Skocz do zawartości

Wymiana i7 10700, tylko na co?


Recommended Posts

Witam, nie dawno kupiłem RTXa 4070 Ti SUPER, teraz przyszła kolej na wymianę reszty gratów. Wymyśliłem sobie taki zestaw:

 

AMD Ryzen 7 7800X3D

 

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI DDR5 AM5

 

G.Skill Flare X5 DDR5 2x16GB 6000MHz CL30

 

Arctic Liquid Freezer III 240 Black

 

 

Mój obecny sprzęt to:

 

i7 10700

 

MSI Z490 Thomahawk

 

G.Skill 3600  CL 14 2x8 GB DDR4

 

I jakieś chłodzenie Be quiet, które ma już ponad 10 lat i czas na jego zmianę (chociaż cały czas pracuje wzorowo, kiedyś to robili sprzęt :D )

 

Zasilacz Seasonic Focus GX 750 W

 

 

 

OK do sedna, monitor to ultrawide 34" 3440 x 1440p  144 Hz, czy wymiana na tak wydajny procesor 7800X3D ma sens? Czy w tej rozdzielczości wystarczy coś słabszego?

Jak patrzę na benchmarki z gier, to mój obecny procesor traci jakieś 20% fps.

 

Wiem, że wiele osób na tym forum ma ten procesor AMD tylko czy nie jest to przerost formy nad treścią i da się zaoszczędzić kilka stówek kupując coś tańszego i równie wydajnego w 1440p ultrawide?

 

Link to post
Share on other sites

Odpal sobie jakieś OSD na tym co masz i zobacz na ile % wykorzystuje Ci GPU w grach. Zakładam że będzie 95-100% i wymiana CPU w ogóle w zasadzie niczego Ci nie zmieni. 

Możesz ściągnąć MSI Afterburner czy capframex

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, kajtek. napisał:

Odpal sobie jakieś OSD na tym co masz i zobacz na ile % wykorzystuje Ci GPU w grach.

 

Mam monitoring włączony cały czas podczas grania i właśnie nie jest tak kolorowo, o ile w mniej wymagających grach nie ma problemu i fpsów jest "tysiąc pięćset" to w niektórych tytułach GPU nie "chodzi" 90-100% a znacznie mniej.

 

Warzone - cpu i gpu ok 70%     fps - 130-140 ust. ultra

 

RDR2 - CPU 60-70%   GPU 90-100%  fps 100-110 fps ultra (jedyna moja gra gdzie jest dużo benchmarków w necie i mam porównanie, powinno być ponad 130 fps)

 

ETS 2 - CPU 15-20% GPU 90-100% fps 100 - 180 prawie ultra

 

BeamNG - CPU 15-30%  GPU 40-50, 60-70, 70-90% w zależności od mapy, ust. ultra

 

 

Ale tak jak piszesz w większości gier GPU pracuje na 90-100% Ostatnio jeden kanał na YT wrzucił porównanie procesorów intela, co prawda w 1080p, ale różnica pomiędzy 10700K a 14700K jest kolosalna, więc w 1440p też pewnie jakaś będzie, czy się mylę?

 

 

Edytowane przez soda
Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, soda napisał:

ale różnica pomiędzy 10700K a 14700K jest kolosalna, więc w 1440p też pewnie jakaś będzie, czy się mylę?

 

Wlasnie nie do konca tak jest, im wieksza rozdzielczosc tym bardziej grafika jest istotna a mniej procesor.

 

Filmik ktory to pokazuje na przykladzie intela 13 gen, zwroc uwage ze w 4k roznice sa minimalne natomiast przy 1080p sa spore roznice

 

https://www.youtube.com/watch?v=akA3Z95ljIA

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Genghis Khan napisał:

Wlasnie nie do konca tak jest, im wieksza rozdzielczosc tym bardziej grafika jest istotna a mniej procesor.

 

No przecież ja to doskonale wiem, tylko pytanie jest zasadnicze CZY JAK WYMIENIĘ PROCESOR NA MOCNIEJSZY, to będę miał więcej fps niż mam teraz w 1440p? Wszyscy robią testy procesorów w 1080p i jest to zrozumiałe, bo w tej rozdzielczości procesor jest najbardziej obciążony. Testy z X-kom są na podstawie tabelki, a taką tabelkę to ja Ci mogę zrobić w 2 minuty i wpisać tam co chcesz. Chcesz taką tabelkę?

Link to post
Share on other sites

Na pewno nie pograsz w wiedzmina 3 w nowigradzie z rt bo tam jest z 22 fps na 10700

Jak wymieniać to na 14700k albo 7800x3d

Do 14700k wystarczyło by dokupić drugi kanał duall chanell

soda

wklejaj 3dmarka time spy w sekcji benchmark

Edytowane przez janek20
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 14.03.2024 o 19:45, soda napisał:

tylko pytanie jest zasadnicze CZY JAK WYMIENIĘ PROCESOR NA MOCNIEJSZY, to będę miał więcej fps niż mam teraz w 1440p?

zmniejsz detale typowo graficzne z ultra na low i będziesz miał odpowiedź:

1. jak FPSy wzrosną, wzrośnie obciążenie CPU, obciążenie GPU bez zmian lub zmaleje - grafika limituje procesor

2. jak FPSy będą stały w miejscu, zmaleje obciążenie GPU, CPU bez zmian - procesor limituje grafikę

 

Tylko też do tego nie podejdź bezrozumnie, szukaj miejsc gdzie FPSy są niskie, nie tam gdzie np. są totalnie powyżej średniej, albo też nie w miejscach gdzie k.graficzna dostaje łomot niezależnie od ustawień.

 

 

Obciążenie CPU nie musi wynosić 99% żeby potwierdzało to fakt, że jest ograniczeniem dla grafiki. Czasami jest to dość nieoczywiste.

Jeżeli gra nie jest prawidłowo zoptymalizowana pod wiele rdzeni/wątków, wówczas obciążenie CPU nie jest w tym wypadku jakimkolwiek wyznacznikiem.

 

Głupi przykład głupiego CS2, czy stary proc 4790k(1x FPS), czy 5600(2x) czy 5800x3d(3x) - każde wykorzystanie CPU ~<40%.

Różnica w wydajności znaczna.

Czy np. Fortnite użycie GPU 60%, CPU 35% - 600 FPS :D Tutaj jest już raczej osiągnięty limit CPU, bo nawet jak GPU 99% to nadal 600 FPS, albo i wiecej.

Edytowane przez wid3l3c
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, janek20 napisał:

I mój 4070ti phantom gainward z biosikiem od palit game rock premium

 

Podobne wyniki jeśli chodzi o samą grafikę.

 

 

W dniu 15.03.2024 o 22:41, wid3l3c napisał:

Głupi przykład głupiego CS2, czy stary proc 4790k(1x FPS), czy 5600(2x) czy 5800x3d(3x) - każde wykorzystanie CPU ~<40%.

Różnica w wydajności znaczna.

Czy np. Fortnite użycie GPU 60%, CPU 35% - 600 FPS :D Tutaj jest już raczej osiągnięty limit CPU, bo nawet jak GPU 99% to nadal 600 FPS, albo i wiecej.

 

No właśnie i bądź tu mądry :D

 

 

Tutaj wyniki 4070 Ti Super z 7800x3d z 3dmark time spy, różnica jest jednak spora, tylko nie mogę się doszukać rozdzielczości tych wyników.

 

https://www.3dmark.com/search#advanced?test=spy%20P&cpuId=3149&gpuId=1615&gpuCount=0&gpuType=ALL&deviceType=ALL&storageModel=ALL&showRamDisks=false&memoryChannels=0&country=&scoreType=overallScore&hofMode=false&showInvalidResults=false&freeParams=&minGpuCoreClock=&maxGpuCoreClock=&minGpuMemClock=&maxGpuMemClock=&minCpuClock=&maxCpuClock=

 

 

Link to post
Share on other sites

cs2 to na 10700 z 250fps dla mnie to satrcza,o ile bym gral xD.

W sumie tylko na wiedzminie nie pograsz z rt bo tam badzie maks z 45 fps na novigradzie z FR.Dla mnie malo choć szybka gra nie jest

wklejasz jakieś rekordy ,sredenio jest 21,5

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...