Skocz do zawartości

Problem z pamieciami OCZ DDR3


Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Moze na poczatek podam moje cfg:

 

AMD Phenom II X2 550 BE

Gigabyte GA-MA770T-UD3P (Rev 1.0, BIOS F2)

Gainward GeForce GTX 275 (Stery oryginalne)

OCZ DDR3 2x2GB 1600MHz Reaper (OCZ3RPR16004GK)

Seagate 500GB

Tagan 500W

Windows XP Pro SP2 64-bit

 

Komp po ustawieniu nominalnego taktowania pamieci (1600) zawiesza/restartuje sie

przy/po starcie systemu (raz zdarzyl mi sie nawet BSOD). Domyslam sie, ze jest to

zwiazane wlasnie z ustawieniem taktowania na 1600. Poniewaz na 1333 wszystko dziala

prawidlowo. Moze pozwole sobie wymienic, ktore dokladnie ustawienia zmienialem z

poziomu BIOSu.

 

Wg producenta opoznienia tych pamieci to 7-7-7-24 (odpowiednio CAS-TRCD-TRP-TRAS),

napiecie natomiat wynosi 1.9.

Z racji tego zmienilem w BIOSie nastepujace wartosci:

 

 

Memory Clock: x8.00 (1600MHz)

 

CAS# latency: 7T

RAS to CAS R/W Delay: 7T

Row Precharge Time: 7T

Minimum RAS Active Time: 24T

 

DRAM Voltage Control: 1.9V

 

 

Je?eli chodzi o pozostale ustawienia, nic nie zmienialem, sa one domyslne/auto.

Chodzi mi dokladnie o parametry ponizsze:

 

1T/2T Command Timing

TwTr Command Delay

Trfc0 for DIMM1

Trfc2 for DIMM2

Trfc1 for DIMM3

Trfc3 for DIMM4

Write Recovery Time

Precharge Time

Row Cycle Time

RAS to RAS Delay

 

Teraz moje pytanie: czy ktores z powyzszych parametrow jeszcze trzeba zmieniac?

Opisujac moj problem dystrybutorowi pamieci (nie tak szczegolowo jak wyzej), odpisal

mi, ze jezeli komputer nie pracuje stabilnie na tych ustawieniach (1600), nalezaloby

jeszcze zmienic napiecie samego CPU oraz NB. Czy faktycznie istnieje miedzy tymi

napieciami jakas zaleznosc? Jezeli tak, to o ile mam podwyzszyc napiecia proca i

mostka polnocnego? Nie chce sobie czegos przez przypadek spalic. I czy problemem

moze byc fakt, ze w spefyfikacji plyty glownej napisane jest (4 x __1.5V__ DDR3

DIMM) ? NArazie system pracuje stabilnie na powyzszych ustawieniach, z wyjatkiem

taktowania (mam ustawione 1333 zachowujac powyzsze timingi 7-7-7-24 i napiecie 1.9).

Dodam jeszcze, ze pamieci zainstalowalem w slotach DDR3_1, DDR3_2 (wedle zalecen

producenta plyty). Temperatury w normie. Prosze uprzejmie o pomoc. Bede wielce

wdzieczny za wszelakie porady.

 

Dla pomocy ponizej daje odnosnik do manuala MB.

 

http://europe.giga-byte.com/FileList/Ma ... ud3p_e.pdf

 

info z ostatniej chwili: ponizej jeszcze odsylacz do screenow z memtesta.sry ze troche nieczytelne, ale mam slaby tel. jak widac pojawily sie 3 bledy (po 40 minutach testu). oddawac na serwis? czy kombinowac z timingami/napieciami?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/daf ... e297a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/691 ... b1af3.html

 

Pozdrawiam

attila

Link to post
Share on other sites

nie wiem na ile to bedzie pomocne ale ustaw pamieci na 1333 a pozniej szyna podnies do 1600 na timingach takich jakie sa zalecane, jednoczesnie obniz mnoznik procka, moze to cos da a moze nie :/.. u mnie jak mialem na chwile pamiatki 1600 to wlasnie tak poszly ( plyta tez ma 1600 (OC) ), a inaczej ni cholery nie chcialy mimo ze w biosie jest opcja 1600

Link to post
Share on other sites

ustaw tak pamieci aby byly na 1333Mhz(667)

 

obniz mnoznik procesora do 13

ustaw fsb na 240

zmien mnoznik NB na 8

mnoznik htt na auto ( albo na 8 )

bedziesz mial pamiatki na 1600 i procesor dalej na 3,1 Ghz, NB na okolo 2000 i Ht link na okolo 2000 o ile plyta na to pozwoli

 

aczkolwiek jest to troche dziwne rozwiazanie i lepiej jakbys zmienil te pamieci na inne ( np 1333 ) tak zeby dzialaly na standardowych ustawieniach

Link to post
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem to w teście podanym w 2'gim poście autor napisał że to płytę trzeba podkręcić aby mogła śmigać z pamięciami na 1600mhz. Także musisz podnieść HT link, i delikatnie zwiększyć napięcie.

 

sorki jak coś walnełem, ale "spię na siedąco" ; )

Link to post
Share on other sites

@atilla

Przeczytaj tekst ktory zamiescil 19arek93, tam sa dokladnie opisane problemy z takimi pamieciami 1600 cl7 na AM3. Problem nie lezy w pamieciach tylko w tym ze AMD oficjalnie obsluguje tylko 1333MHz, 1600 dzialaja wylacznie z procesorami BE ale po pobraniu profilu w programie AOD. Poniewaz program ten ci nie dziala to musisz recznie ustawic parametry pracy:

Napiecie CPU

Napiecie NB

Timingi

i nie masz co oddawac Reapery bo to nie pamieci wina.

 

 

Dokladnie przyczytaj ten artykul a bedzisz wiedzial jak rozwiazac swoj problem.

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=5 ... tr_numer=4

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

mojego problemu chyba nie da sie rozwiazac

 

ustawilem odpowiednie napiecie na NB (1.3) oraz takotwanie na 2400. napiecia pamieci podnioslem do 1.9. timingi zgodnie z tym co pisalem w pierwszym poscie (7-7-7-24). niestety memtest wywala errory.

 

nie widze opcji edytuj. peszek ;).

 

narazie 0 errorow na ustawieniach: RAM 1333/1.9/timingi auto (czyli ku*sko zanizone), NB: voltage auto (1.1), 2200MHz, CPU: nie ruszalem. bede dalej kombinowal. moze uda mi sie popchnac na 1600

 

pzdr

Link to post
Share on other sites

Ja proponuje napisac do goscia od GB na forum GIGABYTE_PL, podac model plyty i dokladny model pamieci moze bedzie w stanie ci pomoc, jesli AOD nie daje rady to pozostaje jedynie sprawdzic pamieci u jakiegos kumpla i jesli nie pojda to zwrot i wymiana ;)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

generalnie pan z komputrona odmowil mi telefonicznie wymiany pamieci. argumentowal to uplynieciem 2 tyg od momentu kupna oraz tym ze AMD oficjalnie obsluguje max 1333.. Pol biedy w tym zwrocie/wymianie ramu, poniewaz kupilem te kosci po atrakcyjnej cenie (403 PLN) bodajze. No ale szkoda ze nie smigaja na nominalach... Mam nadzeije, ze nie trace za wiele wydajnosci ?

Link to post
Share on other sites

a powiedziales mu ze masz bledy na 1333

czytanie ze zrozumieniem nie boli.

wez idz oddaj te pamieci i wez jakies inne

tak, typowa rada w twoim wydaniu. przeciez napisal, ze nawet gdyby chcial to nie moze!

No ale szkoda ze nie smigaja na nominalach... Mam nadzeije, ze nie trace za wiele wydajnosci ?

nie, nie stracisz. moze da sie zmniejszyc timingi skoro kosci chodza na 1333. wyrownaloby Ci to "straty" ;)
Link to post
Share on other sites

Witam miałem długo ten sam problem, mam pamięci ocz 1333 cl6 odpalały się na napięciu 1.9 1666 ale po pewnym czasie blue scren w memtescie same błedy,okazało sie że napięcie trzeba było obniżyć na 1.82 i problem zniknął. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...