Skocz do zawartości

Zawieszanie się komputera podczas grania


Recommended Posts

Witam, nie wiem czy to dobry dział, ale wybrałem software ponieważ myślę że to wina systemu, etc.

Mój problem polega na tym, że podczas grania w gry, głównie Crysis 2, CoJ The Cartel, Hard Reset i inne nowe tytuły komputer się zawiesza, staje obraz, czasami czarny ekran (monitor jest normalnie włączony, nie jest w stanie czuwania), dźwięk się powtarza. Nic nie mogę zrobić tylko reset, po włączeniu ponownym wyświetlany jest raport coś o BlueScreen, tylko że ja go nie widziałem, tak jakby karta nie wyświetlała obrazu podczas BlueScreen'a.

 

All podzespoły są nowe, używane 1-4 miesiące.

Testowałem procesor w OCCT i wszystko jest w porządku.

Testowałem kartę graficzną w FurMark i również wszystko jest w porządku.

Testowałem pamięć RAM z poziomu BIOS i nie ma żadnych błędów.

Dysk też nie posiada BAD SECTOR'ów.

Wirusów również brak na komputerze.

Używałem sterowników 11.9 WHQL i 11.10 na obu jest tak samo.

 

Ostatnie co pozostało to zasilacz, ale chyba to też nie jest wina zasilacza.

Podzespoły są w sygnaturze. Doradźcie co jest nie tak, może reinstall systemu by pomógł.

Dodam też, że resetowałem dziś rano BIOS poprzez wyjęcie bateryjki z nadzieją, że coś się zmieni, ale jednak nic nie pomogło.

Link to post
Share on other sites

Włączyłem obydwa programy i działały normalnie przez 10 minut, temperatury też były OK.

Dzieje się tak jak gram w wyżej wymienione gry, w Wiedźmin 2, ModernWarfare 2 i JustCause 2 jeszcze problemów takich nie doświadczyłem. Dodaje screen z napięciami (wiadomo że nie są w 100% prawdziwe) http://s4.ifotos.pl/img/dddd_hqnxhen.png linia 12V pod obciążeniem spada do ok. 11.60 trochę to dziwne, ponieważ test przeszedł bez niespodzianek. Więc zasilacz również chyba odpada.

Edytowane przez EvilOverlorD
Link to post
Share on other sites

Microsoft ® Windows Debugger Version 6.12.0002.633 AMD64

Copyright © Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

 

Loading Dump File [C:\Windows\Minidump\100911-19437-01.dmp]

Mini Kernel Dump File: Only registers and stack trace are available

 

Symbol search path is: SRV*c:\symbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols

Executable search path is:

Windows 7 Kernel Version 7601 (Service Pack 1) MP (4 procs) Free x64

Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS

Built by: 7601.17640.amd64fre.win7sp1_gdr.110622-1506

Machine Name:

Kernel base = 0xfffff800`0305b000 PsLoadedModuleList = 0xfffff800`032a0670

Debug session time: Sun Oct 9 16:14:35.644 2011 (UTC + 2:00)

System Uptime: 0 days 0:00:08.283

Loading Kernel Symbols

.......................................................

Loading User Symbols

Mini Kernel Dump does not contain unloaded driver list

*******************************************************************************

* *

* Bugcheck Analysis *

* *

*******************************************************************************

 

Use !analyze -v to get detailed debugging information.

 

BugCheck 124, {0, fffffa8004ff98f8, 0, 0}

 

Probably caused by : hardware

 

Followup: MachineOwner

 

Zawartość pliku .dmp Jak widać winą nie jest software lecz hardware. Wyczytałem coś, że grafika nie może dostać się do pamięci lub zintegrowana grafika gryzie się z tą w PCI-e.

Edytowane przez EvilOverlorD
Link to post
Share on other sites

Pomyśl, jak grafika może się nie dostać do pamięci. Tym co "się dostaje do pamięci" zarządza system, a nie sam sprzęt :) On jeszcze nie ma sztucznej inteligencji :P

 

A grafikę zaintegrowaną jak masz wyłączoną w BIOS'ie to hardware jak i software traktują jako coś nie obecnego i to nie ma na nic wpływu. Proponuję przeinstalować wszystkie sterowniki (chipset, karta graficzna, karta muzyczna, inne - w takiej kolejności) i wtedy zobaczyć jak to wszystko się zachowuje. Bo wina sprzętu to raczej to nie jest. Jeśłi Ci się chce i nie masz nic ważego na kompie to możesz zrobisz reinstalke systemu. Wtedy szybciej będziesz wiedział co jest nie tak i pozbędziesz się problemu najszybszym sposobem. Jednak wtedy pozostaje instalacja wszystkich programów i gier a to jest żmudne... (mówię tu o czystej instalacji bez użycia kopii zapasowej na którą też trzeba mieć czas i duży dysk)

Link to post
Share on other sites

Czy temperatura podzespołów nie jest za duża? Procesor , karta graficzna , hmm pamięć ram?

Czy posiadasz odpowiednią cyrkulację powietrza w obudowie?

Czysto masz w komputerze? Czasami kurz w niektórych miejscach może płatać figle .

 

Masz w biosie wyłączoną zintegrowaną kartę graficzną ? (o ile masz)

Edytowane przez Darkness
Link to post
Share on other sites

Cały dzień się męczę z tym problemem i za parę minut robię reinstall.

Temperatury są ok już wyżej pisałem. Dodam jeszcze, że dziś podczas grania w CoJ The Cartel obraz zanikał i wznawiał się z 4-5 razy a potem już na amen ścina kompa, a na ekranie pionowe paski (chyba ciemny żółty). Nie wiem co jest nie tak ;/ Zobaczę co da reinstall Windows'a. Trzymajcie kciuki :D

Link to post
Share on other sites

Furmark nie zawsze wyłapuje uwaloną grafę : /

Piszesz że masz : zwiechy , obraz czasami się ponawia a potem zwiecha i kilka innych.

Miałeś artefakty albo restart sterownika? Podobne rzeczy tylko bardziej upierdliwe miałem na mojej karcie graficznej która jest uwalona ...

Edytowane przez Darkness
Link to post
Share on other sites

Po 30 minutach gry w Crysis (1) na najwyższych w 1440x900 gra po 20 minutach wyłapała 2-3 zwiechy obrazu, ale tylko obrazu, czyli zawiesił się obraz na 4-5sekund i grałem dalej, tak jakby karta graficzna się wyłączyła na chwilę i znowu powróciła do pracy.

Wydaje mi się, że to coś ma wspólnego z zasilaczem, więc spróbuje zamienić zasilanie do karty nie bezpośrednio z zasilacza do karty poprzez 6PIN tylko przez molex'y, może to coś da. Komp jak na razie się na amen nie zawiesił.

PS. Dodam jeszcze, że podczas włączania systemu są 2 sygnały BIOS. Jeden krótki i po 5 sekundach znowu 1 krótki i odpala się Windows.

Małe pytanie jeszcze, czy np. może mieć to coś wspólnego z bezpiecznikami w domu, może trzeba kupić więcej niż 16A, ale z drugiej strony jak by było większe natężenie to by wyskoczył :( Nie wiem co się dzieje, proszę pomóżcie.

Link to post
Share on other sites

Co do bezpieczników to się na tym kompletnie nie znam, więc tu Ci nie pomogę. Mogę tylko doradzić że można to sprawdzić u sąsiada który ma osobną (nie połączoną z Twoją) instalację elektryczną.

 

Co do reszty ospisanego przez Ciebie problemu to raczej wątpię, że przyczyną jest zasilacz. Gdyby on szfankował to komputer albo by się wyłaczył albo zawiesił. Nie ma możliwości aby gra stanęła przez to na pare sekund i ruszyła dalej.

 

Co do BIOS'u to spróbuj zaktualizować. Być może to rozwiąże Twoje wszystkie problemy.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem napięcia zasilacza miernikiem LCD, więc nie mogłem sprawdzić ich pod obciążeniem, ale napięcia w spoczynku wynosiły:

3,3V: 3,4V

12V: 11,90-12V

5V: 5V

 

Więc są bliskie idealnym. Parę minut temu wgrałem najnowszy BIOS (0902) za pomocą ASUS EZ Flash 2, miałem wersję (0501).

Zobaczymy czy to coś pomogło. Aha i pipkanie BIOS'u jest jak było, czyli pipka raz i pokazuje się na ekranie ASUS i skróty do BIOS'u, zanika i pipka jeszcze raz i uruchamia się Windows.

Link to post
Share on other sites

Nic nie kombinuj z hardware. Problem dotyczy... no właśnie wystarczy wizyta na forum Nvidia, czy ATI aby zrozumieć, że związany jest ze specyfikacją platformy PC. Niestety przy konfiguracji X (mogą to być różne podzespoły) podczas grania w produkty ABC z niewiadomych przyczyn wyłączają się sterowniki karty graficznej.

 

Kilkusekundowy zanik obrazu to efekt wyłączenia się sterowników. Po chwili Windows odświeża biblioteki i obraz pojawia się ponownie. Niestety rzadko kiedy odświeżenie pozwala na dalszą grę, gdyż po kliku minutach problem znów atakuje. Z tą różnicą, że Windows najczęściej umiera, a na znak zgody puszcza przez głośniki/słuchawki nieprzyjemne dla ucha "pierdy".

 

Rozwiązanie. Polega na szukaniu optymalnej konfiguracji sterowników. Musisz jednak pamiętać, że odinstalowanie sterowników nic ci w tm przypadku nie da. Koniecznie po instalacji Windows stwórz kopię bezpieczeństwa. Backup nazwij clean (bez sterowników). Następnie przystąp do instalacji sterowników, ale używaj tylko tych z płyty. Zero aktualizacji z Internetu. Podobnie z Windows, nie aktualizuj go.

 

I tak testujesz. Fail równa się przywrócenie obrazu "clean". Przywracanie systemu trwa 1/2 krócej niż jego instalacja.

 

Windows to cudowny OS. Wyobraź sobie, że u mnie po instalacji sterowników do SideWInder X6 komputer całkowicie się sypie. Po restarcie uruchamia się 2-3 razy dłużej...

Edytowane przez Ujemny
Link to post
Share on other sites

Trochę mnie twój post pocieszył. Ale już zdążyłem zaktualizować Windows i sterowniki.

Ale coś się dziś wydarzyło, wstaję sobie, bo komputer był włączony całą noc i co widzę:

Widzę migający przycisk POWER i komputer był wyłączony, próbuje go uruchomić, słyszę jeden dźwięk, następnie dłuższy dźwięk ale cichy i znowu słyszę jeden krótki dźwięk, następnie komputer wyświetla uruchamianie się Windows i czarny ekran, migający "_ (podkreślnik)" następnie czarny ekran. Za drugim razem wyskoczyło czy chcę rozpocząć nowe uruchomienie, a nie wznawianie systemu no i poszło. Możliwe, że jak mówisz sterowniki i aktualizację mogą być przyczyną, ale też i dysk twardy ;/ Przeskanuję go jeszcze raz.

EDIT: Grałem niedawno ponad godzinę w Crysis'a i ani jednej ścinki nie miałem, hehe możliwe, że już wszystko jest dobrze ;)

Edytowane przez EvilOverlorD
Link to post
Share on other sites

Mówisz że komp był włączony i się wyłączył ...

To był jeden długii sygnał i 2 krótkie?

Bo jeden długi beep oznacz chyba coś związanego z grafą .

http://active-comp.pl/bios.html

http://forum.pccentre.pl/topic/152684-poradnik-bledy-i-sygnaly-bios-u/

 

Jesteś na 100% pewien że molex zasilacza nie jest zbyt obciążony?

Grafa może nie wali artami ale dużo rzeczy wskazuje że coś z nią jest . Po prostu resetuje Ci się sterownik ekranu. Potem może się zapętlić dżwięk i zazwyczaj zdycha Windows.

Czasami uwalona grafa daje o sobie znać BSODAMi a przede wszystkim restartami sterownika graficznego oraz artefaktami.

 

 

Osobiście próbowałem 3-5 wersjii sterowników od karty graficznej każde nie radziły sobie tzw bsody itp , a to przez uwaloną grafę.

Poobserwuj kompa , spróbuj odpalić jakieś programy obciążające itp , zobacz przez co się komp wywala.

 

Masz jedno czy 2 piknięcia?

U mnie jest jedno piknięcie - czyli komunikat ze all is ok .

2 piknięcia nie wiem co znaczą , są różne odmiany biosu. Jaki masz?

Edytowane przez Darkness
Link to post
Share on other sites

Powtarzam to nie jest kwestia hardware.

 

"Nocy" problem to nic innego, jak stan uśpienia/hibernacji. Gdy OS nie otrzymuje informacji o konieczności działania przechodzi w stan hibernacji. Niestety i to w Windows jest totalnie skopane, dlatego przejdź do panelu zarządzania zasilaniem, i ustaw wszystko na "nigdy" [dysk, karta graficzna, monitor, etc.]

 

Hibernację wyłączysz w następujący sposób. Windows+R -> cmd.exe -> powercfg.exe -h off

 

Jeśli obecna konfiguracja sterowników nie wywołuje wilka z lasu, to koniecznie stwórz obraz systemu.

Edytowane przez Ujemny
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...