Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Jak sprawdzić czy w moim lapku da rade zainstalować dysk SSD zamiast HDD?

 

Posiadam Asua A7SN, który ma już swoje lata i niestety nie wiem jakie parametry musi spełniać by dało się SSD tam włożyć.

 

Co muszę wiedzieć, żeby móc to sprawdzić?

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za odpowiedz. To teraz pytanie w drugą stronę, które dyski SSD będą kompatybilne?

 

Rozumiem, że tylko 2,5 cala, ale przeglądając ich ofertę znalazłem różne typy złącza SATA. Jak to jest z kompatybilnością itp?

 

Widziałem SATA, SATA II, SATA III oraz jakieś SATA 3 gb/s.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz dziękuje za szybką odpowiedz.

 

Nie chce poddawać w wątpliwość informacji, że mam SATA 2, ale czy jesteś tego pewien?

 

Odpaliłem program do sprawdzania dysków HD tune 2.5 i on mi pokazuje ze mam SATA 1, chyba.

 

Nie chce tutaj udawać głupio mądrego, ale jednak SSD kosztuje kilka stówek i głupio byłoby je wydać w błoto.

Link to post
Share on other sites

Proszę, oto co mi zwraca HD Tune"

 

HD Tune: ST9250827AS Information

Firmware version : 3.AAA
Serial number : 5RG0YH54
Capacity : 232.9 GB (~250.1 GB)
Buffer size : 8192 KB
Standard : ATA/ATAPI-0 - SATA I
Supported mode : UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)
Current mode : UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133)

S.M.A.R.T : yes
48-bit Address : yes
Read Look-Ahead : yes
Write Cache : yes
Host Protected Area : yes
Device Configuration Overlay : yes
Automatic Acoustic Management: no
Power Management : yes
Advanced Power Management : yes
Power-up in Standby : no
Security Mode : yes
Firmware Upgradable : yes

Partition : 1
Drive letter :
Label :
Capacity : 100 MB
Usage : 0.00%
Type : NTFS
Bootable : Yes

Partition : 2
Drive letter : C:\
Label :
Capacity : 102400 MB
Usage : 83.47%
Type : NTFS
Bootable : No

Partition : 3
Drive letter : D:\
Label :
Capacity : 102400 MB
Usage : 14.67%
Type : NTFS
Bootable : No

Partition : 4
Drive letter :
Label :
Capacity : 94 MB
Usage : 0.00%
Type : unknown (83h)
Bootable : No

Partition : 5
Drive letter :
Label :
Capacity : 2863 MB
Usage : 0.00%
Type : unknown (83h)
Bootable : No

Partition : 6
Drive letter :
Label :
Capacity : 14307 MB
Usage : 0.00%
Type : unknown (83h)
Bootable : No

Partition : 7
Drive letter :
Label :
Capacity : 16306 MB
Usage : 0.00%
Type : unknown (83h)
Bootable : No
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie ma co patrzyć na prędkość odczytu tylko na pojemność\cena.

Lapek i tak nie ma sata3 więc będzie ograniczał szybkie dyski.Nie warto też dopłacać do dysku,który niby ma dłuższą żywotność bo lapek i tak jest stary a ceny dysków spadają i rośnie ich pojemność (kupisz dysk co pochodzi 10lat,a lapek pochodzi może jeszcze góra 3 lata) Jeżeli zechcesz sprzedać laptopa to liczy się że ma SSD,a już jaki to dysk to potencjalny nabywca zwróci uwagę tylko na pojemność.

Wczoraj wymieniłem w lapku zwykły HDD na jeden z najtańszych SSD intel 320series Solid State Drive sata2 80Gb i chodzi aż miło bez żadnych kombinacji-wkładasz instalujesz winde i śmiga.

Ps.ostatnio jak wymieniałem dysk w stacjonarce to kupiłem bardzo drogi kingston HyperX 240Gb i na początku nie było wesoło bo zawieszał się system,waliło blue screenami,dopiero po update firmweru i odpowiednich ustawieniach w biosie zaczęło działać jak trzeba.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Trochę odkopie swój stary temat i zmienie jego treść, ale po co tworzyć nie potrzebne kolejne tematy ;)

 

Biorąc pod uwage, że jednak mam tylko sata 2, to stwierdziłem, że nie warto inwestować w SSD i zamiast tego jednak wezwe sobie zwykły HDD.

 

I teraz pytanie, czy taki dysk będzie dobry i pasował mi do lapka? http://www.morele.net/dysk-twardy-western-digital-wd2500bekt-176932/

 

Z góry dziękuje za opowiedz.

Link to post
Share on other sites

Co do warto nie warto. Przyspieszenie i tak odczujesz po przejsciu na ssd. Przenoszene sterty malych plikow bedzie nieporownywalnie szybsze,tak samo przy wiekszych plikach. Problem raczj lezy w kwestii oplacalnosci takiego zakuou

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...