Skocz do zawartości

[Modernizacja zestawu]…a właściwie przesiadka na inną platformę


Recommended Posts

Mam do dyspozycji 1700zł i pewne określone cele, które z powodu kursu dolara chyba nie uda mi się osiągnąć w jednym zakupie (będę musiał odłożyć na później zakup któregoś elementu) i dlatego też zwracam się do Was o radę. Jestem też otwarty na porady dotyczące tańszych zamienników o podobnej wydajności jak i strategie czasowe, kiedy daną cześć mam zakupić. Mam też kilka pytań.

 

Im mniej wydam tym lepiej- kasa za stare podzespoły może wspomóż budżet, ale nie wydaje mi się to konieczne- lepszy jest browarek ze znajomymi niż ciągłe pakowanie w kompa :D Liczy się dla mnie tylko moc w grach w rozdzielczości 1280x1024 (AAx2 AFx8) po overclockingu wszystkiego, co się da- wygląd i cisza są dla mnie nieistotne. Pobór prądu, oszczędność i owszem tak ale to jakby sprawa drugorzędna- po prostu miły dodatek z którego będę się cieszyć a nie wymóg którym należy się koniecznie kierować (chyba że do wyboru będą modele o podobnej wydajności to wtedy istotna dla mnie staje się energochłonność)

 

Czy będę w przyszłości modernizował? Na pewno chciałbym tak jak przy każdym innym zestawie, który w życiu kupowałem – ale nigdy nie udawało mi się tego przeprowadzić. Do obecnego zestawu też planowałem modernizacje a skończyło się na dokupieniu 2 GB RAM i nowego zasilacza po awarii poprzedniego w przeciągu 4 lat a wiec i pewnie tym razem będzie podobnie – także zestaw nie musi być przyszłościowy w nowe technologie, wejścia itp. bo i tak pewnie tego nie wykorzystam z powodu braku modernizacji ale nie chciałbym też na starcie zamykać sobie jakiś furtki rozowju bo nie wiadomo jak się w życiu potoczy - cały czas czekam na wygraną w totolotku :D

 

 

Procesor: Na starcie lub po modowaniu chciałbym by miał 4 lub więcej rdzeni. Dodatkowo fajnie by było gdyby poleciał na 3,7GHz (wyżej w przypadku gier według testów wydaje mi się że są pustymi MHz'ami ). Nie mam żadnych uprzedzeń ani preferencji, co do firm AMD/Intel.

 

Płyta główna: Pozwalająca na odpowiednie OC (czyli wystarczająca liczba opcji w biosie, wystarczające chłodzenie, wystarczająca liczba sekcji zasilania czyli gdzieś 2 razy tyle ile rdzeni procesora). Crossfire, SLI, USB 3, SATA 3 to zbędne dla mnie (obecnie) bajery.

 

Karta graficzna: Coś, co pozwoli mi się cieszyć grami w wyżej wymienionej rozdzielczości i na poziomie AA i AF jakie też już wyżej wymieniłem. Najlepiej gdyby reszta opcji graficznych była na full. 1GB pamięci na karcie to chyba rozsądne minimum i maksimum w takim wypadku. Nie mam żadnych uprzedzeń, ale bardziej preferuje Radeony. Jeżeli mają być nV’die to najlepiej w tandemie z Intelem a Radeon w tandemie z AMD (takie małe zboczenie :D ). Fajnie by było gdyby było to coś pokrewne wydajnościowo z HD6950. Tylko nie właśnie HD6950 bo mnie na niego nie stać, bo też to chyba było by aż nadto jak na moją rozdzielczość jak i na procesor który ma się zmieścić w przewidzianym budżecie. Szczególnie, że przeczytałem gdzieś, że HD6950/HD6970 mają gorsze sterowniki od HD6870 troszkę mocniej obciążają procesor. Jak też przeczytałem że karty graficzne pokroju GTX470, GTX480, GTX560Ti GTX570 i GTX580 do pokazania swoich pełnych możliwości potrzebują Sandy Bridge. Chyba najbardziej by mi pasował HD6870, którego podkręcę i zbliżę się do wymarzonej wydajności HD6950. Istotne wtedy będzie dla mnie możliwości OC danego modelu. (cisza i wygląd nieistotne)

 

Dysk twardy: o pojemności 500GB – jak najszybszy i jak najtańszy. Cisza ja już wspomniałem nieistotna.

 

Pamięć RAM: w ilości 4GB pracujące w trybie dual channel. (bo to chyba wyższa wydajność niż pojedyncza kostka o takiej samej pojemności).

 

Reszta ze starego komputera (patrz sygnaturka) – gdyby coś miało nie współgrać, nie zmieścić się, nie mieć odpowiedniego zapasu mocy to dajcie znać.

 

 

Wymyśliłem sobie taki zestaw:

 

AMD Phenom II X4 955 ~ 360,41 zł (dccomp.pl)

Gigabyte GA-970A-UD3 ~ 379,24 zł (morele.net)

MSI R6870 Hawk ~ 789 zł (camino.pl)

Samsung HD502HJ ~ 139,68 zł (jutero.pl)

2x Patriot 2 GB PSD32G13332H ~ 100,26 zł (zetoopole-pclweb.systemb2b.com)

 

Wraz z wszystkimi przesyłkami (przedpłata przelewem) odbiorami osobistymi (które mogę dokonać w Opolu) kosztowałoby mnie: 1848,59 zł. To troszkę ponad limit, ale to głównie przez obecne ceny spowodowane dolarem.

 

 

Pytania:

 

1.Jakieś modyfikacje modernizacji? Jakieś inne modele poszczególnych podzespołów?

 

2.Pamięci RAM wybrałem takie z radiatorami i takie by dało się podgonić na CL7. Czy CL7 (czyli niższy timing to ważna rzecz nadal dla AMD?) czy jednak starczą wszędzie polecane GoodRamy (których chyba nie da się zmusić do pracy w CL7 dlatego wybrałem Patrioty ) . Czy radiator w przypadku DDR3 i OC by osiągnąć jak najwyższą wydajność na co dzień ale nie po to by bić rekordy to coś niezbędnego czy nad wyrost? Tu bym mógł trochę zaoszczędzić (100,26 zł CL9@CL7 z radiatorem vs 52 zł CL9 bez radiatora ).

 

3.Jaką strategie zakupów podjąć? Obecnie wiem, że czekam do premiery Buldożerów. Wtedy może stanieje Phenom II X4 955 albo na jego miejsce wskoczy procesor z nowej serii( odświeżę wtedy pewnie temat). Ale co z resztą podzespołów? Czekać czy może już kupować? Jaką strategie objąć? (mogę już zakupić kartę graficzną a z platformą się wstrzymać nie tylko do premiery nowych procesorów ale i dłużej, mogę pominąć zakup dysku twardego, mogę wymienić platformę i przeczekać na moim 8800GTS 512 na lepsze czasy – jakie są wasze sugestie, opinie, rady…a wręcz nawet proroctwa co do ceny, dolara i wydajności która ma się pojawić wraz z premierami nowych procesorów i tych CPU i tych GPU. Bo jeżeli ma być jeszcze gorzej (dolar, sieta, upadająca Grecja itp itd.) to wiadomo że warto się pospieszyć a jeżeli ceny mają spadać to warto przeczekać.

 

4. Ma ktoś Mugena na tej płycie głównej? zmieścił się?

 

Uwaga: Jeżeli gdzieś uległem jakiemuś mitowi to poprawcie mnie i zaproponujcie coś innego :) Jestem otwarty na owocną dyskusje bo chce dokonać jak najrozsądniejszego wyboru wydajność/cena

Link to post
Share on other sites

Kolego poczekaj do 12 października na nowe Bulldożery od AMD , to dosłownie 3 dni , a dopiero potem mógłbyś pomyśleć czy warto pakować się w AMD czy w Intela , a co do karty graficznej to dobry wybór , a przy rozdzielczości z jaką grasz , to karta w detalach na ultra pójdzie z każdą grą , więc trafiony wybór , dysk też w porządku , a co do płyty to polecał bym tą :http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=40612 zawsze miałbyś możliwość zakupu drugiego HD6870 i połączenia ich w CF , a to by dało potężnego kopa .

Link to post
Share on other sites

Czekam, czekam -> patrz pytanie nr. 3 :) bo to tylko 3 dni ale dyskusje już podoiłem bo może jakieś części warto już teraz kupować.

 

Co do płyty- no ok tylko to by nadwyrężyło budżet, dodatkowa karta graficzna w CF nawet w przyszłości przy takiej rozdzielczości nominalnej to chyba będzie za dużo a też trzeba zwrócić uwagę na moc zasilacza (będę miał ten co w sygnaturce). Jakoś też CF i SLI mnie nie interesują z powodu niedoskonałości tych rozwiązań (nie pełnego skalowania, potrzeby posiadania mocnego procesora, jak i mikro przycięcia o których słyszałem w roku 2007 gdy kupowałem poprzedni zestaw czy nadal jest to problemem to nie wiem)

Edytowane przez Miedzcu
Link to post
Share on other sites

Co do CF to od ciebie zależy czy chcesz czy nie , ale ja tylko zaproponowałem , żeby w razie czego mógłbyś sobie zwiększyć wydajność zestawu , a co do zasilacza , to dobre 650W z CF HD6870 poradzi , ale skoro ma być na tym zasilaczu co masz na dzień dzisiejszy to może weź jakiegoś GTX560Ti , co prawda nadwyręży to znacznie twój budżet , ale za to będziesz miał bardzo dobrą karte graficzną , która co prawda jest minimalnie słabsza od HD6950 , ale za to sporo wydajniejsza od HD6870 , chociaż przy dzisiejszych cenach tego modelu jednak wolałbym pozostać przy HD6870 jeśli chodzi o trzymanie się budżetu .

Link to post
Share on other sites

Rozważę jeszcze sprawę z i5 chodź bardziej byłbym skłonny do i5 2300-2400 którego wydajność i tak chyba będzie pod nad miarę mimo ograniczonego OC. (chciałbym taki zbilansowany, rozważny zestaw- bo komputer jest tak szybki jak jego najwolniejsza cześć a wydaje mi się że HD 6870 w dobie coraz większych rozdzielczości, w dobie posiadania wielu monitorów starczy do mojej niskiej rozdzielczości na długie lata i chyba nie było by sensu przepłacać wtedy na procesorze).

 

 

Co do testów i wydajności nowych procesorów- oczywiście już wcześniej ogarnąłem sytuacje i wiem że do gier do nowe procesory jak na razie są skreślone- jak i też przez cenę. Ale o dziwo nowe procesory ujmują trochę AMD Phenom II X4 955 a właściwie socketowi AM3+ bo jeną z zalet wielokrotnie przeze mnie zasłyszanych było "bierz Phenom II najwyżej w przyszłości wymienisz na buldożera"...no tak ale nie ma na co wymieniać bo w grach mogę nawet stracić na wydajności :/

 

I tu moje zapytanie- czy na AM3+ AMD coś jeszcze planuje? i jak to się ma z Intelem i jego LGA1155?

Link to post
Share on other sites

no tak ale chyba wydajność ma być +10% i to głównie w przypadku zintegrowanej kart graficznej której w ogóle nie poużywam- to chyba nie był by interes życia migracja z SB na IVY (kiedyś słyszałem że żeby zmiana podzespołu się opłacała pod względem wydajności i ceny należy to robić co dwie generacje- dziadka na wnuki wymieniać)

Link to post
Share on other sites

migracja to nie wiem ;P trzeba poczekac z pol roku na ich premiere i wtedy sie zobaczy co sa warte :) ja bynajmniej zrobie tak jak napisalem bo wiesz niby bedzie niższy proces technologiczny, a wiec niższe zuzycie pradu i bedzie chlodniej a co za tym idzie inzynierowie beda mogli upchac wiecej tych tranzystorkow tam i wydajnosc powinno znaczaco wzrosnac :P a co do integry to wiesz ja tam lubie miec integre dobra bo po co czerpac prad i wgl uzywajac grafy do ogladania filmow? xd

Edytowane przez Joshin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...