Skocz do zawartości

problem z aktualizacją biosu za pomocą Q-flash plus - co robię nie tak?


Recommended Posts

Tak jak w temacie, przed złożeniem komputera chciałem zaktualizować bios. Płyta głowna to "Gigabyte B650 GAMING X AX". Pobrałem bios ze strony producenta, zmieniłem nazwę na GIGABYTE.BIN (wcześniej sformatowałem pendrive w FAT32 i domyślny rozmiar alokacji) i wrzuciłem go na pendriva. Jeszcze mała uwaga odnośnie zmiany tej nazwy pliku bios, tam było rozszeżenie po kropce .F21a - je też usunąłem i plik nazwałem GIGABYTE.BIN, a nie GIGABYTE.BIN.F21a - wydaję mi się, że prawidłowo.

Następnie podłączyłem pod płytę główną zasilacz i przewód 24 pinowy i EPS (tylko 8 pin, bez dodatkowych 4). Na zdjęciu opisałem w jaki sposób to podłączyłem. Kolejnym krokiem było włączenie zasilacza, podpięcie pendrive (pod port qflash oczywiście) i wciśniecie przycisku qflash. Zasilacz wystartował, zaświeciła się kontrolka CPU na płycie głównej i po jakiejś chwili zgasła a zasilacz się wyłączył. Powtórzyłem tę czynność tym razem z samym kablem 24 pinowym bez EPS (widziałem, że różnie to robili, jedni podpinali eps podczas aktualizowania biosu qflasem inny wpinali tylko 24 pinowe zasilanie płyty głównej). I efekt ten sam, zasilacz odpala, zapala się czerwona kontrolka CPU na płycie głownej i po około 10-15 sekundach wszystko się wyłącza. Czy ktoś może orientuje się co robię nie tak? Dlaczego nie mogę zaktualizować biosu poprzez ten qflash i dlaczego świeci mi się CPU? Jasne pewnie dlatego, że nie jest zainstalowany, ale przecież pod aktualizację biosu poprzez qflash nie jest wymagany. Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedzi.

pg.jpg

zas.jpg

Link to post
Share on other sites

Format na fat32 zrób np. rufusem że schematem partycjonowania MBR nie gpt. 

 

Jak nie fat32 to zwykły fat spróbuj. 

 

Dlaczego pisze o rufusie? Bo jak ostatnio formatowałem pena windowsowym menadżerem dysku (windows 10), drukarka nie widziała pena, rufusem na MBR ruszył od strzała. 

 

Wygląda to właśnie tak jakby płyta "nie widziała" pena.

 

Jeżeli chodzi o procedurę, MSI (w moim przypadku) nigdzie nie informuje w instrukcji o tym jak powinien być sformatowany pen by go prawidłowo wykryło.

Nie pamiętam czy właśnie robiłem na FAT32 czy dopiero "zwykły" FAT nie ruszył.

W każdym bądź razie normalnie sformatowanego pena nie widziała i nie odpalała się procedura flaszowania - dioda nie migała szybciej.

 

Kombinuj i daj znać jak tam.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany, okazało się, że po wejściu na stronę producenta i wybraniu mojej płyty głównej jest tam jeszcze oznaczenie "rev. 1.0, rev. 1.3, rev. 1.5", ja pobierałem z rev.1 a na pudełku mojej płyty było napisane rev.1.3. Pobrałem najnowszy bios z tego rev. 1.3 i zaktualizowałem go bez żadnego problemu. Dziękuje za pomoc, pozdrawiam wszystkich.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...