Skocz do zawartości

FAQ: Zasilacze, polecane modele


Recommended Posts

Gość usunięty

A tak się spytam dlaczego nie chcesz OCZ?

Dlatego:

 

OCZ to lipa

 

MXSP ma nędzne 552W na +12V (mniej niż niejedna 600tka), słabe okablowanie, nie najlepszy rozkład linii i lubi się wyłączać przy pełnej mocy i wysokich temperaturach.

 

SXS/GXS - Epsilony 700W mają jazdy z tętnieniami i też im ostro leci moc w wyższych temperaturach (recka u JG: http://www.jonnyguru.com/modules.php?na ... nt&reid=24 ).

 

 

Link to post
Share on other sites

właśnie przeczytałem FAQ z 1. postu, malutkie, ale w sumie nie najgorsze, ale sa i większe błędy:

 

1) Xilence w "czarnej liście" - niektóre, a praktycznie wszystkie ostatnie są dobre

 

2)

Firma intel rekomendowała stosowanie natężenia maksymalnie 20A na jednej linii 12v

18 a nie 20A.

 

3) "efektywność" nie jest odpowiednikiem słowa "sprawność" jezeli chodzi o elektryczne ecie-pecie, wszystkie te słowa muszą być zamienione.

 

4)

Radiatory - w środku zasilacza powinny być dość duże i im więcej żeberek mają tym lepiej.

w obecnych czasach to zdanie jest już nie prawdziwe.

 

5) proponuję skasować całą liste polecanych zasilaczy, czasy się zmieniają i większość z nich w tym momencie NIE można polecić.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Czy to możliwe że mój zasilacz (Tacens Radix III 420 W) to jedno wielkie gó**o ? wybucha, pali się ? :) matko jedyna, narazie sprawuje się świetnie, ale nie dociążam go, bo ja karty graficznej potrzebuje tylko do gimpa, (Radeon 2600 XT) no ale.....

 

odnoszę się do testu nvision

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam, Swietny FAQ na pewno bardzo duzo pomoże niedoświadczonym userom, mam pytanie czemu nie ma żadnego Zasilacza CoolerMaster czy Pentagram? jesli takie Pytanie padło wcześniej to Sorki ale nie chce mi sie czytać :);)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam mam mały dylemat odnośnie doboru zasilacza. Nie zawsze jest napisane ile ciągnie dana karta graficzna i procesor na stronie w sklepie. Ale jak już się dowiem teraz jak dobrać zasilacz. Jeśli przykładowo procesor ciągnie 100W, a karta graficzna 125W czyli te wartości się sumuje 225W i to jest tylko na linię 12V. Teraz mam zasilacz 500W. Więc daleko do końca mocy. No i jeszcze dysk twardy, ram, wiatraki, napęd (inne bajery) czyli wychodzi gdzieś 400W czyli 400W zasilacz dałby radę?

Prosiłbym was o wytłumaczenie mi tego. Jak dobierać zasilacz aby był idealny. Jak wybierać obliczać czy na oko ("na oko to się chłop w szpitalu wykończył") Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

najogólniej przyjmuje się, że przeciętny, mocny pecet potrzebuje ~350W na linii 12V więcej tylko w przypadku topowych kart graficznych lub trybu SLI/CFX do tego dochodzi marka i jakość zasilacza, a co za tym idzie i cena

załóż konkretny temat, napisz co masz/planujesz mieć to ci coś dobierzemy i wytłumaczymy w razie pytań i wątpliwości

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, zapomniałem o efektywności. Zawszę wybieram 80+ więc. Jeżeli zasilacz ma moc 500W to przy efektywności 80+ będzie 500*80/100=400W czyli zasilacz 500W może wytrzymać max. 400W. Czyli zasilacz 600W, ma tylko 480W mocy. Oczywiście wszystko liczyłem 80+ więc to może być zmienne na + lub na -

A tematu nie chce zakładać to by był tylko niepotrzebny spam. Chodzi mi jak to wyliczyć w głowie lub na kartce, tak żeby było idealnie.

Link to post
Share on other sites

poczytaj tematy z tego działu, niektóre nie są tylko bezsensownym przerzucaniem się markami

 

ponadto w sieci znajdziesz trochę artykułów na temat tego jak działa zasilacz, pierwszy z brzegu:

http://zenfist.pl/pelen.php?id=24

 

na koniec naucz się odróżniać recenzje zasilacza od quasi-recenzji:

http://www.hardwaresecrets.com/article/Hardware-Secrets-Power-Supply-Test-Methodology/522/1

 

z recenzji kart graficznych i procesorów dowiesz się jak wygląda pobór mocy poszczególnych elementów, tylko zwracaj uwagę na metodologię każdego testu

 

także zabieraj się za lekturę, jak chcesz rzeczowo polecać PSU

Link to post
Share on other sites

Dziękuje ale nadal nie mam odpowiedzi na moje pytanie. Tabliczkę to znam i oznakowanie PSU, tylko mi chodzi z mocą. Jak mam obliczyć jaką moc potrzebuję aby zasilić komputer. Tak jak podałem wcześniej te 100W+125W=225. Więc jeszcze dysk, ram, wiatraki, napęd i inne. Czyli to nam daje z te 350W tak jak powiedziałeś, że tyle ciągnie dobry komputer do gier. Tylko jak to wszystko dobrze wyliczyć. Tak, aby było dobrze dobrane.

Np. Obliczam sobie, że cpu ciągnie 100W, gpu 125W, dysk 20W, ram 10W, płyta główna 25W(o_O tyle było na jakiejś tam stronie, przepuszczałem, że mniej) no dobra czyli w sumie 280W czyli zasilacz 400W 80+ wystarczyłby, ale był by brak rozbudowy tego komputera. Przy zmianie podzespołów należałoby zmienić jeszcze zasilacz. Dlatego kupuje się to 500W, żeby mieć zapas na OC i na przyszłą rozbudowę. Dobrze myślę czy nie? (proszę mnie poprawić.)

Link to post
Share on other sites

Dobrze myślę czy nie?

mniej więcej, CPU + mobo można liczyć ogólnie te 100-150 zależnie od modelu, grafa to już wiele zależy od tego jaka, może w stresie brać mniej niż 100 do nawet 300W i to te dwa elementy są w zasadzie najważniejsze, zawsze liczymy lekko z górką na całą resztę badziewia, na które jak nie występuje w dużej liczbie nie musimy dzięki temu zwracać uwagi, np taki HDD bierze 5-9W zależnie od modelu, jak ktoś nie ma pięciu to można nie zaprzątać sobie nimi głowy

 

także zależnie jak ci wyjdzie z rachunku polecasz PSU o obciążalności linii 12V 300-kilku W dla lowendowych maszyn, ok 400W dla mocniejszych sprzętów, a jak ktoś potrzebuje więcej to znaczy, że ma lub chce mieć SLI/CFX i to trochę inna para kaloszy, bo w grę wchodzi nie tylko obciążalność linii, ale także ich rozkład, weźmy na warsztat takiego OCZ MXS 600W (którego notabene posiadam) pomijając fakt, że powinien się nazywać 550W, bo całego majątku ma 504W na dwóch liniach 12V, wydawałoby się super, ale zajrzyjmy pod maskę... i co znajdziemy? idiotycznie rozłożone linie, dzięki którym zasilacz pomimo pięciuset wat na 12V nie da sobie rady z praktycznie żadną sensowną konfigurację multiGPU, dlaczego? jak nie chcemy go rozkręcać (lub nie mamy akurat pod ręką ;) ), żeby przekonać się sami z pomocą przychodzi rysunek mechaniczny, z którego dowiadujemy się, że pierwsza linia zasila procesor i 24pin, a druga molex'y, sata oraz.... PCI-E czyli w zasadzie wszystko, co z tego wynika? ano tyle, że tak naprawdę mamy do dyspozycji ~253W nie tylko na samą grafę, która jak wiemy lubi dużo zjeść, ale i na wszystkie inne peryferia wniosek? dowolne multiGPU w stresie (albo mocne GPU w licznym towarzystwie peryferiów) zabije ten zasilacz, bo druga linia nie wytrzyma obciążenia, tzn nie zabije bo się awaryjnie wyłączy, o czym możemy przeczytać w recenzji z hardwaresecrets, które notabene polecam

Link to post
Share on other sites

Czyli byłem tak naprawdę na dobrej drodze myślenia. :) Czytałem artykuły z benchmark.pl dotyczące wyboru zasilacza. Wybieram zawsze do zestawów zasilacze które cieszą się dobrą opinią i popularnością. Tylko zawsze nie wiedziałem jak dobrać ten odpowiedni 500W czy 550W lub 600W. Dziękuje, że mi to wyjaśniłeś. A co do tamtego zasilacza, o którym mówiłeś to ma tylko 2 przeciążone linie 12V, ja sam osobiście jestem zdania, żeby linij 12V było przynajmniej 4. 3 dodatnie i 1 ujemna. Niż 1 mocną. To tak jakby silny podniósł kamień ile by wytrzymał? A grupa ludzi? Moim zdaniem wytrzymali by więcej. Tak na marginesie ;d

Link to post
Share on other sites

ma tylko 2 przeciążone linie 12V

niee, tylko jedna linia może być przeciążona - nr 2,

linii nr 1 nie sposób przeciążyć

 

co do wyższość jednej mocnej linii nad kilkoma sporo jest na ten temat dyskusji i imo nie da się jednoznacznie określić co lepsze, każda opcja ma swoje wady i zalety

co do porównania z kamieniem to w tym przypadku akurat łatwiej temu silnemu, pojedyncza linia ma też z reguły wyższy amperaż niż dwie czy trzy słabsze i aktualna tendencja w budowie PSU składania się ku właśnie temu rozwiązaniu, gdy weźmiemy pod uwagę współczesne konstrukcje czołowych producentów

i afaik ujemna linia to już przeszłość

Link to post
Share on other sites

Nie zauważyłem na liście polecanych zasilaczy modeli XFX Core 450W - 850W. Solidna seria, mocna 1 linia 12V, certyfikat 80+ bronze, (aż) 5 lat gwarancji producenta, w zależności od mocy wiatraki 120 mm lub 135 mm.

Sam używam 550W: wentylator raczej cichy (tzn mój HD6950 na max obciążeniu go zagłusza, w idle niesłyszalny), podczas obciążenia po oc całej platformy napięcia (sprawdzane miernikiem) spadały o max 0,05 V. Jedynym minusem to brak polskiej instrukcji (czy ja wiem czy to wada, nic ciekawego w tym manualu nie ma) i niestety brak modularnego okablowania, chociaż każdy przewód jest w oplocie. Na innych portalach był polecany, tu też powinien się znaleźć.

Edytowane przez mickey_mike
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...