Skocz do zawartości

Składanie PC - prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Jako, że to moja pierwsza próba złożenia PC-ta, wydaje mi się że dobrze było by podpytać starych wyjadaczy o porady;]

 

 

W skrócie - skrzynka potrzebuje solidny CPU i sporo ramu - reszta sprzętu nie musi być zbyt solidna. Okazyjnie popykam może w Fallouta III, czy (jak wyjdzie) GTA V - ale tu i minimalne detale mnie zadowolą, bez żadnych AA itp.

 

Sprzęt nie musi być nowy - wystarczy mi, gdy choćby z Allegro dostanę coś z gwarancją na przynajmniej kilka miesięcy.

 

Mam możliwość ściągnięcia sprzętu z UK, z Niemiec sam bym mógł załatwić - choć w UE ceny są porównywalne. W USA nie mam niestety nikogo, kto mógł by mi sprzęt załatwić (a szkoda, bo tam komponenty za pół ceny mają) - a firmy przesyłające sprzęt kosztują, możliwość dołożenia cła na granicy jest, i na dodatek czekać mógłbym ponad miesiąc, co nie jest do zaakceptowania.

 

Wolał bym także, by możliwie najwięcej części chodziło cicho - ale nie chciał bym zmieniać oryginalnego chłodzenia.

 

 

Budżet to około 2000 zł, choć zdecydowanie wolał bym oszczędzić jak najwięcej - mam sporo różnych projektów, którym trochę funduszy dodatkowych by się przydało (choć nie aż tak, by zakupiony sprzęt nadawał się na złom).

 

 

 

 

 

Ok - do czego doszedłem jak na razie.

 

Procesor - AMD 1055t - wydaje się być najlepszym wyborem - cena nie jest zaporowa, możliwości OC spore, sam OC dość łatwy (nigdy się w to jeszcze nie bawiłem, tak więc to plus). Minusem jest trudna dostępność używanego sprzętu na gwarancji, choć i nówki są bardzo drogie w porównaniu z cenami w innych krajach - no ale nic nie poradzę raczej.

 

 

GPU - myślałem nad kilkoma różnymi.

 

Radeon HD 5770 - można dostać nawet za ~300-350 zł, niezłe wyniki, bardzo mały pobór mocy (PC będzie włączony regularnie po 8-12h/dzień). DX11 nie zaszkodzi, choć nie jest mi do niczego potrzebny. Łatwa dostępność, sporo modeli jest cichych bez dokupowania coolerów. Możliwość połączenia w crossfire to fajny bonus, choć nie wiem czy jest sens dopłacanie za płytę z taką możliwością.

 

Radeon HD 4890 - bardzo dobra wydajność, nie jest aż tak prądożerny. Problemem jest dostępność w Polsce (NewEgg ma nówkę po 69 dolarów, a na Allegro ciężko znaleźć sprzęt z gwarancją na kilka mies. poniżej 500 zł - a za tyle to już do 6850 wolał bym dołożyć).

 

GeForce GTX 280 - bardzo dobra wydajność, stosunkowo niska cena (za ~400 zł można dostać). Sporym minusem jest ogromny pobór mocy, nie wiem też czy podłączenie zasilania do karty nie wymaga dodatkowych przejściówek itp. Przy tej karcie także wydatki na zasilacz pewno by wzrosły.

 

W skrócie, najlepiej wygląda tu 5770 - niska cena, tania eksploatacja, jej moc na 95% wystarczy mi do następnej zmiany sprzętu. Jest możliwość dodania drugiej w crossfire, choć nie mam pojęcia z czym to się je - ale na logikę, jak są dwie karty, to wzrost wydajności powinien być bardzo duży?

 

 

Zasilacz - tu zaczynają się schody. Nie chciał bym wydawać kilkuset złotych na niego, ale też nie chciał bym, by się spalił/wybuchł przy wysokim obciążeniu. Myślę, że coś w przedziale 500-600W powinno wystarczyć? Czy warto na nim oszczędzać?

 

 

Mobo - tu już w ogóle się pogubiłem. Nazwy nie mówią mi absolutnie nic, firmy tak samo - wiem tylko, że jest to dobre miejsce na oszczędność, bo crossfire nie jest wymagane. Muszę mieć jednak cztery miejsca na pamięć RAM (wydaje mi się, że lepiej pasował by tu DDR3 niż DDR2).

 

 

RAM - jak wspominałem, pamięci potrzebuję sporo - myślałem, by na początek wsadzić 2x 4GB w trybie dual-channel, a gdy to nie wystarczy, dorzucić następne 2x 4GB. Nie mam pojęcia jak się w tym wypadku kalkuluje szybkość - czy gdy pamięć A ma przykładowo prędkość 800 mhz, a druga 1200 mhz, to czy ta druga jest o 1/3 wydajniejsza?

 

Czy firmy są tu ważne? W moim starym złomie miałem 2x 1GB kingstona, 1 uległ awarii i na jego miejsce wrzuciłem kość 1GB jednej z najtańszych firm (AE - choć to chyba skrót), i różnicy nie zauważyłem.

 

W skrócie - co wybrać, by było i szybko, i ekonomicznie? Zwłaszcza, że przypuszczalnie i tak będzie pamięci 16 GB.

 

Obudowa - czy jest tu jakaś filozofia? Obecna skrzynka ma chyba 7 lat, jest brudna, porysowana, poobijana, oraz w dwóch miejscach nawet polana farbą (nigdy nie chciało mi się wyszyścić ; ). Nie wpłynęło to w żaden sposób na komfort użytkowania PCta. Jedyne o czym warto wspomnieć to chyba przepływ powietrza - jako że mam obecnie AMD 2x3GHz, którego chłodzenie jest strasznie głośne, to używam po prostu starego od AMD 4400, przez co kastę mam z jednej strony otwartą by się nie nagrzewało więcej niż trzeba - przez rok nie miałem z tego powodu problemów.

 

O co chodzi - czy brać po prostu to, co ładnie wygląda i jest tanie, czy faktycznie warto zwrócić uwagę na coś innego (choćby właśnie przepływ powietrza)?

 

 

 

Dysk oraz nagrywarka DVD zostają z obecnego sprzętu, bo jestem z nich zadowolony.

Edytowane przez boobz
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Procesor:

intel i3-2120 480zł - w grach bije na głowę nawet podkręcone 4 i 6 rdzeniowce od AMD (chyba że bardziej interesuje Cię wydajność w 7zip niż w grach), pobiera za********e mało prądu

 

Mobo:

 

 

ASRock H61M-VS 175zł -najtansza opcja

lub

Asus P8H61-M LE/USB3 3.0 215zł jeśli chesz mieć USB3

lub

 

ASRock H67M-GE 310z jeśli koniecznie chesz mieć 4 miejsca na RAM

 

 

RAM

w tej chwili prawie nic nie korzysta z więcej niż 4GB ramu więc 8GB to i tak za duż.. ale w sumie to 60zł różnicy;do tych płyt które podałem wchodzi max 1333mhz.

 

Corsair 8 GB (2x4) 150zł

 

obudowa

SilentiumPC Brutus BT-410 130zł - sprawdzona i tania

 

Zasilacz

OCZ StealthXStream 2 400W 180zł - sprawdzona firma, nic Ci nie wybuchnie, w miarę tani jak na jakość

 

Karta Graf:

5770 jest bardzo spoko :) policzmy 400zł

 

następny w kolejce będzie ati 5850 na allegro za ok550zł do wychaczenia :)

 

 

wyniesie Cię to: 1515zł licząc najtanszą płytę główną i 5770 za 400zł. osobiście wziąłbym płytkę z obsługą USB3 i 5850.

Link to post
Share on other sites

Napisałeś że chcesz mieć cicho ale nie chcesz zmieniać oryginalnego chłodzenia, boxowe chłodzenia zazwyczaj nie są ciche.

Jeżeli chodzi ci o kompa pod gry to nie sugeruj się mocnym procesorem tylko grafiką. A co do zestawu powyżej to obudowę bym zmienił.

Sam ją mam nie jest zła, ale gdy przykręcimy wentylator do górnej części obudowy to wpada wtedy w jakieś dziwne drgania i chodzi niemiłosiernie głośno... Można trochę dołożyć i kupić CM 430 Elite

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

 

Tak jak mówiłem na wstępie - nie chodzi mi o gry (od lat gram na niskich/minimalnych i nie przeszkadza mi to zbytnio - zazwyczaj gram dla fabuły a nie efektów, a i na same gry czasu ostatnio wiele nie ma) na tym PC. Potrzebny jest on do szeregu dość specyficznych zastosowań, wymagających od blaszaka dobrego procesora, które czasem będą uruchomione po kilka na raz (6 rdzeni będzie tu zaletą, zwłaszcza że spokojnie trochę ponad te 2,8 na każdym się wyciągnie - nawet bulldozera bym mógł wpakować z ośmioma, ale cena na razie odstrasza). Właśnie o procesorach czytałem najwięcej (najłatwiej się zorientować czym się kierować), i jestem przekonany że taki AMD będzie dla mnie bardziej korzystny od jakiegokolwiek Intela, biorąc pod uwagę ich ceny.

 

Także RAM będzie potrzeba sporo - myślę, że to 8GB to minimum, stąd wolał bym, by były 4 sloty na karty - choć na upartego 2x 8gb też by uszło.

 

 

W przypadku mobo - czym tak właściwie się takie karty różnią oprócz jakości wykonania oraz ew. różną liczbą socketów?

 

Oraz skoro ciężko dostać sprzęt cichy bez zmieniania chłodzenia - czy kupno 'przewiewnej' obudowy oraz zamontowanie jednego wolnoobrotowego wentylatora po boku pomogło by tutaj wystarczająco?

 

 

Czy 400W to nie za mało nawet dla jednego 5770?

 

 

Ogólnie jestem otwarty na sugestie, tak więc nie krępujcie się ;]

 

 

@Edit - nawiasem mówiąc to przez spadek złotówki wszystko ostatnio podrożało w takim sprzęcie, czy to efekt zbliżających się świąt?

Edytowane przez boobz
Link to post
Share on other sites

http://www.arest.pl/konfiguracja-558224 jezeli faktycznie te zastosowania wymagaja 6 fizycznych rdzeni.

mozesz tez pomyslec o FX 6100 za pare zlotych wiecej, ale za to z dobrym potencjalem OC.

upewnij sie, ze AMD bedzie w tych zastosowaniach na pewno szybsze od i5, bo czesto nie liczba rdzeni jest wazna.

Link to post
Share on other sites

Większość z tego zestawu wygląda ze sobą naprawdę dobrze.

 

Sprawdziłem tego FX 6100, i wychodzi na to, że ma same zalety - porównywałem ceny w USA, gdzie różnica 1055t <--> FX 6100 jest znaczna - u nas to faktycznie około 30 złotych.

 

Zmartwił mnie trochę koszt płyty głównej - czy jej koszt jest tak wysoki przez obecność 4 gniazd na RAM, czy przez to że sockety AM3+ są stosunkowo nowe na rynku? Czy jeśli 1055t i tak wystarczy, to myślicie że lepiej wziąć właśnie go oraz jakąś starszą płytę do tego? Czy różnica w cenie była by większa niż ~100 zł?

 

Dziękuję za cierpliwość i pozdrawiam ;]

Link to post
Share on other sites

polecam phenoma 32nm pod fm1 x4 631 - cena "darmo" OC dobre. Nie wydaje mi sie by fx w czymkolwiek przescigal znaczaco phenoma o drastycznym poborze pradu rowniez wspomne przez ktory nie ma on jak dla mnie zadnych zalet gdyz wszystkie zostaly zdyskwalifikowane wlasnie -nie dosc ze oc wymaga drastycznie mocnej sekcji zasilania to i doplata do coolera tez wyzsza od przecietnej

 

obudowa -poradnik dla laikow

http://forum.benchmark.pl/topic/26261-faq-obudowy-poradnik-dla-laikow/

 

gtx280 to badziew + goracy/glosny

to samo uzyskasz na gtx260-216 - i tylko z niereferencyjnym chlodzeniem - dobre sa palita 260tki

4890=5770 z malym OC - zadnych zalet obecnie nie ma 4890

5850 ma same zalety a cena w uzywkach nieraz b. niska

 

zasilacz - w tym samym dziale co poradnik od obudow

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...