Skocz do zawartości

Nietypowy zestaw z WC


Recommended Posts

Witam. Mam dla was ekspertów dość nietypowe zadanie. Chciałbym złożyć komputer i zainstalować w nim chłodzenie wodne (wreszcie będzie cisza i spokój). W skład zestawu będą wchodziły 2 x Radeon 6950 (standardowe) w CF i intel 2500K. Chciałbym schłodzić właśnie te komponenty. Pozostałe elementy "skrzynki" pozostawiam wam. Nie muszą być to koniecznie najdroższe dostępne podzespoły. Proszę też podać orientacyjną cenę takiego zestawu. Liczę na waszą wiedzę. Sprzęt głównie do gier.

Link to post
Share on other sites

Pisałem że w skład "będą" wchodziły 2 Radeony. Fizycznie ich nie posiadam. Dlatego też pisałem obyście zaproponowali mi pozostałe podzespoły. Z tego co się orientuje to bloki full cover są przeznaczone głownie albo tylko dla kart referencyjnych. Chodzi o to że płytka PCB nie była bardzo przerobiona bo bloki są uniwersalne i nie będą przecież produkować tych bloków dla każdego producenta z osobna.

Link to post
Share on other sites

Referencyjny będzie zawsze najtańszy ?

z reguły jest

 

I które firmy mają karty referencyjne ?

wszystkie, zwykle poza referencyjnymi mają też niereferencyjne, czyli te z własnym chłodzeniem i/lub przerobionym PCB

i nie ma to znaczenia, której firmy kartę kupisz technicznie to to samo, tylko z inną naklejką

Link to post
Share on other sites

A mógłby ktoś podać jakiś schemat jak taki układ chłodzić ? W większość układów multiGPU, które widziałem, połączenie jest takie: GPU - GPU - CPU i dopiero chłodnica. Czy taki połączenie jest wydajne ? Możnaby połączyć to w ten sposób: GPU - chłodnica (mała) - GPU - chłodnica (mała) - CPU - chłodnica (większa). Pewnie łaczy sie to z większymi kosztami, ale czy takie ułożenie nie jest dużo bardziej wydajne ? I czy opłacalne ?

Link to post
Share on other sites

Obudowa np. nowy Xigmatek: http://www.cooling.pl/xigmatek-elysium-big-tower-black,produkt,553331.html

Chlodnice: Phobya, Hardware Labs, Feser, EKWB

Bloki: Proc np. EK SupremeHF, grafiki EKWB

Pompa: DDC 1T/MCP350 + top z gwintami 1/4' np. od BP

Waz: np. Tygon 11,2/15,9 ze zlaczkami np. EK 12/16 (skrecane zlaczki, chociaz moga byc i choinkowe, kto co lubi)

 

Co do ulozenia, to juz kwestia subiektywna, jak Ci sie podoba ;)

Link to post
Share on other sites

A jaką obudowę polecacie

GreQonE podał świetną obudowę do wodowania, w której mnóstwo miejsca :)

 

i jakiej firmy elementy chłodzenia. Jaką pompkę tu zastosować i jaką chłodnice ? I jak to wszystko ułożyć w obudowie. Jakiej grubości przewody polecacie ?

Z bloków wodnych prym wiedzie EK Water Blocks i Swiftech, z chłodnic Phobya i Swiftech, z pompek bardzo dobre są EK Water Blocks i Swiftech :) Węże to z kolei domena Tygona, Masterkleer oraz Black Water a najlepsze złączki to Feser i BitsPower oraz EK Water Blocks :)

 

P.S. Tutaj masz przykładowe schematy połączeń :)

Link to post
Share on other sites

Owszem chłodzenie wodne potrafi wciągnąć :) Kiedyś ktoś (chyba nawet "Malik") podał fajne porównanie a mianowicie, że chłodzenie wodne to takie zaawansowane klocki lego, od których trudno się oderwać :) A co do bloków wodnych to dla GPU nie ma znaczenia czy będzie full-cover czy jakiś blok uniwersalny. To dla sekcji zasilania i kości pamięci ważne jest żeby były dobrze schłodzone i dlatego to z myślą o tych elementach dobiera się full-covery :)

Link to post
Share on other sites

W moim przypadku blok GPU (EK Supreme HF) utrzymuje rdzen w R5870 Lightning (@980) chlodniejszym niz w full cover EK na referencyjnym 5870 (@900). Poza tym nie tak dawno EK zrobilo bloki GPU-only, ktore da sie pieknie laczyc mostkiem i nie trzeba kombinowac z ciasnymi lukami / 90* / itp.

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?275850-EK-readies-EK-VGA-Supreme-HF-Bridge-edition

 

Przez moj komputer przewinelo sie 4 bloki full cover za ok 1600zl. Nie prezentuja soba NIC poza wygladem, bo sekcje zasilania mozna schlodzic (lepiej) radiatorkiem za pare zl. Zakladam, ze przeplyw powietrza w budzie zrobiony z glowa.

 

A poza tym: co nietypowego jest w tym zestawie?

Link to post
Share on other sites

Nietypowy z tego względu, że fizycznie jeszcze nie istnieje :) A moglibyście podać pozostałe podzespoły prócz kart i procesora ? Np jaki zasilacz ? (chodzi także o cisze). Jaka płytka do tego, ram to sprawa drugorzędna (chyba). I jeszcze pytanko. Podnietek. Widzę, że w tym artykule, który podałeś, karty nie mają chłodzonej sekcji zasilania i pamięci, tylko procesor. Czy jest to wykonalne ? Czy 6950 mógłby tak funkcjonować ? Kart na pewno nie będę podkręcał.

Link to post
Share on other sites

Oj, miałem ostatnio takie zwykłe radiatorki na sekcji zasilania karty z serii GTX560 Ti i powiem szczerze, że po 10-15 minutach Crysisa 2 wręcz parzyły więc śmiem wątpić w ich wydajność ;) Oczywiście jak ktoś ma jeden spory radiator na VRM to będzie lepiej ale wiem, że nie ma sensu stosować malutkich radiatorków na sekcji zasilania wydajnych kart graficznych :)

Link to post
Share on other sites

Podnietek ma chyba inne zdanie na ten temat :) t.luk a jaki zasilacz polecasz do takiego zestawu ?

 

Hmm a jeszcze na taki szatański pomysł wpadłem. Co robicie z firmowym chłodzeniem karty po założeniu bloku ? Może da się je tak przerobić, aby ono zostało, a na GPU założyć taki mały bloczek chłodzący sam procesor karty :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...