Skocz do zawartości

Długi czas startu systemu, brak możliwości wejścia do BIOS


Recommended Posts

Witam forumowiczów!
Złożyłem kilka nowych fantów do skrzynki:


AMD 7800X3D

ASUS TUF Gaming B650-e Wifi

2x 16 ADATA XPG Lancer Blade, DDR5 6000MHz CL30

Arctic Freezer III 280
Nvidia 3080 10GB

Dark Rock Pro 850W Platinum

1 TB ADATA SX8200 PNP

Monitor ASUS ROG PG279Q

 

Win 11 Home

 

System postawiony na sformatowanym dysku przed paroma dniami.

 

Problem dotyczy bardzo długiego wstawania po naciśnięciu klawisza zasilania. Mój dziadkowy laptop wstaje w jakieś 14 sekund na win 10, a opisany wyżej build jak policzyłem, uruchamia się w 45 sekund! (mega długo).
Problem zaczął się jak w BIOSie (najnowsza aktualizacja z Flash) zmieniłem obsługę pamięci z "Auto" na "EXPO". Faktycznie po tym procesie RAMki z fabrycznych 4800MHz zaczęły pracować na prawilnych 6000MHz, ale od tego czasu włączanie komputera zajmuje bardzo długo, a co więcej nie ma możliwości wejścia do BIOSu w ogóle. Nie pojawia się logo TUF, tak jak przed zmianą i żeby cokolwiek móc zrobić w UEFI, muszę spiąć zworki na płycie do ustawień fabrycznych.

 

Jak już się włączny, to wszystko śmiga aż miło.


Ma ktoś pomysł jak to naprawić?

 

Link to post
Share on other sites

Poszukaj w bios opcji "Memory context restore". Tak przynajmniej nazywa sie ona w moim MSI B650. Jeżeli ja znajdziesz zmień z auto na enabled. Platformy na AMD bez tego co start trenują pamięć. Z tą opcją włączona raz na jakiś czas się to trafi ale znacznie rzadziej i system będzie szybciej wstawał. Oczywiście działa to tylko w przypadku zostawienia pamięci na default 4800 lub włączenia profilu EXPO. Z ręcznym OC pamięci to nie zadziała (zazwyczaj). 

 

Zawsze można za radą janka kupic nowy kabel HDMI <facepalm> :-) Ten człowiek nigdy nie przestanie mnie zadziwiać :-)

 

 

https://www.reddit.com/r/ASUS/comments/12rk4ew/wheres_the_memory_context_restore_option_in_the/

 

 

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.10.2024 o 21:19, janek20 napisał:

wcześniej było hdmi?

3080 nowy?jakiej firmy?

Wcześniej było DP, ale nie wiem jaki model, dostałem go bodaj razem z monitorem (już ma kilka latek).
3080 dwuletni MSI Z Trio.

Bios aktualny (chyba 30 40 jak dobrze zapamiętałem)

 

A z tym Memory Context Restore do komp złapał taką zwiechę, że gdy w końcu jakimś cudem udało mu się wejść do Windows, to znakomita większość ikon była niewidoczna i niewiele można było zdziałać (wyglądało jak tryb awaryjny), z którego nie ma wyjścia.
Zrobiłem format C po raz kolejny i na razie działam na 4800 (to co potrzebuje śmiga dobrze).
Jednak nurtuje mnie temat, bo kupiłem pamięci 6000, to chcę, żeby działały na 6000.

Edytowane przez Wierzbin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...