Skocz do zawartości

Jaki zasilacz samochodowy do Laptopa?


Recommended Posts

Witam. Mój wuja ma laptopa (jakiś z Angli, mało znany) i potrzebuje zasilacz samochodowy który bedzie pasował do osobówki i ciężarówki

(12v i 24v). Do tej pory podłącza orginalną ładowarkę do przetworncy.

Znalazłem jeden model który spełni ten warunek i nie wiem czy jest dobry i bezpieczny.

http://www.allegro.pl/item724104587_tra ... ml#gallery

Proszę was o radę i ewentualnie inne propozycje.

Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz może być za słaby. Większość notebooków zasilana jest napięciem 19-20 V i pobiera prąd 3-4 A. Jak sobie to wymnożysz to wychodzi od ok 60-80W. Tyle mniej więcej powinien dawać zasilacz, żeby spokojnie pracować.

Zerknij na spód notebooka. Na większości modeli producent podaje napięcie i prąd zasilania.

Mój Dell jest zasilany z 20V i pobiera 3,5A, to daje 70W

Toshiba Satelite L40 19V i 3,42A, to prawie 70W

Acer Aspire 5315 19V 3,4A, też prawie 70W.

Takie notebooki akurat miałem pod ręką żeby sprawdzić. Jak widzisz wszystkie biorą dużo więcej niż 40W, a to proste modele, bez wodotrysków.

Szukaj czegoś mocniejszego, bo ten 40 będzie się nadawał tylko do ładowania baterii, do używania już zabraknie mu prądu.

Link to post
Share on other sites

Tak, laptop będzie działał, ponieważ prąd pobierany przez niego podczas ładowania jest znacznie mniejszy niż podczas używania.

Proponuję jeszcze, żebyś ściągnął sobie prosty programik MobileMeter, to fajne narzędzie pokazuje kilka podstawowych parametrów notebooka:

-częstotliwość pracy procka

-temperaturę procka

-temperaturę dysku

-pobór mocy w watach

To ostatnie powinno Ci się przydać szczególnie, będziesz widział jakie jest zapotrzebowanie laptopa na moc dla różnych czynności.

Jak napisałem wcześniej, mój Dell potrzebuje ok. 70W, ale na codzień zużywa sporo mniej mocy. Przy pracy z przeglądarką, z włączoną kartą WiFi i maksymalnie rozjaśnioną matrycą, zużywa średnio 25-30W. Tyle tylko, że ja wywaliłem z kompa dysk twardy i w jego miejsce wsadziłem kartę CF, dzięki temu zaoszczędziłem ponad 5W. Dużo pracuję na baterii i maksymalny czas pracy jest dla mnie dość istotny.

Jeżeli będziesz używał swojego kompa do prostych rzeczy, to ten zasilacz 40W może starczyć, ale np. już włączenie mocno skompresowanego filmu spowoduje, że proc pójdzie na prawie 100%, karta grafiki też swoje pociągnie, dodatkowo dysk będzie mielił non stop, przypuszczam, że wtedy laptop będzie pobierał więcej niż 40W i zasilacz nie będzie w stanie dostarczyć mocy, przez co będzie kroiło z baterii.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...