Skocz do zawartości

Problem z pamięcią ram


Recommended Posts

Dzień dobry, piszę  z zapytaniem, czy moglby  ktos powiedzieć z jakiego powodu pecet mógł nagle przestac trzymać 3400mhz ustawione w biosie na ramach przy starych timingach? Wczesniej bylo w porządku, czyli przez okolo 2 lata.  Teraz gdy mam ustawione te 3400mhz to cpu-z (bios tez) pokazuje mi jakies 2886mhz i wydajnosc  calkiem wyraznie spadla. Rozumiem jakbym w systemie mial te 3400mhz i pecet zrobil  sie niestabilny, ale w tym przypadku teraz profil xmp który  wynosi 3000mhz jest  praktycznie maksem przy starych timingach (dokladnie to jestem w stanie wymusic maks 3065mhz w mnozniku). Czestotliwosci ramu wyswietlane w systemie i w biosie  całkowicie się różnią od tych które ustawiłem na nie korzysc jesli nie ustawie na znacznie gorszych  wartosci TRFC, TRC itd. Jesli zmienie na przykład to trfc z 400 na 560 to wszystko jest w porządku - tzn 3400mhz jest faktycznie tymi 3400mhz, a nie bodajże 2886.
Sprzęt:
 i7 8700k
Z390 gaming x
Silentium pc supremo fm2
G skill ripjaws 3000mhz cl15 2x8

Próbowałem już przekładać  kosci ramu pojedynczo do każdych slotow,  wyciągać baterie CMOS na 10minut, aktualizowac bios do najnowszej wersji, ale bez zmian. Chciałem cofnąć do jakiejs starej wersji biosu, lecz jest napisane  na stronie gigabyte że nie ma takiej możliwości z uwagi na bezpieczeństwo, więc nie próbowałem.
Maksymalny dram voltage jaki dawalem to byl  1.33v, vccio i vccsa 1.220-1.240, a na procesorze 1.380v (maks 80c po wielu godzinach gry z uzyciem procesora ok. 95%, cpu po delidzie), więc raczej wykluczałbym poniesienie szkód z powodu OC.
Z innych informacji to nie aktualizowalem  przed wystąpieniem problemow biosu, systemu windows ani niczego w nim nie zmienialem, oraz nie dokladalem/wymienialem żadnego komponentu w komputerze.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

IMG_20240411_202237.jpg

IMG_20240411_202223.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...