Skocz do zawartości

Samsung 1 TB - odkąd go mam, to...


Recommended Posts

Witam,

 

Jakiś czas temu dokupiłem sobie dysk twardy:

Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3

 

wcześniej działałem na jednym dysku, też Samsung, tyle że 500 GB (Sata II F3). - na nim oczywiście wciąż mam system, itd. Ten drugi ma służyć jako backup wszystkich bohomazów.

 

Odkąd go mam, pojawiają się podczas codziennej pracy strasznie irytujące, przeszkadzające w wykonywaniu zadań sytuacje "zawieszenia" na parę sekund systemu. Wówczas słychać, jak talerz dysku się rozpędza i trwa to dosłownie 3 do 7 sekund, aż znów wszystko powraca do normy.

 

Jestem grafikiem i jest to coraz częstsze podczas operacji np. w Photoshopie czy Ilustratorze. Po prostu obrabiam coś i nagle bach!, zwis na 5-7 sekund, bo słychać jak ten drugi dysk, i wówczas program na chwilę się zawiesza.

 

Sprawa jeszcze bardziej stała się frustrująca, odkąd zainstalowałem na tym nowym 1 TB wersję demo najnowszego Adobe Flash. Pakiet oryginalny, ale w wersji CS 4, mam zainstalowany na tym systemowym.

 

Działanie w tej wersji demonstracyjnej Flasha, która jest zainstalowana na tym dysku, to koszmar. Co 3-4 minuty, zwis na 5-7 sekund, bo dysk rusza. Jakaś paranoja.

 

Pomóżcie, proszę. :)

 

Czy to normalne, czy coś mam zrobić, bo mnie w końcu szlag trafi, krew jasna zaleje, siarczysta i pierońska. :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No dobrze, ale czy to nie jest rzecz normalna, że skoro dysk jest jakby nieużywany, wyłącza się, to gdy wchodzę na niego, na daną partycję, to muszę poczekać aż się "uruchomi"? Bo to trwa 3-5 sekund, jakby rozruch, i potem normalnie mogę po nim chodzi i przeglądać.

 

Kurczę, gwarancje to utrapienie - mam na nim 300 GB danych backupowanych i nawet nie miałbym gdzie tego przenieść. A druga rzecz - nie chciałbym, żeby wyszło na to, że dysk jest OK, a ja zapłacę za bezpodstawny serwis.

Link to post
Share on other sites

Oddawałem towar na gwarancje 3 razy (tuner TV, dysk i płytę główną). Za każdym razem nie byłem w 100% pewny awarii (lub przynajmniej tego, że kwalifikuje to się na gwarancję) i jakoś zawsze mi naprawili sprzęt lub dali nowy. Odnośnie backupów to może... nagraj na płyty DVD (po wcześniejszym oczyszczeniu wartościowych danych od śmieci).

 

 

PS. też mam 1 TB F3 i nie narzekam na takie rozruchy ;D

Edytowane przez regist88
Link to post
Share on other sites

Zanim go oddasz sprawdź w ustawieniach zasilania dysku czy czasem nie masz ustawionego wyłączania dysku twardego po jakimś czasie bezczynności. Jeśli jest to włączone to jest duża szansa, że to właśnie powoduje te zwisy kilkusekundowe, a dysk sam w sobie jest sprawny :)

Link to post
Share on other sites

Zanim go oddasz sprawdź w ustawieniach zasilania dysku czy czasem nie masz ustawionego wyłączania dysku twardego po jakimś czasie bezczynności. Jeśli jest to włączone to jest duża szansa, że to właśnie powoduje te zwisy kilkusekundowe, a dysk sam w sobie jest sprawny :)

Czy chodzi tutaj o "Opcję zasilania" w Windowsie, czyli ustawienia po jakim czasie dysk ma zostać wyłączony? Bo jeśli tak, to miałem w "Ustawieniach planu" zasilania ustawione, że dysk ma zostać wyłączony po 20 minutach, ale czy to czasem nie dotyczy dysku systemowego?

 

Czy też jeszcze gdzieś indziej można zarządzać tym elementem? Szczerze mówiąc nie wiem, gdzie. :) W Biosie szukałem, ale ni znalazłem, a w narzędziu systemowym do zarządzania komputerem (dyskami również) - też nie.

 

Sprawdziłem też dysk HD Tune, ale nic nie pokazało - wszystko zdaje się być OK.

Edytowane przez Zbyszek_J
Link to post
Share on other sites

MatiQ - moc. :)

 

Póki co - problem wydaje się, że znikł. Co prawda, ostatnie dwa dni miałem trochę robotki na innym kompie, gdzie mam jeden dysk, ale tutaj też robiłem parę rzeczy i nie zauważyłem problemu ze "zwisami". :)

 

Możliwe, że ja przesadziłem, że to się dzieje co 5 minut, bo pewnie przy pracy czas leci szybciej, więc może mijało te 20 minut.

 

W każdym razie jest poprawa. Potestuję jeszcze przez jakiś czas i zobaczymy. Już miałem zgłaszać gwarancję, ale poczekam. :)

 

Dzięki wielkie!

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie wiem jak te słynne 500 gigowe samsungi, ale te większe wcale nie są takie dobre. Mam samsunga 1.5TB i objawy ma podobne, choć temperatura niska (mam wiatraki owiewające pion dysków). Te dyski są po prostu kiepskie, nie da się na nim skopiować małego pliku tekstowego, gdy jest zajęty przerzucaniem jakiejś większej ilości plików, a co dopiero żeby np. odtworzyć film, czy coś. Te ścinki też mam u siebie. Kupiłem WD 2TB i jest bez porównania - jak zwykle z resztą. To był pierwszy i ostatni mój zakup czegokolwiek z szajsunga. Niedługo pewnie go zastąpię kolejnym WD i po kłopocie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...