Skocz do zawartości

Problem z wielkością RAM-u


Recommended Posts

Hej wszystkim. Moja płyta główna to ASRock B450M-HDV R4.0. Mam na niej zainstalowane 2x8GB pamięci RAM Corsair 16GB (2x8GB) 2400MHz CL16 Vengeance LPX Black. Problem był taki, że komputer chwilę po włączeniu zacinał się totalnie lub wyskakiwał bluescreen ale z tym sobie poradziłem bo prawdopodobnie było coś niedopięte. Wyciągłem i wsadziłem je z powrotem i działa. Jednak jest jeszcze jedno. Mam te 16GB i w bios normalnie tyle pokazuje plus jest włączony profil oryginalny XMP żeby pracowały na 2400MHZ ale system pokazuje tak jak w załączonych screenach, że jest 16 a dostępne niecałe 8 gb. O co tu chodzi bo już kompletnie nie mam pojęcia... Czy może coś z płytą jest nie tak? ewentualnie jak zrobić jej update? Ogólnie PC kupiłem używanego ale praktycznie w idealnym stanie bo gość go złożył chwilę pograł i sprzedawał bo chciał złożyć lepszego.

Właściwości.jpg

Cpu-z1.jpg

Cpu-z2.jpg

Menager.jpg

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.02.2024 o 22:52, xardas228 napisał:

Wklep w start "msconfig", wejdź w to, zakładka rozruch, opcje zaawansowane i sprawdź czy nie masz zaznaczonej opcji "Maksymalna pamięć"

zrobione i dalej to samo...

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Jaką masz wersję biosu? Z tego co widać na grafikach, to nie dość, że masz 8 GB pamięci RAM zarezerwowanej sprzętowej w biosie, to jeszcze profil XMP nie działa, gdyż  pamięci działają na 2133Mhz, a nie tak jak w profilu XMP - 2400Mhz.  Jak masz starą wersję, to możesz zaktualizować bios do wersji 3.10 - najwyższej odpowiedniej dla twojego procesora.

Link to post
Share on other sites
W dniu 3.03.2024 o 00:10, PaulG napisał:

Jaką masz wersję biosu? Z tego co widać na grafikach, to nie dość, że masz 8 GB pamięci RAM zarezerwowanej sprzętowej w biosie, to jeszcze profil XMP nie działa, gdyż  pamięci działają na 2133Mhz, a nie tak jak w profilu XMP - 2400Mhz.  Jak masz starą wersję, to możesz zaktualizować bios do wersji 3.10 - najwyższej odpowiedniej dla twojego procesora.

 

Właśnie tak mi się wydawało, że może być właśnie wina biosu bo mam wersje 7.40. zainstaluje w takim razie 3.10 a włączenie profilu XMP nic nie daje. Gdzieś w ustawieniach jest opcja wyłączenia rezerwy sprzętowej pamięci ? Bo rozumiem, że to jest potrzebne tylko jak procesor ma swoją kartę graficzną ?

Dobra. nie wiem jak to się stało ani o co chodzi ale działa. Profil XMP był i włączony i wyłączony i było to samo. Teraz go włączyłem i linijkę niżej szybkość dałem zamiast na auto to na 2400mhz. Po resecie moim oczom ukazało się 16GB w menadżerze zadań... Jedynie mnie jeszcze ciekawi czemu zadeklarowanej mam teraz 28GB :roll:. W każdym razie jak chciałem zainstalować BIOS-a 3.10 mając 7.40 wychodził błąd "Invalid file"

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kamiloqe napisał:

Jedynie mnie jeszcze ciekawi czemu zadeklarowanej mam teraz 28GB

Pamięć zadeklarowana to fizyczna pamięć RAM + plik wymiany - w twoim przypadku 16GB RAM + 12 GB pliku wymiany = 28 GB pamięci zadeklarowanej.

Godzinę temu, kamiloqe napisał:

W każdym razie jak chciałem zainstalować BIOS-a 3.10 mając 7.40 wychodził błąd "Invalid file"

Pobierz oraz wypakuj plik biosu np. na pulpit i skopiuj go na sformatowanego w Fat32 czystego pendrajwa. Wtedy spróbuj.

Godzinę temu, kamiloqe napisał:

Teraz go włączyłem i linijkę niżej szybkość dałem zamiast na auto to na 2400mhz

Bardzo dobrze zrobiłeś. :) 

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, PaulG napisał:

Pobierz oraz wypakuj plik biosu np. na pulpit i skopiuj go na sformatowanego w Fat32 czystego pendrajwa. Wtedy spróbuj.

tak właśnie zrobiłem i wychodził mi błąd. Z tego co widzę na stronie chyba jest napisane, że nie da się zmienić na tą wersję jeżeli ma się wyższą.

 

Po za tym nacieszyłem się chwilę bo dzisiaj włączając komputer najpierw mi nie chciał załadować systemu ( zatrzymał się na logo ASRock) a po resecie wychodzi znowu 8GB ram. Chyba się poddaje bo wątpię, że coś z tym się da zrobić. Poniżej screeny co i jak wygląda. Profil XMP itd. włączony. Wygląda na to, że pomimo braku karty na CPU magicznie rezerwuje drugie 8GB ram właśnie na to. Nie widzę nigdzie żadnej opcji wyłączenia tego

 

MENAGIER.thumb.png.800bdfe070c173f74a35a05a3a4d765e.png

574284461_cpu-z1.png.28d3ab0b79166dbb267b2549e1695993.png

356058174_cpu-z2.png.2d56ddb54c4a68b484c9cd6efac07a13.png

7724287_cpu-z3.png.ca611b35bf0c509aaff55a0f27c8a7f6.png

1494757406_cpu-z4.png.352aeccb5d73a8e994e21b4bf8913640.png

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałeś co się dzieje przy wsadzeniu tylko pierwszej albo tylko drugiej kości? Czy system na niej startuje? Czy startuje jeśli wsadzisz daną kość w drugi slot? Sprawdziłbym też na twoim miejscu czy procesor nie ma pokrzywionych pinów i przedmuchał sam socket jeśli zabawa ramem nie wykaże żadnych popraw. Mam dosyć podobną konfigurację w komputerze na działce. R7 2700+ta sama płyta główna+2x8GB 3000Mhz bodajże G.Skilla+1660 super gigabyte. Z tym że mam bardzo stary bios z 2020 roku 2.xx albo 3.xx

Pokaż też zdjęcie z zakładki Main w biosie.

 

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, xardas228 napisał:

Sprawdzałeś co się dzieje przy wsadzeniu tylko pierwszej albo tylko drugiej kości? Czy system na niej startuje? Czy startuje jeśli wsadzisz daną kość w drugi slot? Sprawdziłbym też na twoim miejscu czy procesor nie ma pokrzywionych pinów i przedmuchał sam socket jeśli zabawa ramem nie wykaże żadnych popraw. Mam dosyć podobną konfigurację w komputerze na działce. R7 2700+ta sama płyta główna+2x8GB 3000Mhz bodajże G.Skilla+1660 super gigabyte. Z tym że mam bardzo stary bios z 2020 roku 2.xx albo 3.xx

Pokaż też zdjęcie z zakładki Main w biosie.

 

 

nie sprawdzałem z osobna. Jedynie włączyłem jakiś test ramu od windows jak się nie mylę i wyszło wtedy, że nie ma żadnych problemów. Dzisiaj uruchomiłem komputer i pokazywało mi 16gb tak jak na zdjęciu ale chwilę później jak już zacząłem tutaj pisać odpowiedź nagle się wyłączył ale nic się nie działo więc kliknąłem reset to zatrybił... po ponownym załadowaniu wróciło do tego co wyżej czyli 8gb. w biosie widzi 2x16gb i profil xmp jest włączony na te 2400mHz. Chyba się serio poddaje i po prostu jak sobie uzbieram to i tak chcę zmienić płytę na Gigabyte B450 AORUS ELITE V2 później ram na Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance RGB PRO SL i procesor AMD Ryzen 7 5700X. kartę graficzną też mam akurat Palit GeForce GTX 1660 SUPER GamingPRO

289794821_Zrzutekranu2024-03-09132950.thumb.png.350ee28a531e38fe7cd302b8619346c9.png

Link to post
Share on other sites

Spróbuj wgrać starszy bios sposobem, jak gość na filmiku:

Ps. Kupowanie płyty głównej z tym samym chipsetem to pomyłka oraz marnotrawienie pieniędzy.

 

W dniu 6.02.2024 o 19:18, kamiloqe napisał:

Ogólnie PC kupiłem używanego ale praktycznie w idealnym stanie bo gość go złożył chwilę pograł i sprzedawał bo chciał złożyć lepszego.

Już wiadomo, dlaczego chłop chwilę pograł na tym komputerze i się go szybko pozbył. Sam nie mógł rozwiązać problemu z pamięcią RAM, to by nie tracić czasu i pieniędzy opchnął wadliwy sprzęt tobie. 

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, PaulG napisał:

Spróbuj wgrać starszy bios sposobem, jak gość na filmiku:

Spróbuje 

 

21 godzin temu, PaulG napisał:

Ps. Kupowanie płyty głównej z tym samym chipsetem to pomyłka oraz marnotrawienie pieniędzy.

może i ten sam ale rozmiar ATX i inne funkcje które mi się przydadzą

 

21 godzin temu, PaulG napisał:

Już wiadomo, dlaczego chłop chwilę pograł na tym komputerze i się go szybko pozbył. Sam nie mógł rozwiązać problemu z pamięcią RAM, to by nie tracić czasu i pieniędzy opchnął wadliwy sprzęt tobie. 

Niestety możliwe

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...