Skocz do zawartości

ntoskrnl.exe bluescreen po wsadzeniu nowych RAM


Recommended Posts

procesor: Ryzen 5 3600

płyta MSI Tomahowk 450 max

ram stary  8x2GB Ballistix 3000mhz 

ram nowy KINGSTON Fury Renegade Black 16x2GB 3600MHz

 

Witam, wymieniłem ram na nowy z 16GB na 32GB przez to że podczas grania dostawałem komunikat o braku pamieci, w sumie udało mi sie problem rozwiazac po przez ustawienie pamieci wirtualnej no ale juz kupiłem to postanowiłem wsadzić do PC, niestety  przy chwili grania aplikacja się wyłączała albo dostawałem bluescreena. Udało mi się wyczytać że spowodowany przez ntoskrnl.exe. Z tego co wyszukałem w internecie spowodowane może to być przez właśnie RAM. W biosie miałem ustawione na starych ramach XMP i teraz też ustawiłem na max nowych ram. Czytałem że producent do mojego CPU gwarantuje stabilnosc do 3200MHz ale dużo osob pisało że w praktyce i tak jest więcej i dlatego kupiłem takie z 3600Mhz ale po tych błędach ustawiłem w biosie 3200mhz i jak problem pojawiał się po 5 min to teraz byłem wstanie pograć jakoś 2h aż dostałem bluescreena więc dalej coś jest nie tak.

 

Zastanawiam się co mogę sprawdzić jeszcze, mem test? Mam jeszcze czas na zwrot ale może uda mi się jakoś problem rozwiązać. 

 

 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Teraz mam ram w dwóch slotach z przerwą. Z tego co widzę w bios to A2 i B2, na a1 i b1 komputer nie wstaje. Były to też sloty w których było poprzednie RAM i nie było problemów. Dodam że odpalałem też po jednej kości z XMP ustawionym na 3600 i też crashowało gry. Wygląda to na to że własnie moze procek nie dociąga. No chyba że moge jeszcze jakos ten ram zweryfikować.

Edytowane przez jan111
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
19 minut temu, janek20 napisał:

Masz occt cpu,ram,gpu,psu mozesz sobie sprawdzić

Moze być awaria ale ogólnie to ryzen nie lubi duall ranka

Bios najnowszy?

image.png.b1589973163ac5c39ecb17a84f8f36fd.png

z tego co widzę to jeden z pierwszych wersji z 2019 roku, chyba czas na update, może coś się poprawi.

Edytowane przez jan111
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

update, przepaliłem bios do najnowszej wersji, zmniejszyłem też mhz ram do 3000 i póki co jak gram w coś to nie wywala mi bluescreena ani gry. Bardziej bym tutaj stawiał na tą czestotlisosc jednak niz bios.

Edytowane przez jan111
Link to post
Share on other sites

W specyfikacji płyty głównej jest napisane:

Cytat
  • For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9)
    • Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)

Zobacz, jak będzie pracował komputer na ustawieniach pamięci 3466Mhz  - w ten sposób chcę sprawdzić czy będzie działał poprawnie bez drastycznego obcinania przepustowości RAMu gdyż na 3000Mhz to trochę mało. Z tego co się orientuję, twój Ryzen obsługuje pamięć o maksymalnej częstotliwości pracy 3600Mhz. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...