Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Poszukuje optymalnej metody na otrzymywanie panoramicznych fotografii(360x180 projekcja sferyczna) i byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś jest w stanie nieco wyjaśnić kilka kwestii.

 

Pierwsza to otrzymywanie fotografii serii fotografii o jednolitym oświetleniu. Jaki tryb jest najkorzystniejszy do takiego celu?

 

Dużo czasu na to nie poświęciłem ale w przypadku fotografowania wnerz czasami miałem problem z nierównym oświetleniem na kilku fotkach przy wykonywaniu pełnej panoramy 360. Np. fotka z oknem miała zupełnie inną jasność niż reszta. Jej późnijsze skorygowanie było niemożliwe ze względu na dużą różnicę jasności.

W takim wypadku musze wykonać całą sekwencję w trybie full manual zeby oswietlenie było jednolite w dla całej sekwencji? W wywoływanie RAW'ów bawić się nie chce, bo to dodatkowy etap w procesie.

 

Wykonywanie sekwencji ok. 18 zdjęć obiektywem 18mm nie jest wcale praktyczne więc zamówiłem adapter fisheye X0.2 do standardowego obiektywu 18-55mm. Przed zakupem drogiego obiektywu chciałbym sprawdzić czy bardziej odpowiada mi obiektyw 4,5mm, 8mm czy 11mm.

Byłbym bardzo wdzięczny za ewentualne opinie i sugeste w tej kwestii.

 

Ostatnią rzeczą jaka mnie interesuje jest dodanie do panoramy 360 większej rozpiętości tonalnej, tak bym mógł z całej sekwencji wykonać mapy HDRI. Oczywiście każdy widok wymaga 2-4 fotek o różnych parametrach ekspozycji. Powinienem w tym przypadku wykonać zdjęcia o ekspozycji -2, -1, 0 i +2 czy po prostu użyć kilku różnych czasów otwarcia migawki?

 

Z góry dziękuje za wszelkie opinie lub sugestie!

Link to post
Share on other sites

Optymalne rozwiązanie to porządna głowica (najlepiej automatyczna) która załatwi całą robotę z ustawianiem aparatu i profesjonalne oprogramowanie :)

Poszukaj w googlach np. PTgui - całkiem fajny program

 

 

Co do pierwszej sprawy - zdjęcia z "tym samym oświetleniem".

Masz dwa wyjścia:

1) pozostawić robotę oprogramowaniu, które potrafi dopasować parametry ekspozycji zdjęć już wykonanych - coś takiego działa całkiem nieźle,

2) lub bardziej profesjonalnie ;) wykonać całą serię zdjęć na manualu starając się tak dobrać parametry ekspozycji aby wszystkie elementy w "krajobrazie", zarówno te bardzo jasne jaki i bardzo ciemne zmieściły się w rozpiętości tonalnej Twojego aparatu. Wymaga to niestety trochę roboty bo po pierwsze musisz znać parametry matrycy aparatu (najlepiej wyszukać z jakichś dobrych testów np. na dpreview.com ) Po drugie musisz wykonać pomiary oświetlenia całej sceny wyszukując wszystkie krytyczne punkty (jasne, ciemne) - wystarczy wykorzystać opcję pomiaru centralnego - jeśli masz taki w aparacie. Przy trybie manualnym aparat sam ci powie o ile dany obszar jest niedoświetlony lub prześwietlony (pokazuje to w wartościach EV) - no i trzeba tak to wszystko dobrać aby maksymalne wartości mieściły się w ww. zakresie tonalnym matrycy.

Jest oczywiście jeszcze rozwiązanie pośrednie (2a) czyli robić zdjęcia w manualu wynajdując w całej panoramie "średnio" oświetlone miejsce i ustawiając parametry ekspozycji na nie. Potem pozostaje się modlić że inne miejsca naświetlą się +/- dobrze :)

 

Sprawa obiektywu:

Widzę że idziesz na "łatwiznę" licząc na to że wystarczy fish-eye i 6 zdjęć aby mieć panoramę. Teoretycznie tak ale... taka panorama będzie cholernie zniekształcona - to wina tak szerokich obiektywów.

Owszem - takie ujęcia tez mają swój urok ale o wiele lepiej ogląda się panoramy zrobione węższymi obiektywami, złożonymi z dużej ilości zdjęć.

Z obiektywem związana jest również kwestia ostrości. Przy szerokich kątach łatwiej o dużą głębie ostrości, w przypadku obiektywów węższych warto zaznajomić się z pojęciem odległości hiperfokalnej :)

 

 

Ostatnia rzecz: HDR

W moim odczuciu mieszanie HDR w panoramy to prawdziwa masakra. Będziesz miał cały komplet zdjęc z których i tak kazdy HDR może mieć inne wartości tonalne i i tak będzie bardzo ciężko to spasować. Oczywiście to Twoja sprawa ale ja wolę w takich przypadkach poświęcić więcej czasu na dopasowanie ekspozycji zdjęć albo zdałbym się na oprogramowanie, które dopasuje parametry zdjęć.

Jeżeli chodzi o wykonanie serii zdjęc dla HDR to jeżeli będziesz robił na manualu to pozostaje ci oczywiście zabawa z czasami migawki (operacje na przesłonie spowodują zmiany w polu głębi ostrości). Natomiast w przypadku zdjęć z automatu czy też półautomatu (preselekcja czasu lub przesłony) to wystarczy oczywiście dokonywać korekt ekspozycji (wartości które podałeś czyli od -2 do +2 są jak najbardziej OK)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Moim zdaniem jeżeli chodzi o takie zdjęcia to trzeba spełnić kilka podstawowych warunków:

1. Obiektyw szerokokątny najlepiej FishEye (odpowiednie ustawienie programów naprostuje błędy)

2. Głowica do zdjęć panoramicznych

3. Oprogramowanie (Jest tego masa PTGui chyba najlepszy, Pano2vr, Microsoft ICE, Autopano na dobrą sprawę nawet PS)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a po co głowica? No chyba że ktoś robi gigapanorame....

Moja rada (basic):

  • Statyw,
  • obiektyw ten który masz bez żadnych konwerterów,
  • Najpierw trybem P sprawdzasz jakie pokazuje Ci przybliżone wartości ekzpozycji.(centralnie ważony pomiar ekspozycji)
  • Przechodzisz na M wklepujesz ustawienia z P
  • Ustawiasz automatem ostrość a następnie wyłączasz autofocus.
  • Ustawiasz Bracketing -2,0,+2 lub podobne.
  • Ciachasz zdjęcia z statywu robiąc zakładki 1/3. 3 zdjecia dla tego samego ujęcia żeby bracketing działał poprawnie.
  • Następnie każdą serie EVF (bracketingu) łączysz osobno w programie PTGUI.
  • Potem te 3 panoramy o różnej ekspozycji łączysz w programie Photomatix
  • Gotowe
Wersja Hard:

to co wyżej tylko robisz zdjęcia w raw.

przed pkt 8 wywołujesz rawy w programie dxooptics który z koryguje Ci własności obiektywu i matrycy, (usunie winietowanie, dystorsje, zmniejszy aberracje, usunie szumy).

dopiero w tedy dajesz do PTGUI.

Co to da?

Panoramy będą na pewno lepsze jakościowo i nie zdajemy się na automatykę usuwania wad obiektywu w programie PTGUI.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...