Skocz do zawartości

Nowa płyta, nowy problem


Recommended Posts

Witam

Moja konfiguracja komputera

-Zasilacz Sea Sonic m12 Bronze 520w

-Płyta główna gigabyte ga-ma78lmt-us2h rev3.5////// obecnie ga-880ga-ud3h rev2.2

-Pamięć ddr3 Kingston 4gb 2x2 1333 non ecc cl9

-Procesor Phenom II x4 955 Black, chłodzenie arctic cooling freezer 13

-Karta graficzna geforce 9800gtx+ gigabyte 1gb ddr3

-Dysk twardy seagate barracuda 500gb 7200////// idzie na wymiane

-Stacja dyskietek

-Czytnik kart

-DVD nagrywarka

-obudowa Modecom step 407(najprawdopodobniej), 2 wiatraki zamontowane 90mm, 1 z przodu u dołu, 2 z tyłu na górze.

-Windows xp pro 32bit( wiem o tym że windows xp nie czyta całej pamięci ram)

-Karta dźwiękowa Sound blaster audigy se oem

 

Zmieniłem płytę na Ga-880GA-UD3H rev2.2

Na razie nie ma problemu z mocnym zacinaniem i wyłączaniem komputera a po tym całkowicie odcięcie od zasilania od komputera na chwilę i ponownie włączenie, wcześniej przez około 1-3 miesiące większość programów nie pokazywało temperatury procka, tylko w biosie i easy tune 6 dało się zobaczyć, były raczej w normie i nagle się bios zepsuł nie wiem dlaczego po prostu przy uruchamianiu komputera się coś pojawiło że coś jest nie tak i bios musiał się odzyskać (ale to nie było 1 odzyskiwanie biosu) i po tym nagle przy okazji w różnych programach pojawiła się temp. Niestety nadal był inny problem a przypadkowo straciłem gwarancję na płytę i od nośnie tych temp procka były około idle 42-48, stres 48-59, a teraz to przyznam że jak nic zupełnie nie robię, po prostu jest pulpit to jest nawet 40-45 tylko że jak już np otworze winampa, przeglądarkę i czasem jakieś dodatkowe rzeczy nie wiem np otwieranie kilku folderów lub uruchomienie kilku programów np gg, amd overdrive lub podobne na pewno nie bardzo wymagające, ale nawet sama przeglądarka plus winamp lub nawet jakaś byle jaka gierka 2d to od razu z 40-46c robi się 50-58c, niestety nie mam za bardzo możliwości sprawdze w jakieś grze ale jak uruchamiam orthosa to w czasie 1min temp skacze na 60 parę stopni, gdy jest około 5 min to jest już spokojnie 70c, gdy jest 10min to siedzi na 73-74c, zrobiłem test 3dmark 06 test przeszedł stabilnie ale gdy co kolejny test schodziło na chwilę na pulpit dało się zauważyć że po testach grafiki procek ma około 60-69c, po 1 teście procka jak zeszło to pokazało 78c, po 2 74, nie wiem czy te programy źle pokazują czy co ale martwią mnie te odczyty wcześniej z 3 dni temu na inne płycie było w stres maks 59 nawet ta temperatura rzadko była i to tylko raczej kiedy było jeszcze gorąco i temp w pokoju była 28-34c teraz jest koło 19-27, do tego już na boxowym chłodzeniu lepiej było przyznam głośniej ale dochodziło do maks 64c i to jak było gorąco tylko że było głośno więc wymieniłem na Arctic Cooling Freezer 13 i chwilowo było lepiej tylko że były inne problemy, a teraz takie temp.Oczywiście przy wymianie płyty chciałem by w serwisie mi nałożyli nową pastę od razu i z tego co mi wiadomo to na łożyli najprawdopodobniej revoltec thermal grease diamond lub nano, czy te pasty były by tego powodem? Czy może się musi wygrzać, no ale chyba tak czy inaczej takich temp nie powinien mieć procek nawet po nałożeniu pasty, może źle nałożyli pastę, radiator lub oba czy coś innego. Temperatury płyty odczytywane z CPUID HWmonitor TMPIN0 IDLE 30-32, STRES 31-35, TMPIN1 IDLE 38-44, STRES 43-68,TMPIN2 IDLE 42-49, STRES 49-72. Dodam jeszcze że jak chce korzystać z cool and quiet to wtedy jak słucham czegoś to mi lekko pierdzi, do tego jak robię teraz testy dysku w hd tune to jak widzę różnie wychodzi, maks i średni przeważnie zawsze podobnie czyli maks-131, średni 101 za to dolny wychodzi raz 10 innym razem 30 i za każdym razem są jakieś takie spadki teraz nie wiem czemu, tak samo access time przeważnie 14,5 ale zdarzyło się 16 czy jest coś nie tak?

Zastanawiam się czy w takim wypadku nie nałożyć jeszcze raz pasty i innej np arctic cooling mx 4 ale nie wiem czy jest to konieczne i czy na pewno coś da, może coś nie dociska radiator(komputer jest w miarę wyczyszczony).

Proszę o pomoc

Przepraszam za tak długi, chaotyczny tekst ale na razie nie spałem i ciężko się trochę pisze.

 

Edit W sumie to trochę złą nazwę tematu dałem bo temat teraz jest głównie związany procesorem,no ale dzieję się to znowu głównie po zmianie płyty choć nie ona musi tu być problemem, trochę mnie to już to irytuje kolejna wymiana i znowu jakieś problemy mogłem nie pozbywać się płyty nforce gigabyte co prawda nie wykorzystywała potencjału procka i ogółem była wolniejsza teoretycznie ale tam nie było przynajmniej takich problemów, mam nadzieję tylko że uda się w końcu zrobić by było normalnie.

Edytowane przez anubis555
Link to post
Share on other sites

Wszystko w kompie masz prawie normalne, prawie, płyta to padaka. Tego procesora nie powinienieś używać przy temperaturye wyższej niż 70 stopni. Możliwe że programy oszukują lub czujnik jest uszkodzony. Pasta musi się około tygodnia wygrzać aby działała prawidłowo. Dobrze byłoby abyś sprawdził czy w czasie powiedzmy gry, testu 3dmarkiem radiator procesora jest chłodny, ciepły czy gorący. Warto sprawdzić przy okazji pastę pod chipsetem.

Link to post
Share on other sites

Niebawem zrobię format i na nowo postawię system, bios jest wgrany od razu najnowszy. Jednak problem z temp był przez głównie pastę źle nałożoną i trochę coś z radiatorem nie tak było, nie chciał się w jednym miejscu coś dobrze przykręcić ale teraz bynajmniej z temperaturami jest mniej więcej idle 37-45, stres 43-58 czyli raczej normalnie i teraz wiatrak nie rozkręca się na maksa i jest różnica nawet koło 20c i do tego temp płyty też opadły, no mam na dzieję tylko że nie będę miał innych problemów np blue screen czy coś innego ale w każdym bądź razie problem z temp na razie jest rozwiązany.

Dzięki za rady

Dodam jeszcze tylko od nośnie pasty wiem że powinna się wygrzać ale jednak coś nie tak wydawało mi się z temperaturą by po nałożeniu nowej tyle c od razu coś mi nie pasowało.

Link to post
Share on other sites

Odświeżam ponieważ mam jeszcze pewien problem nie wiem czy związany z tym ale raczej tak choć nie wiem czy to dobry dział ale napisze już tutaj, z procesorem jest to na pewno lekko związane. Najpierw dodam że gdy byłem na płycie gigabyte ga-m52l-s3p rev1.0 nie było tam tego typu problemów i tam byłem na ddr2 good ram i boxowym chłodzeniu proca, zmianę płyty zrobiłem ponieważ tam ta płyta ledwo obsługiwała procesor i to po wgraniu nowszego biosu widziało normalne taktowanie proca, niestety ja nie sprawdziłem czy moja płyta obsłuży ten procek no ale jako tako ogółem działało nie było większych problemów po tym tylko tyle że proc nie był wykorzystywany w pełni. Postaram się to skrótowo wytłumaczyć więc po pewnym czasie chciałem jednak by procek był w pełni wykorzystywany i stwierdziłem że wymienię płytę i zmieniłem na gigabyte ga-ma78lmt-us2h rev3.5 bios f10, no i jak pisałem w 1 poście miałem różne problemy (miałem już sporo napisane w temacie ale niestety nie było chwilowo prądu a nigdzie nie zapisałem i nie mam teraz wiadomości i będę pisał krócej). Na tej płycie jest trochę lepiej teraz przynajmniej jeżeli są niebieskie ekrany to co prawda szybko same zanikają ale komputer się już nie wyłącza i można raczej spokojnie resetować (wcześniej jak się resetowało to kop lubił się czasem wyłączyć i było trzeba czekać), ale tak czy inaczej wciąż jest dziwny problem, sprawdzałem nawet 1 grę wymagającą wiedźmina 2 gra na full mi nie chodzi ale tak jak wcześniej grałem na wysokich tak i teraz tak gram i mogłem spokojnie grać i podzespoły raczej nie grzały się bardzo temp w normie jedynie miałem jakieś lekkie problemy w dźwięku na filmiku animowanym ale tak to wszystko w porządku, a np przeglądnie stron może być kłopotliwe choć nie cały czas i zależy od stron (tym więcej reklam i takich tam to jest gorzej jak jest dużo takich rzeczy to dosyć szybko lubi robić się niezła zwiecha strony) ale nawet na byle jakich stronach po jakimś czasi robi się coraz gorzej np jak oglądałem jakieś filmiki na youtube tylko w 1 oknie po protu na kanale i zmieniałem sobie to po jakiś casie nagle wczytywanie filmików zwolniło i nawet firefox zaczął lekko ścinać na początku myślałem że net szwankuje i dlatego wolniej wczytuje ale gdy się okazało że coś przymula do tego to uruchomiłem ponownie firefoxa i wtedy już normalnie działał internet i wczytywanie filmiku. Innym razem słuchałem czegoś na youtube i miałem zwieche i musiałem zrestotwać tylko po tym dźwięk zaczął prykać czy coś w tym sensie i był problem, od razu dodam że mam kartę dźwiękową creative audigy se oem i siedzie na modowanych sterownikach px17, i po tej akcji odinstalowałem je i zainstalowałem stare niby dobrze było (bez pierdzenia) ale chyba choć nie jestem pewien na 100% też były zwiechy, i jednak chciałem znowu na zmodowanych siedzieć i powróciłem do nich bynajmniej na razie w danej chwili nie ma pierdzenia no ale nie wiem czy one mogą coś powodować, ale wiem ze na tej płycie ga-m52l-s3p nie używałem tych sterowników bo tam co prawda mniej ale cały czas lekko pierdziało i niestety przeszkadzało to i tylko na starych sterach byłem, pisze o tym bo może ma to jakiś związek bo sam już nie wiem co to może być. Dodam że o się dzieje także na IE6 i przeważnie jak złapie zawieche na jakieś stronie to przeważnie muszę zakańczać za pomocą ctrl+alt+delete i procesy, czasem zamyka je od razu lub po chwili albo robi się totalna zwiecha i pozostaje reset choć raz na IE6 jakoś nie zrobiła się zwiecha ale wyskoczył komunikat nie pamiętam dokładnej treści ale chodziło mniej więcej o to że jakiś skrypt działa nie prawidłowo czy coś w tym stylu i pytało się czy przerwać jego dzianie i jak przerwałem to strona nadal działa ale nie było już zwiechy i normalnie chodziło zauważyłem także że przeważnie jak takie rzeczy się dzieją to jak się patrzy w programach pokazujących temperaturę procesora i wykorzystanie danego rdzenia np coretemp to jak się dzieją te zwiechy to przeważnie to w proceach pokazuje wykorzystanie procesora w 25% a w coretemp pokazuje ze 1 rdzeń jest wykorzystywane wtedy cały czas 95-100% przeważnie 100 i dziwi mnie to że ten 1 rdzeń się tak wykorzystuje na maks a reszta mało co pracuje i przeważnie się to dzieje na stronach internetowych i nie tylko tam gdzie są jakieś filmiki.

Proszę o jakąś pomoc bo sam już nie wiem co może być i z jakiego powodu dokładnie ale wiem że kiedyś tak nie było i nie mogę że tak to powiem normalnie przeglądać stron bynajmniej na razie jest tyle problemów i mam nadzieję że to nie wina sterownika muzycznego bo wole na nim siedzieć ale wydaję mi się że na starym też jest problem.

 

Edit Dodam że jestem na xp i sprawdzałem na ahci i bez ahci i nie wiem czy jest jakakolwiek różnica i chciałem się zapytać czy jest ma sens siedzieć na ahci, czy na native ide można spokojnie siedzieć?

Edytowane przez anubis555
Link to post
Share on other sites

Ojoj ile tekstu. Może bym pomógł ale nie chce mi się czytać :P

Starając się skrócić to chodzi o to że np głównie przeglądając internet lub oglądając jakieś filmiki w nim (szczególnie na pełnym ekranie), komputer dosyć często lub się przycinać, zawieszać a dosyć często z tego robią się zwiechy takie że nie da się nić zrobić (pozostaje reset), albo wyskakuje niebieski ekran. Zauważyłem że najbardziej to lubi się dziać na stronach gdzie jest więcej reklam i różnych takich (na nich to bardzo szybko może się zwiesić), ale na zwykłych czasem też bywa, dodam od razu żeby nie było że podczas tego nie używam wielu innym programów itp, wystarczy sama strona(przeglądarka) lub kilka co mnie dziwi że takie coś się dzieje skoro nie powinien się raczej wykorzystywać zbytnio komputer, ale właśnie podczas 1 zwiechy, odwiesiło się na IE6 i wyskoczył komunikat że jakiś skrypt powoduje jakieś problemy chyba i pyta się czy przerwać jego działanie i w tym momencie udało mi się wcześniej załączyć menadżer zadań i core temp to w menadżerze pokazywało wykorzystanie procesora w 25%, a core temp 1 rdzeń prawie non stop 100% a reszta mało co i jak przerwałem działanie skryptu to nie było już zwiechy i wykorzystanie tego procka spadło do praktycznie 0 lub jakiegoś skakania ale normalnego. Mniej więcej o to mi chodzi, wcześniej gdy byłem na płycie gigabyte ga-m52l-s3p rev1.0 to nie było takich problemów nawet na wielu tych samych stronach (nie wiem czy to jest z powodu płyty ale chce to uwzględnić, bo na tam tej nie było takich problemów), i czy sterowniki zmodowane do karty muzycznej mogą mieć z tym związek?

 

Wiem że nadal sporo ale muszę coś opisać problem i nie jest to takie proste, ale zawsze jest coś krócej mam nadzieję że wystarczy na zainteresowanie się tematem.

Więcej informacji w 1 i ostatnim poście lub pisać do mnie.

Link to post
Share on other sites

Temperatura podzespołów w normie? Przeskanowałeś kompa antywirusem?

Temperatury w normie, przeskanuje dziś lub jutro raczej ale wątpię by dało to coś konkretnego zobaczymy w każdym bądź razie zawsze zaraz po formacie instaluje antywirusa w moim przypadku jest to avira.

 

Zrobiłem 2 razy pełny skan antywirusem (żadnych wirusów) , zainstalowałem spybota, ccleaner tak samo zrobiłem skana i kasację ciastek. Nadal jest problem dodam że bez używania neta czasem też lubi sobie złapać zwieche z niebieskim ekranem bez konkretnych powodów, co prawda takie coś się dzieje raczej rzadko na tej płycie nie wiem czy wczoraj to nie był pierwszy raz tylko że to było 2 albo 3 blue screen tak jakby pod rząd zaraz po sobie i nie robiłem nic szczególnie wymagającego dla komputera właściwie to nie wiele co robiłem.

Link to post
Share on other sites

Jaki kod błędu sie wyświetlał??

Nie podam tego co pisze na niebieskim ekranie ponieważ po 1 nie zapisuje tego co tam pisze a po 2 nie dało by rady tego zapisać bo za szybko znika ten niebieski ekran on jak się pojawi to teraz to trwa zaledwie 1-5sek i samoczynnie następuje reset.

Mogę za to podać co się pokazuje w poglądzie zdarzeń i co dziwne wszystkie praktycznie większość błędów powoduje IE6 lub adobe flash player w nim, i najlepsze jest to ostatnie zwiechy na tym windowsie były spowodowane także ie6 a tylko przy 1 niebieskim ekranie był uruchomiony ie6 o ile dobrze pamiętam, a później już nie a były jeszcze 2 blue screne i zauważyłem ze ie6 czasem jest w procesach chociaż go nie używam. Mam 2 windowsy obydwa w danej chwili xp 32bit tylko 1 na native ide, 2 ahci, siedzę przeważnie w danej chwili na native czasem inna os uruchamia ahci i co ciekawe ostatnio jak był uruchamiany to od razu po starcie był blue screen ale nie wiem jaki tam był błąd. Podam kilka zdarzeń z podglądu.

Najczęściej pojawiający się to:

Aplikacja zawieszająca IEXPLORE.EXE, wersja 6.0.2900.5512, moduł zawieszenia hungapp, wersja 0.0.0.0, adres zawieszenia 0x00000000 i ten błąd pojawia się 23 razy taki sam, plus ostatnie 3 błędy które wyskoczyły 1 z uruchomioną ie6 a kolejne 2 już bez i trochę się różnią od tego błedu a mianowicie:

błąd mshtml.dll wersja 6.0.2900.5512, adres błędu 0x000fad9c, i dalej różni się tylko adres błędu czyli 0x000721a2 i to w 2 pozostałych błędach

inne:

mpc-hc.exe, wersja 1.5.2.3236 moduł powodujący błąd ntdll.dll, wrsha 5.1.2600.5512, adres błędu 0x000113a0.,

iexplore.exe, wersja ta sama, moduł powodujący błąd flash10v.ocx, wersja 10.3.183.5, adres błędu 0x003a9fee,

set43.mp, wersja 11.0.0.28844, moduł powodujący błąd , wersja 0.0.0.0, adres błędu 0x00000000,

drwtsn32.exe, wersja 5.1.2600.0 moduł powodujący błąd dbghelp.dll, wersja 5.1.2600.5512. adres błędu 0x0001295d

 

Tak mniej więcej to wygląda w podglądzie zdarzeń, najwięcej błędów idzie od ie6 i możliwe ze te inne są też z nim powiązane, ale na firefoxe też się coś tam zdarzało choć błędy były tylko takie, trochę to dziwne że powoduje to takie resety i dziwne działania może trzeba to jakoś usunąć, może te nowsze płyty nie współgrają już tą przeglądarką sam nie wiem. Chciałbym się jeszcze zapytać czy pamięci ram w jakiś sposób mogą to powodować jak coś z nimi jest nie tak lub mają np za niskie napięcie czyli 1,5, doda że pamięci stare raczej nie są a dokładniej to Kingstony ddr3 1333 4gb 2x2, KVR1333D3N9K2/4G?

Edytowane przez anubis555
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie bełkot i to straszliwy.

Dlaczego uważasz, że to problem z płytą?

To może być równie dobrze grafika, pamięci, procek lub system :D .

 

Przywróć domyślne ustawienia w biosie na płycie i uruchom system jak będziesz miał nadal BSODy to odpal jakiś system live.

Daj znać jak poszło.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie bełkot i to straszliwy. Dlaczego uważasz, że to problem z płytą? To może być równie dobrze grafika, pamięci, procek lub system :D . Przywróć domyślne ustawienia w biosie na płycie i uruchom system jak będziesz miał nadal BSODy to odpal jakiś system live. Daj znać jak poszło.

Nie uważam że to na pewno problem płyty ale tak jak pisałem wcześniej do puki nie za czołem wymieniać płyty głównej, pamięci ram i chłodzenia procka problemów nie było. Ustawienia w biose są praktycznie cały czas domyślne jedynie zmieniam tryby ahci i native ide, zależy na jakim system wchodzę.
Link to post
Share on other sites

Ustawienia w biose są praktycznie cały czas domyślne jedynie zmieniam tryby ahci i native ide, zależy na jakim system wchodzę.

I co widzisz różnicę? Wiesz jaka jest między tymi trybami różnica?

Po co ci dwa systemy?

 

Nie uważam że to na pewno problem płyty ale tak jak pisałem wcześniej do puki nie za czołem wymieniać płyty głównej, pamięci ram i chłodzenia procka problemów nie było.

Przy wymianie płyty mogłeś uwalić procka lub pamięci.

Oczywiście po zmianie płyty postawiłeś system od nowa?

Link to post
Share on other sites

I co widzisz różnicę? Wiesz jaka jest między tymi trybami różnica?

Nie będę się już wypowiadał czy widzę różnicę ponieważ ja sam mało co siedziałem na ahci, i jaka jest różnica hm wiem na pewno że ahci to nie jest udawane sata jak native ide i coś tam inaczej pracuje ale dokładnie to nie wiem.

Po co ci dwa systemy?

Powiedzmy to tak że 2 osoby korzystają z komputera i każda chce mieć swojego windowsa i tyle.

Przy wymianie płyty mogłeś uwalić procka lub pamięci.Oczywiście po zmianie płyty postawiłeś system od nowa?

Jeden system był stawiany od nowa (ten na ahci), a native ide nie, ale problem występuje na obydwu windowsach możliwe że niebawem zrobię jeszcze nową drugą instalację. Ja nie wymieniałem tych części robił to typ ze sklepu gdzie kupowałem a koleś zamawiał i składał mi te części, no nie wykluczone że coś się przypadkiem popsuło ale sam nie wiem grafa raczej mało prawdopodobne by się po psuła i z nią było coś nie tak, jeżeli już coś to właśnie stawiałbym na płyte, ram i może proc no ale teoretycznie np gdy testowałem w grze i np miałem ją uruchomioną non stop przez 5h i większość czasu grałem i nie było problemu, a czasem wystarczy głupia strona internetowa lub zwykły pulpit i jest blue screen. Więc jeżeli coś było by poważniej popsute to pewnie podczas grania praktycznie od razy lub zaraz powinien być problem szczególnie jeżeli była by to karta i temp pod zespołów w normie.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...