Skocz do zawartości

Piszczenie w słuchawkach / głośnikach po wymianie komponentów


Recommended Posts

Witajcie. Po wymianie komponentów (MOBO, procek, RAM, chłodzenie) w słuchawkach pojawiły się piski. Piski te występują w grach. Na początku zauważyłem w World of Tanks, następnie w Satisfactory. Testowałem również w:

Wiedźmin 3 - piszczy

Minecraft - piszczy, jak zmniejszę FPS to pisk się zmniejsza i ustaje 

The Riftbreaker - piszczy

RDR2 - piszczy

Oxygen Not Included - nie piszczy

Factorio - nie piszczy

 

Piszczenie również słychać z wnętrza komputera, niestety nie jestem w stanie stwierdzić z którego miejsca dokładnie. Po wyłączeniu gry pisk ustaje.

 

1.Konfiguracja komputera: 

GIGABYTE B650 GAMING X AX

Seasonic Focus GX 750W 80 Plus Gold

AMD Ryzen 5 7600

Lexar 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 Ares RGB

EVGA RTX 3060 Ti FTW3 ULTRA GAMING

Crucial 250GB 2,5'' SATA SSD MX200 7mm (Windows)

Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe KC2500

Seagate ST1000DM003-1SB10C

ENDORFY Fortis 5 140mm

 

2.System operacyjny: Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19045.3930 (22H2)

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: 

Wymiana poniższych komponentów:

Patriot 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Viper 4

AMD Ryzen 5 2600

MSI B450 TOMAHAWK

SilentiumPC Fortis 3 140mm

 

4.Używany program antywirusowy: Windows Defender

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

-testowałem na 3 parach słuchawek i 1 głośniku - wszędzie piszczy

-po podpięciu słuchawek na kartę dźwiękową USB nie piszczy

-zabrałem komputer do kumpla, zmieniłem kartę graficzną na słabszą, dalej piszczało tylko nieco mniej

-niestety nie miałem możliwości podmienić zasilacza

-przedłużacz mam podpięty do gniazdka z uziemieniem, testowałem również na takim bez uziemienia - brak różnicy. 

 

6.Informacje dodatkowe: 

W załączniku nagranie tego pisku - nagrywane dyktafonem w telefonie a dźwięk pochodzi z głośników.

Dorzucam też raport z HWiNFO.

Najlepiej ten pisk słychać jak dźwięki są wyłączone.

Jeśli mam podpięte 2 źródła dźwięku, np. głośniki na USB a słuchawki na jacka, to mimo odtwarzania dźwięku na głośnikach pisk dalej słychać w słuchawkach.

Natężenie pisku zmienia się w zależności gdzie "patrzę" w grze. 

 

Jakieś pomysły co może być przyczyną? 

Rozważam:

a)cewki na karcie graficznej - tylko dlaczego dopiero teraz? Używam tej karty od 10.2021...

b)cewki w zasilaczu - podobnie, używam od 01.2022. Jedynie co się zmieniło, to że teraz płyta główna potrzebuje zasilania 8+4 a wcześniej miałem 8 pinów.

c)cewki na płycie? - skoro problem wystąpił po wymianie, to może tu leży przyczyna? Jeśli tak, co mogę jeszcze przetestować żeby potwierdzić? Jest możliwość to reklamować?

 

Jak puszczę muzykę lub nieco bardziej podkręcę głośność to jest do przeżycia. Ale na dłuższą metę jest to bardzo irytujący dźwięk...

 

Z góry dzięki za pomoc,

syb3r

 

SYB3RYT.HTM 28 sty, 20.03_ cewki.aac

Link to post
Share on other sites

Lata temu miałem ten problem na moim starym komputerze, zakłócenia siał zasilacz. Pomogło zakupienie zewnętrznej karty dźwiękowej aby oddalić się od źródła zakłóceń. U mnie to był Prodigy cube.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...