Skocz do zawartości

Dell 2209WA czy U2412M


Recommended Posts

Witam,

 

Mam okazyjnie wybór pomiędzy tymi dwoma ips'ami

Który z nich jest lepszy?

Zastosowanie gry, filmy, ogólnie multimedia.

 

Zaznaczam że posiadam już jednego 2209WA i jest naprawdę ok.

Czy ten nowszy i większy będzie lepszym wyborem.

Pakować się w 24'?

 

Pozdrawiam,

ChiCkenQ

Link to post
Share on other sites

Przekłamań i rozciągnięć nie będzie. Interpolacja działa na nim całkiem nieźle. Czcionki oczywiście będą delikatnie rozmyte ale ich kształt będzie jednaki. De facto oczy powinny się szybko przyzwyczaić po przełączeniu na 1680x1050.

Pytanie pozostaje: po co? TFT lubi pracować w natywnej rozdzielczości.

Link to post
Share on other sites

Obraz po interpolacji jest koszmarny, chyba że np. z FHD zjedziesz do 960x540 :P Wtedy piksele większe, ale reszta ok ;)

 

Nie ma tej żylety jaka zawsze jest na LCD, obraz wydaje się rozmazany, nieostry no i przekłamania się mogą pojawiać :P

Link to post
Share on other sites

Obraz po interpolacji jest koszmarny, chyba że np. z FHD zjedziesz do 960x540 :P Wtedy piksele większe, ale reszta ok ;) Nie ma tej żylety jaka zawsze jest na LCD, obraz wydaje się rozmazany, nieostry no i przekłamania się mogą pojawiać :P

Taaaaak jest. I wygląda conajmniej tak:

 

http://lh3.ggpht.com/_dlkAw43cLC0/SRxMo7jzcLI/AAAAAAAAAlU/l_Z3dgQadYs/incredible-optical-illusions-coffee-beans.jpg

Link to post
Share on other sites

Trochę monitorów na różnych matrycach mi się przez ręce przewinęło i dobrze wiem jak wygląda przeskalowywanie - cały urok LCD związany z ostrym obrazem się traci ;)

 

Ale jak zwykle dorzuć swoje trzy grosze, bo przecież wiesz lepiej, a ja wiem gó**o :]

Link to post
Share on other sites

http://mainhg.demotywatory.pl/uploads/201011/1288887776_by_Aelreda.jpg

 

Jak Ci nie przeszkadza interpolacja to sobie pracuj w nie natywnej rozdzielczości, ale nie pozwolę, byś wmawiał to innym - to podpada pod regulamin forum nawet :]

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Czy obsługują 1920x1200... ?? Ja gram w "prehistorycznym" 1024x768 i praktycznie wszystkie obsługują. Takich co to tylko w 16:9 wyświetlają to naliczyłbym kilka tytułów. Myślę, ze palców u jednej ręki by starczyło.

 

Co do skalowania. Sam posiadam DELL'a U2410 - 24" z 1920x1200. oczywiście skalowanie mniej lub bardziej pogarsza jakość obrazu na każdym LCD. Najbardziej to widać w Windowsie i programach. W grach jest to mniej zauważalne. jeśli w grze zamiast 1920x1200 ustawisz 1680x1050 to obraz powinien tylko minimalnie stracić na jakości. Nadal będzie dosc ostry. Przynajmniej tak jest u mnie.

 

Z testowanych w grach. Skala szkolna 1-6

 

- 1920x1200, 1920x1080, 1600x1200 - idealnie, celująco, bez skalowania.

- 1680x1050, 1280x1024, 1440x900 - bardzo dobrze

- 1024x768, 1280x800, 1366x768 - dobrze, zadowala mnie

- 800x600 - średnio, dostatecznie - trochę już mi się mniej podobało. jak by trzeb było to by się grało...

 

Jest to oczywiście czysty subiektywizm. Generalnie mój brat na 24" z 1920x1200 gra w Skyrima w 800x600 i wygląda w miarę. Jak testowałem rozdziałkę w jakiej gram na CRT czyli 1024x768 oraz bardziej panoramiczną 1280x800 i mógł bym tak grać, tylko, ze LCD jest LCD anie kineskopem to nie gram na tym. Ale mi by starczyło. Po włączeniu 1680x1050 grze nie widziałem jakiejś dużej utraty jakości obrazu. Obraz lekko mniej ostry ale nadal bardzo łady.

 

jak bym porównał do innych LCD to ten mój lepiej skaluje. Na 19" z 1280x1024 po ustawieniu 1024x768 czyli oczko mniej uzyskuje taką jakosc obrazu jak na tym 24" 1920x1200 po ustawieniu także 1024x768. Czyli nie ma takiej rozdziałki aby miała jakość/ostrość jak 1680x1050 na 24" z 1920x1200.

 

Oczywiście w natywnej na każdym LCD obraz wygląda najlepiej.

 

W Windows tego nie testowałem. raz miałem 1024x768 włączone jak robiłem reinstalacje systemu to wyglądało jak na innych LCD po przeskalowaniu, czyli mocno średnio.

 

oczywiście to wszystko to są moje subiektywne odczucia.

Edytowane przez krolik_beny
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

czy rozdzielczość FHD jest bardziej wymagająca pod względem wyświetlania obrazu i bardziej sprzętożerna niż 1920x1200?

 

posiadam i5k, 560ti, 4gb postawione na asusie p67 pro, czy uciągnie to współczesne gry, właśnie w tej natywnej jaką posiada u2412m

 

radzi to sobie w 1680x1050 nieźle, ale jak to będzie o oczko wyżej?

Edytowane przez ChiCkenQ
Link to post
Share on other sites

czy rozdzielczość FHD jest bardziej wymagająca pod względem wyświetlania obrazu i bardziej sprzętożerna niż 1920x1200?

nie, jeśli już to przeciwnie, bo FullHD to mniej pikseli, niemniej dla grafy to różnica całkiem pomijalna

 

posiadam i5k, 560ti, 4gb postawione na asusie p67 pro, czy uciągnie to współczesne gry, właśnie w tej natywnej jaką posiada u2412m

z palcem w nosie

 

radzi to sobie w 1680x1050 nieźle, ale jak to będzie o oczko wyżej?

jakieś 2-3fps mniej

Link to post
Share on other sites

http://www.tftcentral.co.uk/images/dell_u2412m/interpolation.jpg

 

"The screen is designed to run at its native resolution of 1920 x 1200 and at a 60Hz recommended refresh rate. However, if you want you are able to run the screen outside of this resolution. We tested the screen at a lower 1680 x 1050 resolution to see how the screen handles the interpolation of the resolution. At native resolution the text was sharp as you can see from the top photograph. When you switch to a lower resolution the text is more blurry, but not quite as severe as some other screens we have tested. There is some overlapping of the text across sub-pixels as you can see in the photo which results in this blurring. Native resolution is recommended where possible."

 

czy również uważacie że skalowanie w tym wypadku jest ok? przykładowo w grach będzie to wyglądało mizernie?

bardzo zachwalają, ale czy nie przesadzają?

co o tym sądzicie?

Edytowane przez ChiCkenQ
Link to post
Share on other sites

wynik faktycznie dobry, ale ruchomy obraz będzie wyglądał jakby coś było nie tak z AA, tzn za dużo

 

jak chcesz grać w WSXGA+ to kup 2209wa jak w WUXGA to U2412M tyle na ten temat, zabawa w skalowanie, jak dobre by nie było, to imo słaby pomysł

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...