Skocz do zawartości

Pytania nt. Ramów po co tyle GB, jakie prędkości


Recommended Posts

Witam, zastanawia mnie parę wątków na temat ramów. Na dzień dzisiejszy 4GB ramu z 1600mhz taktowaniem wystarcza. Ale po co kupować 8 czy 16GB skoro te 4 wystarczą. Jaka różnica będzie na ramach wolniejszych, a na szybszych np. 1333mhz a 1600mhz? Wiadome jest, że jeśli więcej ramu, to i więcej programów będziemy mogli otworzyć, ale czy to koniec? Te pytania nie dają mi spokoju i muszę się was zapytać ;) pozdrawiam

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

LOL, Jamnik - mozesz rozwinac swoja mysl ?

Bichits: gry beda chodzic tak samo szybko na 4, jak i 8 GB RAMu. To, ze gra (jak i system) spozytkuje wiecej od 4 GB to zadne novum, ale zadnej korzysci dla predkosci czy responsywnosci gry z tego nie ma. Nie ma znaczenia ilosc RAMu dla otwieranych programow, bo Windows korzysta ze swapa, wiec jedyna roznica bedzie jedynie mielenie dyskiem kosztem spadku wydajnosci w programach, ktore z tego swapa korzystaja - a wiec graficzne dla przykladu, gdzie duzo buforow przeznacza sie na scratch, undo, czy po prostu same bitmapy Przy czym sam sobie nie przecze, bo nie znam osob, ktore jednoczesnie otwieraja kilka gier tylko po to, by sie miedzy nimi przelaczac.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wracając do pytań o pamięci. Otóż duże ilości ramów zjadane są przez programy do renderingu 3d i inne profesjonalne zastosowania. Przykładowo u mnie na uczelni jest taki pececik z 16 GB pamięci i sam zapytałem gości od TI po co tyle - okazuje się, że dla jakiś tam obliczeń w AutoCAD'zie jest to ilość, która pozwala na płynną pracę. Dlatego mogę stwierdzić, że spora ilość ramu w domowych zastosowaniach nic nie da. Mnie cały ram (4 GB) udało się zapełnić wyłącznie benchmarkiem.

Jeśli zaś chodzi o prędkości to tu się sprawa komplikuje, bo sporo zależy też od kontrolera pamięci (może po prostu ograniczać te szybsze). Pomijając ten fakt, różnica między 1333 MHz a 1600 MHz w większości gier to 1 - 3 kl/s. Dla overclockerów wyciskających z hardware'u wszystkie soki i liczących każdy punkcik w różnych benchach taktowanie modułów ma niebagatelny wpływ na wyniki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie większe taktowanie jest lepsze niż mniejsze timingi. Ale najpierw poczytaj o swoim procesorze jaki ma zintegrowany kontroler pamięci, bo może się okazać, że bez podkręcenia kontrolera nie będzie żadnej różnicy między 1333 Mhz, a 1600 MHz. Dlatego jeśli nie robisz oc, to polecam brać takie, na jakie wskazuje kontroler pamięci.

Przykładowo Phenom II ma zintegrowany kontroler pamięci 1333 MHz. Kupiłem sobie pamięci 1600 MHz, ale podkręciłem mostek północny (czyli część chipsetu, która odpowiada za kontroler) i odczuwam sporą różnicę.

Link to post
Share on other sites

http://ark.intel.com/products/52210/Intel-Core-i5-2500K-Processor-(6M-Cache-3_30-GHz)

Jeśli to o tej sztuce mówisz to tam jest kontroler 1333 MHz. Wniosek prosty: bierz wolniejsze i może tańsze pamięci, a zaoszczędzoną kasę dołóż do np lepszej kart graficznej. Lepsza karta graficzna to zauważalna na oko poprawa wydajności, obojętnie w grach czy programach, które wykorzystują 3D.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli ceny bardzo podobne, to możesz wziąć szybsze pamięci i będziesz miał 2 zalety takiego wyboru:

1. Jak kiedyś będziesz odsprzedawał ram, to na pewno drożej pójdą te szybsze pamięci.

2. Jak pewnego razu stwierdzisz, że jednak będziesz podkręcał kontroler pamięci to szybsze pamięci będą lepsze. A podkręcanie kontrolera pamięci to nic strasznego, prawie identyczna czynność jak oc cpu, więc sam zobaczysz jak miło się to robi.

Ale musisz poczytać, bo można się pogubić w tych wszystkich opcjach.

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites

Wracając do pytań o pamięci. Otóż duże ilości ramów zjadane są przez programy do renderingu 3d i inne profesjonalne zastosowania. Przykładowo u mnie na uczelni jest taki pececik z 16 GB pamięci i sam zapytałem gości od TI po co tyle - okazuje się, że dla jakiś tam obliczeń w AutoCAD'zie jest to ilość, która pozwala na płynną pracę.

Coś w tym jest bo brat ostatnio kupował PC do AutoCad'a (lub ArchiCad'a ?) i kupił 16GB RAM. Mówi, że rendering dużo pożera. Przy okazji go poproszę by sprawdził ile potrafi zabrać CAD.

 

Jeśli to o tej sztuce mówisz to tam jest kontroler 1333 MHz. Wniosek prosty: bierz wolniejsze i może tańsze pamięci,

Czyli jak to jest? Przy i5 2500k jeżeli robiłem OC tylko taktowania CPU, nie ruszałem kontrolera pamięci, jest sens by ustawić pamięci na 1600MHz? BIOS automatycznie ustawiał mi na 1333MHz ale, że zapłaciłem za 1600MHz to ustawiłem na sztywno. Ogólnie miałem pewne problemy z tymi pamięciami bo nie przechodziły MemTesta i długiego Prime testu Blend (dużo obciąża pamięci). To może być kwestia tego?

 

Jeżeli tak to czy zabawa kontrolerem pamięci jest w BIOS'ie w opcjach CPU czy pamięci?

Link to post
Share on other sites

Nie będę kręcił, po prostu nie widzę sensu podkręcania pamięci ;P

 

Hm, a czy warto spojrzeć na napięcia?

Czy pamięci z 1,35v będą zauważalnie chłodniejsze niż te z 1,5v?

 

I od razu się też spytam, czy warto w wyborze pamięci kierować się listą kompatybilnych z płytą główną? Czy przy niepodkręcaniu pamięci to ma znaczenie?

Edytowane przez mikelangelo
Link to post
Share on other sites

Przy i5 2500k jeżeli robiłem OC tylko taktowania CPU, nie ruszałem kontrolera pamięci, jest sens by ustawić pamięci na 1600MHz?

Kontroler pamięci to nie to samo co taktowanie ram'u. U Intela toto siedzi gdzieś w uncore procesora, ale jak się to podkręca i jakie daje efekty to ja nie wiem. Ostatnio od Intela kręciłem coś na LGA775, teraz mogło się to zmienić. U AMD to proste: zwiększasz taktowanie magistrali (HT), mnożnik NB i wsio.

BIOS automatycznie ustawiał mi na 1333MHz ale, że zapłaciłem za 1600MHz to ustawiłem na sztywno. Ogólnie miałem pewne problemy z tymi pamięciami bo nie przechodziły MemTesta i długiego Prime testu Blend (dużo obciąża pamięci). To może być kwestia tego?

Pewnie bios wczytał ostatni zgodny profil JEDEC i ustawił domyślne taktowanie, opóźnienia i napięcie. Część pamięci ma jeszcze profil XMP (czyli jakby rozszerzenie JEDEC), część pamięci taktowanych powyżej 1333 MHz nie ma tej opcji i trzeba wszystko ręcznie przestawić w biosie, tj taktowanie, opóźnienia, napięcie - może go nie dostosowałeś i niedovoltowanie ram'u mogło powodować problemy. Mnie się raz zdarzyło, że trzeba było jeszcze CommandRate ręcznie przestawić %-) Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz: otóż jak podkręcasz proc poprzez magistralę (HT lub BCLK) to taktowanie ram'u też idzie w górę, nie wiem jak to jest na i3, i5, i7 ale u AMD tak było zawsze. Też radzę na to zwrócić uwagę.

Czy pamięci z 1,35v będą zauważalnie chłodniejsze niż te z 1,5v?

Zależy od danej sztuki. Generalnie tak, a na pewno będą bardziej oszczędne. Z doświadczenia wiem jednak, że czasem pamięci o napięciu 1,65 V są chłodniejsze od tych co śmigają na 1,5 V. Nie pozostaje nic innego jak tylko sprawdzić samemu daną serię :]

czy warto w wyborze pamięci kierować się listą kompatybilnych z płytą główną? Czy przy niepodkręcaniu pamięci to ma znaczenie?

Dla użytkownika, który nie wie co to jest bios, to ta lista ma kluczowe znaczenie bo wtedy jest się pewnym, że pamięci będą chodziły z takimi ustawieniami jak te na nalepce. Dla ludzików, którzy nie boją się przestawienia max 8-miu opcji, ta lista jest jak przepisy ruchu drogowego w Polsce - czyli warto wiedzieć, że takie coś istnieje, ale nie warto sobie tym głowy zawracać. Ta lista pozwala być na 100% pewnym, że płyta główna automatycznie dobierze odpowiednie timingi, częstotliwość i napięcie. Czyli wkładasz w banki pamięci i wio. Jak czegoś nie ma na tej liście to też będzie działać, ale istnieje możliwość, że Twoje mobo może nie wykryć odpowiedniego profilu JEDEC i pamięci będą pracowały na słabszych ustawieniach, a Ty będziesz musiał ręcznie to w biosie poustawiać, żeby śmigało jak należy. Dlatego nie musisz przy zakupie sugerować się tą listą. Jako kryterium polecam cenę i to czy producent daje na ram dożywotnią gwarancję. Przy podkręcaniu ta lista nikomu na nic do niczego nigdzie i nigdy nie potrzebna (6 zaprzeczeń!), bo i tak wszystko się ręcznie ustawia. Przy niepodkręcaniu też można zapomnieć o tej liście, bo skoro ktoś już wie o tej liście to znaczy, że jest na tyle ogarnięty, by sobie samemu poustawiać te pierdoły. Dla przykładu mogę podać samego siebie, bo najpierw wiedziałem, że trzeba bawić się w manualne ustawienia ram'u, a dopiero po pewnym czasie z nudów czytając instrukcje do moba wpadłem na listę kompatybilnych pamięci (QVL) :D Edytowane przez mickey_mike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

mikey_mike

Dzięki. Jak ostatnio zmieniałem części (4 lata temu) to nie miałem pojęcia o takiej liście. Teraz z ciekawości sprawdziłem, pamiątki nie znajdują się na liście a śmigają aż miło :D

 

Drogą eliminacji zostawiłem:

corsair cml4gx3m2a1600c9b

g.skill f3-12800cl9d-4gbeco

 

Ktoś mógłby coś powiedzieć o tych pamięciach? Albo o firmach, corsaira znam z zasilaczy (i firma zrobiła b. dobre wrażenie) a g.skilla szczerze mówiąc nie znam, ale wieczna gwarancja świadczy dobrze :)

Link to post
Share on other sites

Zerknij w Wikipedię.Tam masz napisane o tych firmach.Co do wiecznej gwarancji to sporo firm produkujących kości pamięci ma w swojej ofercie.

Bierz zestaw Corsaira to jest 2x4GB.Ceny akurat teraz są bardzo atrakcyjne.Zestaw G.Skilla za to oferuje nieco niższe napięcie zasilające.

Edytowane przez Vercruysse
Link to post
Share on other sites

xReon

Cytując stronę corsair.com:

"Corsair provides a non-transferable warranty to the purchaser of Corsair hardware product purchased from an authorized Corsair reseller. Corsair warrants that the product will be free from defects in material and workmanship for a specified period commencing on the date of purchase"

Czyli gwarancją dla pierwszego nabywcy, czasowa.

 

Gdzie Ty wyczytałeś o tej wiecznej?

Także punkt dla g.skill za wieczystą, ktoś mógłby coś o tej firmie powiedzieć?

 

PS. A w sygnaturce masz adata :D

Edytowane przez mikelangelo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...