Skocz do zawartości

Plik stronnicowania i 4GB RAM'u


Recommended Posts

Witam

 

Osobiście nie ustawiam pliku wymiany wcale nawet na x32 bitach, ale bywają aplikacje które muszą takowy widzieć.

I wtedy zakładam swap"a na jakimś dysku ale nie na systemowym, a do tego w systemie plików FAT (szybszy) osobna partycja.

Ogólna zasada jest taka że swap powinien siedzieć na najszybszym twardzielu jaki mamy w kompie.

Jeżeli masz tylko jeden dysk to postaw na następnej partycji np. D,E,F i tak dalej.

 

Link to post
Share on other sites

fakt, przy 4GB wzwyż można nie ustawiać :rotfl: ewentualnie ustawić jakąś niską wartość

 

no i prawdą jest to co napisał MJ odnośnie ustawiania SWAP na partycjach FAT ;> ale wtedy się robi po prostu partycję tylko pod to ;-)

mi się osobiście nie chce tworzyć partycji swapowych więc ustawiam plik wymiany na 2 partycje NTFS - gdzie plik wymiany ma wielkość łączną nie większą jak 1GB

Link to post
Share on other sites

A ja napiszę, że nie można udzielić wiążącej odpowiedzi na pytania z postu otwierajacego - brak danych dotyczących zastosowań komputera (używanych aplikacji). To jest sprawa kluczowa zarówno dla ustalenia rozmiaru pamięci wirtualnej, jak i jego położenia.

 

Ad. wyłączenie swapa - optycznie to go może i nie ma, ale w rzeczywistości system i tak go używa.

 

Co do tej partycji FAT to też zaczyna być pewien kłopot, bowiem - z powodu "szybkość" - winna być ona założona na początku dysku, a tym samym na niej będą pliki startowe systemu, a pewnie i inne drobiazgi. Poza tym wcale nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, w której 2GB pamieci wirtualnej to jest ilość niewystarczająca, a w takim wypadku FAT, z wiadomych względów, odpada.

 

BioSkull - gdyby się jednak upierać w sprawie podawania rozwiązań to: Uruchom wszystkie aplikacje, których możesz, w toku zwykłego użytkowania, używać jednocześnie i sprawdź - choćby w managerze zadań - jaka ilość pamięci wirtualnej jest w użyciu. Dołóż do tego jakiś margines rzędu 10-15% i tak swap zestaw. Oczywiście ustawiając "na sztywno" - rozmiar poczatkowy = rozmiarowi końcowemu (to zapobiega fragmentacji tak swapa, jak i jego zawartości). Co do tego gdzie plik wymiany umieścić niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są bowiem programy, które wymagają by był on na partycji systemowej. Można jednak uznać, iż najprostszą wskazowką będzie taka: na najszybszym dysku - na to już multijumper uwagę zwracał.

Link to post
Share on other sites

Ja również zrezygnowałem z pliku wymiany na moim XP 32-bit przy 4 GB RAM (niecałych właściwie :rotfl:)

 

Jeśli korzystasz z aplikacji, którym 4 GB RAM nie wystarczają, pomyśl o pliku wymiany. Najlepiej byłoby wydzielić miejsce na swap z partycji systemowej - jest to najszybszy obszar dysku. Za Matuzalem: jeśli zadowala cię 2GB plik wymiany, to sformatuj tą partycję na FAT.

Link to post
Share on other sites

U mnie przy testach Crysis Warhead w 1600x1200 na Win7 x64 z 4GB RAMu za każdym razem wyskakuje komunikat, że brakuje pamięci i muszę zamknąć nieużywane programy.

 

Więc byłem zmuszony włączyć pamięć wirtualną na partycji systemowej i problem zniknął :jupi:

 

Tak więc nie radziłbym go wyłączać :rotfl:

Link to post
Share on other sites

U mnie przy testach Crysis Warhead w 1600x1200 na Win7 x64 z 4GB RAMu za każdym razem wyskakuje komunikat, że brakuje pamięci i muszę zamknąć nieużywane programy.

 

Więc byłem zmuszony włączyć pamięć wirtualną na partycji systemowej i problem zniknął :)

 

Tak więc nie radziłbym go wyłączać :jupi:

mi też się pokazuje ten komunikat w rozdzielczości 1680x1050 w ustawieniach "Gracz" ale nie wciskam ani anuluj ani zakończ proces i jeszcze ani razu gry mi nie wywaliło :D jedynie to GTA IV z plikiem kommondline.txt z komendą availablevidmem=4.0 i wszystko na max grę wywala :rotfl:
Link to post
Share on other sites

Obecnie mam ustawione, żeby system sam go kontrolował. System plików mam NTFS.

 

To - co już sugerowałem wyżej - nie jest, i to nie tylko w mojej opinii, dobre rozwiązanie - w takim wypadku "kawałki" swapa są porozrzucane w każdej "dziurze" większej niz 0,5MB. Jeżeli obawiasz się ustawień sztywnych, to ustaw choć wartość minimalną (sam ją określ), a tylko max bez ograniczeń wskaż. Spowoduje to, iż przynajmniej w podstawowym zakresie wykorzystania swap będzie tworzony w jednym obszarze - pliku i dopiero po jego wykorzystaniu zacznie "ganiać" po partycji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...