Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, chciałbym wymienić procesor i płytę główną a w przyszłości pewnie więcej. 

 

Obecnie posiadam

Intel Core i5 9600K

Asus Z390-PRO Gaming WiFi
MSI RTX 2070 GAMING Z 8G
Corsair RM650X ATX 650W
4x 8GB Corsair Vengeance LPX DDR4 3000 C16 
Corsair H100x CPU Cooler

1x HDD, 2x SSD

 

Chcaiłbym zamontować i7-14700 k / kf (różnica tylko 100 zł) Wraz z odpowiednią płytą główną z WIFI i nowym pcie.

Chcę mieć pewność, że zasilacz obecny to udźwignie i czy reszta jest kompatybilna,oraz pytanie czy obecne chłodzenie będzie pasowało do nowego socketu

 

Z czasem pewnie wymiana RAM i dodanie GPU, pewnie coś na poziomie 4070 Ti. Tego obecny zasilacz może już nie udźwignąć ale nie jest to problemem na teraz. Najważniejsze by płyta główna, którą wybierzemy teraz dała radę w przyszłości. Nie będę raczaj robił OC ani CPU ani GPU i pewnie wolałbym płytę ze średniej lub niższej półki. 

Link to post
Share on other sites

Jak zechcesz zachować RAM to płyta z ddr4 będzie już trochę ograniczeniem, tym bardziej że ram, który posiadasz też jakoś porywająco szybki nie jest. Przesiadając się na nowego procka klasy i7 to zmieniłbym ten ram też.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.06.2024 o 14:25, fafor napisał:

Najważniejsze by płyta główna, którą wybierzemy teraz dała radę w przyszłości.

Płyta pod 14700k już teraz nie daje rady "w przyszłości" bo w przyszłości będzie tak samo ograniczona jak teraz - gwarantuje Ci, że 14700k jeśli go kupisz będzie ostatnim CPU jaki ona u Ciebie zobaczy. Chcesz mieć możliwość rozbudowy to tylko AM5, ale to DDR5 only. Jeśli chciałabyś koniecznie zachować ram to B550 + 5700X3D / 5800X3D, tyle że ja bym nie szedł już w AM4. 

 

W cenie 14700k masz 7800X3D i Ram DDR5 praktycznie, płyta kosztuje tyle samo praktycznie niezależnie od podstawki. 

 

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-7-7800x3d-am5-p8117768

 

https://www.x-kom.pl/p/1233438-pamiec-ram-ddr5-kingston-fury-16gb-2x8gb-6000mhz-cl30-beast-black-xmp.html

 

https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-am5-p8119881

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Płyta pod 14700k już teraz nie daje rady "w przyszłości" bo w przyszłości będzie tak samo ograniczona jak teraz - gwarantuje Ci, że 14700k jeśli go kupisz będzie ostatnim CPU jaki ona u Ciebie zobaczy


Dzięki za odpowiedź, pytanie tylko co to znaczy, że już teraz nie daje rady? Kupując ten zestaw, o którym mówiłem raczej nie chciałbym potem wymieniać samego procka. Jeżeli już to może za 5-8 lat całą budę na nowo.  Widzę, że jest bardzo duża różnica w ilościach rdzeni pomiędzy intelem a amd. Co prawda sam nie wiem czy potrzebuję aż 20 rdzeni ale amd ma tylko 8. Tak na dobrą sprawę to robię front end, używam emulatora od androida, czasem grywam w gierki i dużo też photoshop/lightroom na dość dużych plikach. Obecnie adobe muli mi na maksa.

1. Co nie tak z płytą pod 14700, może jakaś alternatywa dla mnie 10/12 rdzeni?
2. Ram mogę zmienić na 32 DDR5,
3. Co z coolerem i psu, dadzą radę po wymianie procka mobo i ramu, cooler będzie pasował?
4. Co z tym pcie4? Ta płyta ma tylko jedno wejście? Nie podłączę do tego chyba nowej karty i nowego szybkiego dysku na raz?

Link to post
Share on other sites

Aaa, myślałem że pod gierki celujesz (błędnie ofc) - po prostu. Pod takie zastosowania 14700kf będzie aż nadto - trzeba będzie jednak ogarnąć lepsze chłodzenie w takim razie. Na Twoim miejscu rzuciłabym okiem jak w interesujących Cię zastosowaniach wypada Ryzen 9 7900 (bez "x"). Za 3 tygodnie premiera następcy więc ten że 7900 bezX powinien znacząco potaniec (a już w tej chwili jest zauważalnie tańszy niż 14700kf), do tego potrzebuje byle jakiego coolera i zadowoli się tańszą płytą B650 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dzięki. Widzę jednak, że ten procek prawie w tej samej cenie co 14700. Różnica może 100zł a podobno wydajnościowo trochę gorszy. 

Pisałem na chacie z xkomem i polecono mi

i7-13700kf

Gigabyte B760 DS3H AX DDR5

GOODRAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 IRDM BLACK V

 

Co myślicie o takim combo? Wydaje się być trochę tańszy niż wersja amd.

 

Tu się w ogóle da edytować posty?

Płyta msi pro z790-s wifi jednak by była jakaś możliwość OC

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...