Skocz do zawartości

Schemat chłodzenia który wybrać ?


Recommended Posts

Witam mam problem z wyborem schematu chłodzenia mojego pc. Jak na rysunkach widać (nie każcie mnie z ich wygląd) narysowałem 4 które mogą mieć miejsce. Zaznaczam ze radiator na procesorze może być skierowany wyłącznie nawiewem w lewo (ram się nie mieści jeżeli skieruję go w górę). PS. moja obudowa to Sillentium PC gladius 600 z oknem a na procku siedzi fortis. Niżem zamieszczam przykładowe schematy chłodzenia przewidziane przeze mnie. Pozdrawiam.

 

http://img26.imageshack.us/img26/3830/schematchodzenia.jpg

 

Dodam ze 2 wentylatory znajdujące się u góry są częściowo zakryte przez chłodzenie procesora.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie jak kolega wyżej ale z jedną zmianą, na "dachu" masz dwa wentyle więc ten pierwszy od DVD niech dmucha w stronę coolera czyli na dół a drugi ten bliżej zadupia niech wyciąga powietrze do góry. Sprawdzony patent na CM 690.

 

<pozdro>

Edytowane przez emdziej
Link to post
Share on other sites

Wywal jeden z dachu i wsadź go na na front (wysoko). Chłodne powietrze będzie ciągnięte z przodu a ciepłe wyrzucane z tyłu i do góry.

 

1 i 3 rozwiązanie jest trochę nie logiczne (chodzi mi o górę) bo teoretycznie powietrze będzie krążyć w kolko (= nie będzie się schładzać).

Link to post
Share on other sites

Podaj mi jaką masz kartę graficzną to może pomogę w wyborze najlepszego ustawienia.

Ps.od roku kombinuje z różnymi ustawieniami i wentylatorami więc mam trochę pojęcia.

Czy to dokładnie twoja obudowa?

http://www.agito.pl/obudowy/silentiumpc-gladius-600-pure-black.0.391894.html[/url

EDIT.

Jeżeli masz kartę graficzną referenta to jest najlepsza opcja:

http://images35.fotosik.pl/1029/69b98e42b3f77d51med.jpg

Jeżeli masz kartę graficzną z autorskim chłodzeniem to będzie coś takiego:

http://images43.fotosik.pl/1216/f75f5fea48f2cc49med.jpg

Na to zakreślone na zielon załóż tylko filtr kurzowy bez wentylatora.

Edytowane przez Nalovp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nalovp owszem mam właśnie tą obudowę ale w wersji z oknem. Karta to referencyjny GTX 480. Dyskom nie będzie za ciepło ? W sumie miedzy każdym jest 1 slot wolny . Czyli najlepiej według ciebie dać nawiew frontowy na procek a reszta wywiew ? Bedzie to na pewno naj bardziej efektywne ustawienie? Ten górny prawy wentylator (bliżej dvd) nie będzie mi zabierał powietrza chłodnego sprzed wentylatora na procu ?

Link to post
Share on other sites

Na dyski nie dawaj nawiewu bo i tak zbyt mała przelotność przez koszyk na dyski,one dadzą radę bez chłodzenia.Górny wentyl nie przeszkodzi w przepływie.

EDIT>górne wentyle powinieneś mieć nie za szybkie i ciche (800\900rpm),na frontowym panelu możesz dać coś na 1600rpm,tylny co ciągnie z procka może być 1300rpm.

Gdybyś miał problemy z gorącą kartą graficzną to proponowałbym ci w okienku wywiercić otwór na wentylator 80mmx80mm tak żeby zamontować na nim jakiś ładny wentylatorek,który będzie cisnął do środka prosto na turbinę od karty świerze powietrze.

Edytowane przez Nalovp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za dobre rady :) Planuje zakup regulatora obrotów od scythe na 8 wentyli. Na górze i z tyłu mam wentylatory zephyr są one dość ciche (górne ustawie na mniejsze obroty a tylny na większe). Może jeszcze jedno pytanie w tej chwili mam na procesorze również wentylator zephyr oraz mam na zbyciu scythe slip stream 1900 rpm i teraz: Lepiej dokupić drugi wentylator od scythe i 2 zamontować na chłodzeniu procesora a jako nawiew od frontu wstawić zephyra czy może dokupic 2 zephyra i dołożyć do obecnego który jest zamontowany a od frontu zamontować scythe?

Link to post
Share on other sites

http://images50.fotosik.pl/1226/eef0d45cf505bf4amed.jpg

 

W podłodze dobrze by było dać jakiś wenty 80mmx80mm bo ta karta graficzna jest bardzo gorąca.

Na żółto narysowałem wentylatory.Chłodzenie procesora powinno zadowolić się jednym wentylatorm o prędkości minimum 1600rpm.

Ps.gdyby ktoś chciał zobaczyć jak działa chłodzenie w obudowie to polecam coś takiego:

http://www.pro-systems.pl/cat,63_Wytwornice_dymu_i_mgły,product,739_Dym_w_spray_Magican_Hazecan_Showtec?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-11&utm_content=739#nclid=22796802ed00bf23100ce7e3968357ea

Edytowane przez Nalovp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zawsze lepiej wziąć szybsze wentyle bo można obnizyć prędkość regulatorem gdy będzie trzeba,słabego nie przyspieszysz.

Na podłogę 80x80 może być od 1300rpm,one zwykle nie są zbyt głośne.GTX480 pod obciążenie zagłuszy wszystkie :D

Link to post
Share on other sites

Prawda ta karta pod obciążeniem chodzi jak suszarka :) W sumie racja jak komputer nie bedzie "intensywnie" używany zawsze mogę wszystko zmniejszyć na minimum i będzie cisza. Dobra więc w sumie uzyskałem coś takiego: 2x scythe front i tył (za procesorem) , 4x zephyr góra (2x) procesor (2x) 1x energmax dół. Zaraz jak przyjdą do mnie zamówione wentylatory (scythe 120x120 + energmax 80x80) oraz regulator scythe zabieram się za wiercenie otworów w dole obudowy i montażu chłodzenia tak jak to przedstawiłeś na ostatnim szkicu :)

Link to post
Share on other sites

Hmm zastanawiam się również nad zmianą pasty termo na procesorze (obecnie to ceramique). Czytałem że IC diamond 7 jest najlepsza ale ciężko się rozprowadza, co sądzisz o collabolatory metal pad ? Nie mogę użyć liquid pro bo fortis niestety częściowo ma podstawę wykonaną z aluminium.

 

PS. po zastanowieniu zrobie tak jak napisałeś tylko z 2 różnicami na dół zamontuje 120x120 gdyż zostanie mi 1 zephyr po zakupieniu slip stream na tył i pozostawie tego zephyra co jest na procku podłączonego pod płytę (tak jak teraz) myślę że większy wentylator na dole pozytywnie wpłynie na chłodzenie grafiki a cooler na procesorze powinien jeszcze dać radę (tym bardziej że chcę zaaplikować porządną pastę termo) czy jednak wyżucić cooler z proca (będzie nieużywany) i kupic jeszcze jeden wentylator od scythe na procka (nie wiem czy są dostępne 4 pin) lub jaki byś polecił ?

Link to post
Share on other sites

O pastach ciężko jest powiedzieć która dobra bo różnic pomiędzy nimi dużych nie ma,jedyne co to z niektórymi może być problem z wytarciem gdybyś chciał zmienić pastę.Ja używam Thermalright CF III,po roku użytkowania nadal ma konsystencję łatwą do ścierania,nie polecam past o gęstej konsystencji bo takie to się kiedyś stosowało za czasów Pentium 1\4.

Z wentylatorami zrób jak ci pasuje,ale gdyby grafika mocno się grzała to dziuraw podłogę i daj tam wentyl 80mmx80mm,a przedni daj na górę.

Edytowane przez Nalovp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok więc już złożyłem zamówienie i wszystko będzie wyglądać tak: nawiew przód scythe slip stream 12x12 1900 , wywiew tył scythe ss 12x12 1900, wywiew góra 2x zephyr 12x12, wentylator na procku scythe slip stream PWM 12x12, wierce otwory w podłodze i wstawiam zephyra 12x12 z podświetleniem ledowym + aluminiowy filtr przeciw kurzowy. Wszystko oprócz chłodzenia na procku kontrolowane przez scythe Kaza Q8 + pasta termo prawdopodobnie zalman stg-2. Dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia :)

Edytowane przez dsn Zielarz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...