Skocz do zawartości

Jaka płyta pod am3 z obsługą ddr3 1600


Recommended Posts

Witam

Udało mi się nabyć w dość atrakcyjnej cenie pamięć OCZ DDR3 1600MHz cl7 1,65v Platinum Edition 3x2gb (400zł) i w związku z tym mam zamiar wymienić moją płytę AM2+ na AM3.

Posiadam procesor Phenom II x3 720BE oraz gtx275 zasilacz ocz600W ale niedługo wymienię na tagan w900.

Teraz pytanie do Was....

jaka płyta główna będzie najlepsza?

Moim zdaniem musi to być płyta, która będzie mogła obsłuzyć w przyszłości jeszcze wyższe taktowanie,bo jeśli np za rok będę chciał wymienić ram to już bez zmiany płyty;)

Wolałbym płytę bez zintegrowanej karty graficznej.

Czy to prawda,że phenomy obsługują pamięć tylko do 1333MHz?

Jako ,że ram jest triple to czy lepszą wydajność osiągnę używając tylko dwóch kości w dualu?

Czy lepiej dokupić jedną kość ryzykując czy będzie współgrała czy też sprzedać?

 

Proszę o jakieś pomysły a także opinie odnośnie pracy takich pamięci na płytach am3.

 

ps. co oznacza oznaczenie przy specyfikacji plyt...1600 (oc) ?

 

Asus M4A79XTD EVO

Gigabyte GA-MA785GT-UD3H

Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H

 

Wymieniłem te płyty tylko ze względu na obsługę ram 1800

A może taka?

BIOSTAR TA790GX A3+ 5.x

 

Jestem laikiem...czy jeśli wyjdzie nowy bios to może on zwiększyć obsługę pamięci?

Link to post
Share on other sites

Phenomy obsługują pamięci RAM w trybie 2 kanałowym, w przeciwieństwie do procesorów Intela Core i7, które mają 3 kanałowy kontroler pamięci. Radzymin więc zamontować tylko 2 kości, aczkolwiek 3 może się przydać jako zapasowa. Krótko mówiąc kupiłeś kości do zestawu Intela, a nie AMD. Problemy mogą pojawić się również w przypadku częstotliwości układów - mimo, że producenci zapewniają częstotliwość do 1666 MHz przy OC, 66 MHz łatwo jest przekroczyć.

 

Płyta bez zintegrowanej grafiki, a jakie to ma znaczenie? Zawsze zmniejsza to zużycie prądu, ponieważ przy pracy biurowej będziemy używali zintegrowanego układu.

 

Co do płyty głównej to najlepiej produkt Gigabyte'a z możliwością funkcji ACC (mostek południowy SB710 lub SB750) - czyli odblokowania 4 rdzenia, chodź nie odradzam Asus'a czy MSI. Wybrałbym płytę Gigabyte GA-MA770T-UD3P, jeśli zależy Ci na połączeniu kart graficznych w tryb SLI możesz wybrać ten model - Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P, posiada mostek południowy SB750, oraz 2 sloty PCI-Express. Chodź nie polecam, ponieważ technologia SLI nie jest zbyt popularna, a płyta jest prawie 2 razy droższa.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienia. Odnośnie trybu triple channel to wiedziałem,że to pod intela ale cena była super ,więc kupiłem.

Czy uważacie,że w przyszłości jest sens dokupienia 1 kości 2gb żeby zapełnić 4 banki i mieć 2x dual ?

 

Co do tematu płyty to wolałbym taką,która już teraz współpracuje z pamięciami o taktowaniu 1800;)

Co znaczy określenie,że dana płyta obsługuje ram 1600 ale w nawiasie dodane oc a więc Overclocking?

Czy po włożeniu do takiej płyty ramu muszę grzebać w ustawieniach biosu?

Link to post
Share on other sites

Tak, możesz dokupić RAM, lecz pamiętaj że podkręcając pamięci zwiększasz ich napiecię, a więc i temperaturę, a czym mniejsze odstępy między modułami tym cieplej, a więc gorzej dla sprzętu.

 

To OC w nawiasie oznacza, że taką współprace z płytą zapewnia producent po overclockingu, chodź zwykle można przekroczyć tę granicę.

 

Zależy od pamięci, czy same ustawią odpowiednie opcje w BIOS'ie czy sam będziesz musiał grzebać i poprawiać.

 

Nie ma sensu brać płyty z częstotliwością 1800 MHz, po za tym czy takie w ogóle istnieją? ;)

Link to post
Share on other sites

Tak, istnieją ;) podane przeze mnie modele oferują obsługę 1800MHz przy oc. Szczególnie zastanawiam się nad Asus M4A79XTD EVO

Czy ktoś coś może powiedzieć o tej płycie ?

 

Zapełnienie 4 banków to melodia przyszłości ale dzięki za info.

Mogę dodać od siebie,że raczej na pewno nie będę bawił się w sli.

Natomiast możliwe,że spróbuję odblokować 4 rdzeń phenoma.

 

Znalazłem recenzję płyty MSI 790FX-GD70 ,która ma:

4 gniazda pamięci z dwukanałową obsługą modułów DDR3 2133MHz (OC) !!!

Tyle ,że sama płyta należy do tych najdroższych;) cena ponad 600zł

 

Cały czas szukam podpowiedzi od osób,które posiadają płyty am3 i używają ddr3 z taktowaniem min.1600

 

Jaką płytę warto kupić???

Link to post
Share on other sites

Ja ci polecam Gigabyte GA-MA770T-UD3P solidna płyta główna lecz się grzeje , ale przecież temu grzaniu można zaradzić , a jak coś chcesz z wyższej półki na AM3 i masz dużo kasy do wydania to http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=20201 . Choć na Gigabyte zrobisz 1600 (OC) i będzie działało stabilnie bo mój kumpel ma ją i przy tym (OC) działa stabilnie , po co przepłacać za ASUS CROSSHAIR .

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedź ale aż tak wypasionej i zarazem drogiej płyty raczej nie potrzebuję a znowu ten giguś jest bardzo solidny ale sam już nie wiem :oops:

szukam raczej produkcji tak pomiędzy tymi dwoma i skłaniałbym się do chipsetu 785 lub 790.np

Asus M4A79XTD EVO

Gigabyte GA-MA785GT-UD3H

Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H

BIOSTAR TA790GX A3+ 5.x

DFI JR 790GX-M3H5

 

czy ktoś miał z nimi do czynienia?

Link to post
Share on other sites

Jak już pisałem wcześniej aż tak drogiej i wypasionej konstrukcji nie potrzebuję;)

Tak więc asus crosshair formula czy Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P lub wcześniej wspomniany przeze mnie MSI 790FX-GD70 to płyty topowe ale i drogie.Zresztą spośród tych 3 modeli chyba MSI najbardziej kusi :oops:

 

Wolałbym jednak coś ciut tańszego....

Przypominam chodzi mi o płytę z jak najwyższą obsługą pamięci żebym w przyszłości po wymianie mógł uruchomić nowe ramy o wyższym zegarze.Oraz taka płyta,która da mi możliwość odblokowania rdzenia posiadanego phenoma.

Czekam na sugestie....a także opinie posiadaczy takich płyt :cry:

Link to post
Share on other sites

Zauważ, że na laminacie MA770T-UD3P pisze 1666+, co oznacza, że prawdopodobnie w przyszłości po wydaniu nowego biosu płytka obsłuży wyższe ramy. Jeśli chodzi o gigabyte , to wejdź na gigabyte.pl, na dole masz kontakt i możesz zadać pytanie do wsparcia gigabyte.

Link to post
Share on other sites

Chyba coraz bardziej skłaniam się do zakupu płyt,które mają w standardzie obsługę pamięci 1800Mhz a jeśli starczy kasy to kusi mnie MSI ze swoją najlepszą i najnowszą konstrukcją 790FX-GD70 ale dającą możliwość korzystania z ramu 2133MHz !

Czy ktoś z forumowiczów posiada lub ma znajomego z taką płytą?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...