Skocz do zawartości

Telewizor OLED/QLED/MiniLED do gier 65-75 cali za ok. 10.000 zł


Recommended Posts

Witam, rozglądam się za telewizorem, który będzie służył do grania na PC w 4K i będzie podłączony właśnie do kompa. Zależy mi bardzo na motion blur reduction, ponieważ miałem kiedyś monitor z lightboostem i mimo obniżonej jasności bardzo dobrze go wspominam (wreszcie mogłem grać np. w titan quest i nie wkurzał mnie nie ostry obraz, nie było efektu smużenia i nic nie było zamazane w ruchu). Jestem na to bardzo wyczulony, długo miałem monitory CRT i nie toleruje rozmycia obrazu w ruchu. Nie zależy mi właśnie dlatego aż tak na technologii synchronizacji obrazu np. G-sync bo mało kiedy można to właśnie włączyć razem z ULMB, a coś pokroju ULMB muszę koniecznie mieć.

Tu nasuwają się moje pytania, ponieważ nie rozumiem pewnych rzeczy, a nigdzie na necie nawet na zagranicznych stronach lub forach nie znalazłem odpowiedzi. Chodzi o ULMB. W monitorach sprawa jest prosta - jak monitor wspiera g-sync to mając geforce'a możemy odpalić ULMB, bo z tego co wiem g-sync ma teraz zaimplementowane ulmb i można wybierać g-sync lub ulmb. Inaczej ma się sprawa w telewizorach tak ? No bo są np. OLEDy od LG, które wspierają G-sync, ale czy to oznacza, że wspierają też ULMB ? Czyli podpinając taki OLED do kompa z GeForce, możemy aktywować ULMB ? Pytam, bo czytałem, że w telewizorach jest BFI - Black Frame Insertion, który jest jakby odpowiednikiem ULMB w telewizorach (jest to trochę podobne). Na stronie rtings są różne testy telewizorów i również testują tam telewizory pod kątem aktywacji i działania BFI. Daje to różne efekty w zależności od TV. Co ciekawe stare OLED C1/G1 obsługiwały BFI przy 120Hz a nowe oledy tylko 60hz. No i moja serdeczna prośba o wyjaśnienie i poradę co wybrać.

Zależy ma na przekątnej 65 (najlepiej 75-77 cali). Myślałem głównie do tej pory nad oledami bo telewizor ma służyć w 70% do gier i może troszkę do filmów, ale jednak priorytet to zdecydowanie gry. W związku z tym zależy mi na ostrości obrazu jak wspomniałem na początku, 120Hz, 4K, dobrym kontraście i dobrej czerni. Dlatego właśnie skłaniałbym się ku OLED, no ale nowe oledy nie wspierają BFI przy 120Hz.

Rozważam też inne propozycje jak QLED od Samsunga lub miniLED, jeszcze raz podkreślę - najważniejsza jest dla mnie płynność i ostrość ruchu, tak, żeby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do tego co prezentowały CRT, monitory z lightboostem, monitory z ulmb lub asus elmb, dyAc itp.

Wysoka jasność z HDR też byłaby mile widziana, ale pewnie chcę za dużo i to tak tylko na marginesie, jeśli się da, bo wiem, że strobing, ulmb itp. obniżają jasność.

Nie sugerujcie się też specyfikacją mojego PC, bo TV chce mieć teraz, a do grania skrzynkę się niebawem zmieni. Proszę o sugestie, pozdrawiam i dziękuję. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...