanie na czarownice.

Przez te 0,08 punkta w skali 10 czujesz się oszukiwany? :bicz:

Faktycznie podejmiesz decyzje czy coś kupić lub nie na podstawie jednej dziesiątej punkta?

 

Aż z ciekawości dowiem się dlaczego tak jest, ale podejrzewam że jest na to logiczne wyjaśnienie.

Nie no przez te 0,08 nie czuje się oszukany ale tak jak pisałem jak jest juz ze 100 opinii to może być nieco bardziej zawyżone :bicz:

Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Po pierwsze opinie w komputronik.pl nie są wszystkimi opiniami jakie użytkownicy wystawiają. Jest jeszcze coś takiego jak moderowanie komentarzy przez administratora (czyli nie dodawanie opinni negatywnych a tylko samych pozytywnych). Rzecz prosta nie :D

Jest to oczywiście naginanie prawdy o producie i oszukiwanie klientów. Nikt nie wie czy rzeczywiście opinia pozytywna o produkcie jest napisana przez moderatora czy przez kupującego. Raczej to pierwsze w 90% przypadków...

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Nie wiem, czego może to być przyczyną, aczkolwiek policzyłem średnią z 40 opinii wynik to 9,225 w zaokrągleniu do setek 9,23 natomiast na komputronie jest 9,72 | Przy 84 opiniach średnia wynosi w zaokrągleniu 9,29 a na komputronie jest 9,79. Tak więc przy 40 opiniach mamy błąd rzędu 4,9%, a przy 84 błąd rzędu 5%. Nie chciałbym nic sugerować ani oskarżać, ale wydaje się to faktycznie dziwne. Możliwe, że zawyżają ocenę o te 5%, ale po co mieliby to robić... Osobiście mi to nie przeszkadza, nie sugeruję się oceną tylko opinią :)

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Aż z ciekawości dowiem się dlaczego tak jest, ale podejrzewam że jest na to logiczne wyjaśnienie.

Chodzi tu o zasadę. Przy dwóch ocenach człowiek to wyłapie a przy 37 czy 49 to już nie, chyba że ręcznie policzy. A komu się chce liczyć?

 

Mam nadzieję że Pan da odpowiedź co i jak w poniedziałek 03.01.2011

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Nie rozumiem was. Wszyscy uwzięli się na komputroniku tylko dlatego, że jest tam o kilkadziesiąt zł drożej. Nie musicie tam kupować. Cieszcie się, że w ogóle można dodawać opinie, np. na esc.pl nie można. Nie jestem super obrońcą komputronika ale przestańcie szukać dziury w całym. Mówie tak chyba dlatego że mam tam 10 % zniżki ;). Nie no ale na serio przesadzacie. Przynajmniej mają BARDZO duży wybór. Poza tym każdy chce zarobić a szczególnie zaufana firma, która wie, że ludzie będą u nich dużo kupować.

Link to post
Share on other sites

Przynajmniej mają BARDZO duży wybór.

Chciałeś chyba napisać MIELI bardzo duży wybór. Kiedyś faktycznie tak było.

 

Obecnie to jest mizeria - mało nowości i ceny nie najwyższych lotów

 

przykładowa oferta (typy dostępne w którymkolwiek magazynie) kart graficznych:

 

KT - esc.pl

5770 (13) - esc.pl (11)

5870 (7) - esc.pl (10)

6850 (3) - esc.pl (10)

6870 (7) - esc.pl (10)

6970 (2) - esc.pl (5)

GTX460 (15) - esc.pl (24)

GTX560 Ti (4) - esc.pl (;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...